1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Scholarship recipients
  7. »2013-2014

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

2013-2014 Scholarship Recipients (Over $1000)

Decatur County

Dresden: Angela Ritter, First in Class Scholarship and Angela Ritter, Gayle Foster Alumni Club Scholarship; Norcatur: Matthew Helm, Foundation Scholarship - U; Dane G. Hansen Foundation Scholarship, Merrill R. Edelblute Memorial Scholarship and Col. Delbert Townsend Scholarship.

Oberlin: Mika Hackney, Activity Scholarship; Jared Marcuson, Col. Delbert Townsend Scholarship; Ryan May, Medallion Scholarship and Ethel P. and Francis E. Carpenter Scholarship Zachary May, Dane G. Hansen Foundation Scholarship, Henry J. Putnam Memorial Scholarship and Zachary May, Col. Delbert Townsend Scholarship; Cassidy Shields, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, Leadership Scholarship, Jimmy V. and Lucile A. Hoar Memorial Scholarship, Col. Delbert Townsend Scholarship;m Tyler Shields, Dane G. Hansen Foundation Scholarship, Dr. Richard and Marcia Petracek Wiltfong Family Scholarship, Col. Delbert Townsend Scholarship and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Nathan Simonsson, Robert F. Hagans Business Scholarship.

Dickinson County

Abilene: Diana Abbott, Foundation Scholarship - U; Kyle Anderson, KSU Alumni Association Scholarships, Roy C. Kreider Memorial Scholarship and Robert and Evelyn Schoeff Scholarship; Mollie Barbee, Ellis Foundation Scholarship Match, Darin Eugene Golay Memorial Scholarship in Hotel and Restaurant Management and Hospitality Management Society Scholarship; Carly Gassman, Leadership Scholarship and Edith and Harry Darby Endowment; Mariah Gasswint, Student Opportunity Awards: K-State Proud; Kurstin Guy, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and First in Class Scholarship; Taylor Hansen, Memorial Scholarship and Fitzwater General Scholarship; Alex Harris, Ellis Foundation Scholarship Match; Emily Harris, American AgCredit Scholarship, Thomas G. Hobbs Memorial Scholarship and Lyall and Emma Rock Agriculture Scholarship; Connor Kijowski, Medallion Scholarship, First in Class Scholarship; Foundation Scholarship; Lacey Lokken, L and L Chrisman Scholarship for Dickinson County, Kansas Students, Dylan McKee, Memorial Scholarship and KSU Alumni Scholarship and Shannon Miller, Achievement Award and KSU Alumni Association Scholarships Elizabeth Milligan, Agricultural Enhancement Fund Katelyn Myers, Achievement Award; Sophia Pitney, Grain Science Centennial Initiative Fund, First in Class Scholarship, Foundation Scholarship, KSU Alumni Association Scholarships and Dr. L.A. Rumsey Scholarship and Annabel Eckert Peters Memorial Scholarship Brandon Rein, Medallion Scholarship and Gladys Gugler Sandstrom Memorial Scholarship Grace Sexton, Activity Scholarship and Charles E. (CAP) Wilson Scholarship; Luke Snider, Baeten Farm Scholarship, Frank W. and Gwendolyn R. Jordan Scholarship in Agriculture and Oren J. Reusser Endowed Scholarship; Janay Wilson, James B. Hollinger Family Scholarship and Frank W. and Gwendolyn R. Jordan Scholarship in Agriculture; William Yeager, Foundation Scholarship – U and Engineering Scholarships.

Chapman: Kirkland Babin, Activity Scholarship; Nicholas Bledsoe, Achievement Award; Deian Brooks, Cargill Project Impact Scholarships; Garrett Crane, J.E. Dunn Construction Company Construction Science Scholarship; Jerrad Gillen, Fairchild Scholarship; Jared Gross, Glenn L. and Doris A. Ellithorpe Fund and Jared Gross, June Roberts Scholarship; Bailey Hurford, Jellison Benevolent Society Scholarship; Karl Janke, Jellison Benevolent Society Scholarship and Cargill Incorporated Horizon Milling Scholarship; Trenton Langvardt, Jellison Benevolent Society Scholarship; Patrick McElligott, Memorial Scholarship Jellison Benevolent Society Scholarship; Patrick McElligott, Connor Burton Scholarships for Aviation and Connor Burton Scholarships for Aviation; Jessica Woofter, Kansas Crop Improvement Association Scholarship.

Enterprise: Russell Canter, J.K. Vanier Family Foundation Scholarship Joshua Chewning, Activity Scholarship; Alexandria Diercks, Meade C. Harris and Jr. Scholarship in Milling Sciences and Management.

