1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Graduates
  7. »Spring 2012

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.
List prepared by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Tuesday, May 15, 2012

Spring Graduates: Approximately 2,825 Students Earn Degrees

MANHATTAN -- Approximately 2,825 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 95 Kansas counties, 44 states and 47 countries.

Degrees earned include nearly 2,180 bachelor's, nearly 600 master's, nearly 80 doctorates and more than 20 associate degrees.

Students earning degrees include:

Chase

Cottonwood Falls: Maci Lee Harshman, Bachelor of Science in Business Administration

Elmdale: Nathan Matthew Whitcomb, Bachelor of Science in Civil Engineering

Strong City: Kyle Patrick Hannigan, Bachelor of Science in Agriculture

Chatauqua

Elk City: Matthew T. Beason, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Sedan: Preston Ty Riggs, Bachelor of Science in Agriculture

Cherokee

Baxter Springs: Ryan Wayne Allen, Bachelor of Science; Kyle Jacob Essley, Bachelor of Science in Agriculture; Laura L. Kemp, Bachelor of Science in Agriculture

Galena: Skyler Jay Wilkinson, Bachelor of Science

Scammon: Janet Elaine Holden, Bachelor of Science in Human Ecology

Clark

Ashland: Katelyn Jo Neier, Bachelor of Science in Education; Bethany Carol Spare, Bachelor of Arts

Minneola: Tanner Blake Yost, Bachelor of Science in Civil Engineering

Clay

Clay Center: Abby Elizabeth Bauer, Bachelor of Science; Taylor L. James, Bachelor of Science in Agriculture; Matthew King James, Bachelor of Science in Industrial and Master of Science in Industrial Engineering; Sarah Craig Knorp, Bachelor of Science; Natalie Leiszler, Master of Business Administration; Mark D. Long, Bachelor of Science; Theodore Martin Long, Master of Science in Counseling and Student Development; Drew William Sumner, Bachelor of Science in Construction Science and Management

Morganville: Jennifer Rashelle Shadle, Bachelor of Science in Education

Wakefield: Alexandro Nicolas Loredo, Bachelor of Science in Business Administration; Alexander Robert Melius, Bachelor of Science in Business Administration; Angela M. Vanhese, Bachelor of Science in Dietetics

Cloud

Clyde: Derek Scott Begnoche, Bachelor of Science in Information Systems; Jordan Armel Branfort, Bachelor of Science; Zane Joseph Derusseau, Bachelor of Science; Katie Elizabeth George, Bachelor of Science in Human Nutrition; Sara Marie McClanahan, Bachelor of Science in Bakery Science and Management; Anna Christine Rogers, Bachelor of Science

Concordia: Hannah Marie Coash, Bachelor of Science; Julie Anne Hartsel, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Jennifer Sue Sieben, Master of Science in Family Studies and Human Services; Ian Lamont Smith, Bachelor of Science in Milling Science and Management; Cortney Paige Snavely, Bachelor of Science in Business Administration; Amanda Jo Strait, Bachelor of Science; Jordan Michael Tholstrup, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Miltonvale: Jaci Denae Hamel, Bachelor of Science in Business Administration; Hali Lyn Schultz, Associate of Technology and Bachelor of Science in Technology Management

Coffey

Burlington: Allison Ann Holman, Bachelor of Science; Brande Marie Iseman, Bachelor of Science in Agriculture; Annelise Brianne Masters, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Nathaniel Elza Mingle, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Gridley: Hannah Elizabeth Morray, Bachelor of Science

Waverly: Kale Martin Hamm, Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management; Brandon Michael Hoag, Bachelor of Science in Milling Science and Management

Comanche

Coldwater: Nina Aletha Koehn, Master of Interior Architecture and Product Design

Cowley

Arkansas City: Rachel Katherine Fountaine-Lynch, Bachelor of Arts; Katelyn Marie Kuecker, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Dexter: Shaun Albert Killman, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Oxford: KaCee Nicole Carson, Bachelor of Science in Agriculture

Winfield: Rebekah Lynn Feaster, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Taylor Jaye Mattingly, Bachelor of Science in Education; Annelise Keely Muret, Bachelor of Fine Arts; Matthew J. Potter, Associate of Technology and Bachelor of Science in Engineering Technology; Mollie Irene Roths, Bachelor of Science in Agribusiness; Brandon Matthew Tadtman, Bachelor of Science; Ashley Cathleen VanGilder, Bachelor of Science in Education

Crawford

Girard: Robert Lawrence Murphy, Master of Science in Civil Engineering; Autumn Renea VanLeeuwen, Bachelor of Arts

Pittsburg: Emma Rose Gordon, Bachelor of Science in Agriculture; Lloyd Daniel Martin, Bachelor of Science in Biological and Agricultural Engineering