1. K-State home
  2. »DCM
  3. »News and Communications Services
  4. »News Releases
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Spring 2013
  7. »Graduates
  8. »Spring 2013

News and Communications Services

Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Monday, June 3, 2013

Spring graduates: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN -- Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 103 Kansas counties, 48 states and 41 countries.

Degrees earned include nearly 2,350 bachelor's degrees, more than 600 master's degrees, more than 170 doctorates and more than 20 associate degrees.

Students earning degrees include:

Marion

Hillsboro: Kody Borg, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Alexander Jost, Bachelor of Science in Agriculture; Mitchell Koop, Master of Architecture; David Loewen, Doctor of Philosophy in Curriculum and Instruction; Bryant Miller, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Lincolnville: Savik Howard, Bachelor of Science; Adam Kristek, Bachelor of Science

Marion: Matthew Kirkpatrick, Bachelor of Science in Agriculture; Adam Svoboda, Bachelor of Science in Engineering Technology

Newton: Chrystiana Miller, Bachelor of Science in Education; Laura Unruh, Bachelor of Science in Agribusiness; Kendall Voth, Bachelor of Science in Agribusiness

Peabody: Bayleigh Clark, Bachelor of Science; Benjamin Eldridge, Bachelor of Arts; Alexandra Holm-McDowell, Bachelor of Science; Seth Methvin, Bachelor of Science; Joseph Zappone, Bachelor of Arts

Marshall

Axtell: Jordan Broxterman, Bachelor of Science in Education; Adam Ronnebaum, Bachelor of Science in Agriculture

Blue Rapids: Quincie Botkin, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Cathy Loper, Bachelor of Science; Justine Walsh, Bachelor of Science in Education

Frankfort: Dennis Tilley, Doctor of Philosophy in Grain Science; Elizabeth Zirger, Bachelor of Science in Dietetics

Marysville: Brett Fisher, Bachelor of Science; Mark Howell, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Brian Price, Bachelor of Science; Ashley Rengstorf, Bachelor of Science in Education; Amanda Weickert, Bachelor of Science

Summerfield: Nathan Hollis, Master of Accountancy

Waterville: Rebecca Christie, Bachelor of Science in Business Administration; Caitlin Frohberg, Bachelor of Science in Education; Chantel Niemeier, Bachelor of Science in Business Administration

McPherson

Galva: Martin Cram, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Jeremy Danler, Master of Engineering Management

Inman: Derek Ediger, Bachelor of Science in Agriculture; Jesse Postier, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Justin Regehr, Bachelor of Science, Bachelor of Science and a Secondary Major; Laura Wiens, Bachelor of Science in Food Science and Industry

Lindsborg: Austin Anderson, Bachelor of Science; Eric Douglas, Master of Accountancy; Kody Lynn, Bachelor of Science in Business Administration; Anders Peterson, Bachelor of Science in Agribusiness; Hannah Peterson, Master of Accountancy; Thayne Rawson, Bachelor of Science in Agriculture; Molli Schmidt, Bachelor of Science; Garrett Sharpe, Bachelor of Science in Civil Engineering

Marquette: Alex Hedgepath, Bachelor of Science

McPherson: Jacob Benson, Bachelor of Science; Kristine Clark, Bachelor of Science in Business Administration; John Daniel, Bachelor of Science; Wade Graham, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Chantalle Hanschu, Bachelor of Arts; Hanna Heidebrecht, Bachelor of Science in Education; Shelby Horton, Bachelor of Science; Amanda Keim, Bachelor of Arts and Bachelor of Science in Education; Jacob Kornelson, Bachelor of Science; Caleb Linn, Bachelor of Science in Human Nutrition and a Bachelor of Science; Alycia McClarty, Bachelor of Science in Business Administration; Parker Miller, Bachelor of Science; Devon Parks, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services and a Secondary Major; Lane Porter, Bachelor of Fine Arts; Austin Russell, Bachelor of Music Education; EJ Schrag, Bachelor of Science in Agribusiness; Clarissa Sents, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Connor Shaw, Bachelor of Science; Brandon Yost, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Moundridge: Brian Begnoche, Bachelor of Science in Business Administration; Travis Fensky, Bachelor of Science; Grant Good, Master of Agribusiness