Herington: Chance Berndt, Herbert H. and Neva J. Blevins Scholarship, Soaring with Eagles Scholarship, Theta Xi Scholarship andPaul B. and Sandra M. Edgerley Business Administration Leadership Scholarship; Kaitlyn Clark, Activity Scholarship; Carrie Cook, Apparel, Textiles and Interior Design Fund; Teri Cunningham, Achievement Award and Ethel P. and Francis E. Carpenter Scholarship; Rikki Hart, Scholarship-Tuition; Cora Jones, Activity Scholarship; Gilbert Keithline, Leadership Scholarship and Roy C. Kreider Memorial Scholarship.

Hope: Landon Cook, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Activity Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Duncan Davidson, A.W. Funks' Memorial Scholarship; Aaron Davis, A.W. Funks' Memorial Scholarship; Abigail Dillon, Medallion Scholarship and Schrader/Massier Graduate Excellence Fund in Agronomy; Jill Hummel, Kansas State University Chapter, Blue Key Scholarships and Eileen Wood Scholarship; Nathan Lorson, Achievement Award and James B. Hollinger Family Scholarship; Glenn Morgan, A.W. Funks' Memorial Scholarship; Justin Volkman, Activity Scholarship and Oscar S. Stauffer High School Scholarship and Jenny Whitehair, James B. Hollinger Family Scholarship.Ramona: Tanner Brunner, KSU Rodeo Club Endowed Scholarship

Solomon: Lydia Brundage, Edward Arthur Harris and Lydia Catherine McNeal Harris Scholarship; Jeremy Houser, Agronomy Memorial Scholarship; Caleb Lang, Fairchild Scholarship; Marcella Newcomer, Healthy Kids Challenge Fund and Alberta Stuewe Parsons Memorial Scholarship in Dietetics Amber Travelbee, Agricultural Enhancement Fund.

Woodbine: Jordyn Barten, Oscar S. Stauffer High School Scholarship; Paige Krause, Activity Scholarship.

Doniphan County

Atchison: Kenneth Tharman, Transfer Achievement Award and June Roberts Scholarship; Laura Tharman, Educational Opportunity Fund.

Bendena: Breanne Caudle, Activity Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships and Hazel M. Riggs Scholarship Fund and Mr. and Mrs. Andres Pearson Memorial; Nicholas Johnson, Mary Lucille and Walter Abmeyer Scholarship and Robert K. and Barbara Petro Agronomy Scholarship; Rachel Rush, Leadership Scholarship.

Denton: Aaron Johnson, Medallion Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships and Lilith R. and Randolph F., Helen I. Gingrich Memorial Scholarship and Dorothy Glunt Scholaships.

Highland: Derek Gibson, Leadership Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships and Katherine Rush, Mary Lewnes Albrecht, Kansas Greenhouse Growers Association Scholarship.

Severance: Jonathan Allen, General Academic Scholarship Fund and Maggie Gilmore, Kay Meggers-Siemens Corporation Management Scholarship.

Troy: Olivia Bennett, Leadership Scholarship and Clifford and Thelma Joslin Memorial Scholarship; Paige Fenley, KSU Alumni Association Scholarships and Kelli Marriott, Activity Scholarship; Peter Masters, John and Pearl E Bullock Scholarship; Peter Masters, Walter M. Carleton Agricultural Engineering Scholarship; F. Douglas Dale Agricultural Engineering Scholarship, Glenn L. and Doris A. Ellithorpe Fund; Katie Smith, Achievement Award; Jacob Winkel, Leadership Scholarship and Baeten Farm Scholarship

Wathena: Bailey Blair, Jay C. and Dorothy B. Marshall Human Ecology Scholarship; Brady Hoffman, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Johanna King, Achievement Award and KSU Alumni Association Scholarships; Derek Nold, Achievement Award and Theta Xi Scholarship; Elliott Nold, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship.

Douglas County

Baldwin City: Adam Martin, Scholarship-Tuition; Eleanor Parr, Leadership Scholarship; Eleanor Parr, College of Business Administration Rob and Denise Schneider Leadership Scholarship; Tayler Christian, A&S Undergrad Research Scholarship; Glen Coffman, Leadership Scholarship; KSU Alumni Association Scholarships and Gayle Foster Alumni Club Scholarship; Callie Enick, Achievement Award; Catherine Gwin, Memorial Scholarship; April Hostetler, Cargill/Horizon Milling Diversity Scholarship Austin Jackman, Fairchild Scholarship; D.C. Anderson Memorial Scholarship and KSU Rodeo Club Endowed Scholarship; Elena Watson, First in Class Scholarship; Foundation Scholarship; Russell E. Serles Scholarship; Jacob Wrobel, Marion H. Pelton Scholarship