Meade

Copeland: Heather Gibson, Bachelor of Science in Agribusiness

Fowler: Amber Padgett, Bachelor of Science

Meade: Zackary Cordes, Bachelor of Science; Brianna Green, Bachelor of Science in Education; Siarra Hernandez, Bachelor of Science in Education; Eric Wiens, Bachelor of Science and Bachelor of Science

Miami

Bucyrus: Michelle Hall, Bachelor of Science; Ashley O'Donnell, Bachelor of Science in Agriculture; Tyler Svancara, Bachelor of Science in Electrical Engineering

Lane: Alyssa Jobe, Bachelor of Science in Agriculture

Louisburg: Ahsha Abu-Ali, Master of Public Health; Sarah Abu-Ali, Bachelor of Science; Brian Caswell, Bachelor of Science in Agriculture; Megan Coffroth, Bachelor of Science; Jake Darrington, Bachelor of Science; Alissah Ferris, Bachelor of Science in Business Administration; Erin Gerken, Bachelor of Science; Carolyn Hawkins, Bachelor of Science in Education; Daniel Martin, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Kevin Morgan, Bachelor of Science in Agriculture; Rachel Schluter, Bachelor of Science in Business Administration; Luke Serbousek, Bachelor of Science; Ashley Simpson, Master of Architecture; Lindsay Stacks, Bachelor of Science

Osawatomie: Kortney Bailey, Bachelor of Science; Jacob Bollin, Bachelor of Science in Business Administration

Paola: Matthew Brandt, Bachelor of Science in Agriculture; Kyle Dietrich, Bachelor of Science; Lea Hauldren, Bachelor of Science; Wesley Hutson, Bachelor of Science in Feed Science and Management; Stephanie Laack, Bachelor of Science in Agriculture; Briana Mueller, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Jacob Pickert, Bachelor of Science; Jon Pretz, Master of Science in Animal Science; David Renberg, Bachelor of Science in Business Administration; Taylor Smith, Bachelor of Science; Travis Wessel, Bachelor of Science in Milling Science and Management

Spring Hill: Dexter McSpadden, Bachelor of Science in Business Administration; Jordan Weber, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Kathryn Zalenski, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Mitchell

Barnard: Analena Simmons, Bachelor of Science in Feed Science and Management

Beloit: Leann Budke, Bachelor of Science; Brittany Eck, Bachelor of Science in Business Administration; Amber Engelbert, Bachelor of Science in Education; Cade Hewitt, Bachelor of Science in Agriculture; Brady Luke, Bachelor of Science in Agriculture; Brett Melton, Bachelor of Science in Agriculture; Kylie Miller, Bachelor of Science in Education; Jase Sporleder, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Zane Swartzman, Bachelor of Science; Claire Thiessen, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Zachary Winkel, Bachelor of Science in Agriculture

Cawker City: Kenneth Bader, Bachelor of Science

Hunter: Justine May, Bachelor of Science in Business Administration

Tipton: Marcie Corpstein, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Kealan Schroeder, Master of Public Health

Montgomery

Caney: Caitlin Estes, Bachelor of Science in Business Administration

Cherryvale: Jay O'Brien, Bachelor of Science in Agriculture

Coffeyville: Samuel Burdick, Bachelor of Science in Agriculture; Katelyn Neely, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Jason Ott, Bachelor of Science in Agribusiness

Elk City: Hannah McCabe, Bachelor of Science in Agriculture

Havana: Mikel Melander, Bachelor of Science in Business Administration

Independence: Bradley Jolly, Bachelor of Science; Zackary Orr, Master of Science in Counseling and Student Development

Tyro: Shari Blecha, Bachelor of Science in Agriculture

Morris

Council Grove: Kelsie Doty, Bachelor of Science in Apparel and Textiles; Allison Scott, Bachelor of Arts; Talon Spittles, Bachelor of Arts

Herington: Amanda Carson, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

White City: Meghan Blythe, Bachelor of Science in Agriculture; Anna Newman, Master of Arts in Security Studies; Leslie Parker, Bachelor of Science in Dietetics; Jennel Rowe, Bachelor of Science

Wilsey: Veronica Tischhauser, Master of Arts in Modern Languages

Morton

Elkhart: Carrie Davidson, Bachelor of Science in Agriculture

Rolla: Marshall Clinesmith, Bachelor of Science in Agriculture