Eudora: Jacob Beck, Ralph and Cora Jane Bonewitz Student Enrichment Fund and McVay Scholarship; Matalin Beers, KSU Alumni Association Scholarships Lacey Gabriel, Leadership Scholarship and Letha Metheny Agriculture Scholarship; Kaitlyn Heier, Achievement Award and Aubrey E. and Jewel L. Bilger Scholarship; Matthew Kelso, Leadership Scholarship; Donald D. Volker Memorial Scholarship Fund Kohl Family Memorial Student Enrichment Fund A.W. Michael and William Michael Scholarship Victoria Lehmann, K-State Alumni Association Legacy Scholarship Foundation Scholarship - U; Claire Mersmann, Foundation Scholarship - U; KSU Alumni Association Scholarships Claire Mersmann, Area Catbacker's Scholarship Meghan Padgett, College of Education Alumni Scholarship Erik Russell, KSU Marching Band Scholarship and Erik Russell, Marching Pride Scholars; Kyle Snow, Phillips 66 SHIELD Scholarship and Dow - KSU Alumni Engineering Scholarship, Engineering Scholarships and Gladys Lichty Engineering Scholarship; Cheyenne Stephens, Hilmer H. Laude Memorial Scholarship in Agriculture (Agronomy); Shelby Stoneking, KSU Alumni Association Scholarships; Kalen Wright, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship

Lawrence: Christopher Berg, Charles D. Singelton Scholarship in Grain Science and Industry; Daniel Clausing, Leadership Scholarship, Patricia Riker Conderman Leadership Scholarship and Kendell Aileen Sobering Memorial Scholarship; Jonathan Darnall, Memorial Scholarship; KSU Alumni Association Scholarships and Koch Impact Scholarships; Charlotte Denning, M. Louisa Ziller Memorial Scholarship in Home Economics Sierra Dickson, Ellis Foundation Scholarship Match; Justin Engels, K-State Olathe General Scholarship; Ashlyn Evans, Achievement Award and KSU Alumni Association Scholarships Christopher Gaston, Jim & Pat Guthrie Civil Engineering Scholarship and Jeanne M. and Edward J. Mulcahy Scholarship Christopher Gaston, Rathbone Scholarship; Jason Gaumer, K-State Transfer Academic Award; Alexandra Graham, W. E. Long Scholarship Amber Harvey, Memorial Scholarship and Kansas State University Chapter, Blue Key Scholarships and Reid and Sue Davison Family Scholarship Amber Harvey, Martin Luther King Memorial Fund Kirstyn Heine, Agricultural Enhancement Fund Harrison Helmick, American Society of Baking Scholarship; Nathan Herrman, K-State Transfer Academic Award; Crosby Family Education Scholarship Alexandra Hilliard, Memorial Scholarship and Area Catbacker's Scholarship Katelyn Hogsett, KSU Alumni Association Scholarships Emma Kelly, First in Class Scholarship and Medallion Scholarship and Willard S. and Ora M. Ruliffson Memorial Scholarship and Fay and Ship Winter Scholarship Kelly Kristiansen, Foundation Scholarship; Jaclyn Long, Achievement Award and C. Q. Chandler III Business Administration Scholarship; Ella Magerl, Foundation Scholarship and Kent W. Cropp Memorial Scholarship and Fay and Ship Winter Scholarship; Emily McEntire, Medallion Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Paul Meissbach, K-State Music Advisory Council Scholarships and The Marilyn L. Hall Hay Scholarship in Memory of A. Louise Hall; Leanne Milleret, Gladwin A. Read Memorial Fund; Morgan Mills, Martha E. Brill Scholarship in Human Ecology and Leslie E. and Stella M. Ellithorpe Student Research Award in Human Ecology Kaitlyn Mosher, Arts and Sciences Fund for Excellence and Jamesha Murry, Memorial Scholarship; Joshua Myers, G.E. Johnson Engineering Scholarship Matthew Myers, Medallion Scholarship; Sidney Newlin, Achievement Award; Kristi Panzer, Baeten Farm Scholarship and E.G. Schafer Scholarship; Christina Picicci, Dr. and Mrs. Frederick E. Emery Memorial Scholarship in Human Ecology; Tucker Prescher, Foundation Scholarship – U and Ralf E. Hockens and Alice M. Hockens Memorial Fund; Brittany Rask, Fairchild Scholarship and Dorothy E. Cook Memorial Scholarship; Kara Resseguie, Lee Jackson Memorial Voice Scholarship; Ashleigh Stagg, Kay Meggers-Siemens Corporation Management Scholarship; Mallory Thompson, Foundation Scholarship and Ralph Young Memorial Scholarship; Benjamin Tomlin, Memorial Scholarship; Joseph Waisner, Foundation Scholarship – U and KSU Alumni Association Scholarships, George W. Hall Memorial Scholarship Fund and Fay and Ship Winter Scholarship; Ariel Whitely, Norma Mae Waterman Memorial Scholarship and Achievement Award; Rebecca Zheng, Presidential Study Abroad Scholarship.

Lecompton: Ashley Lesser, College of Education Alumni Scholarship and Ashley Lesser, Cheryl McVicker Lewis Scholarship in Education.

Overbrook: Anna Baughan, Olive Reed Schafer and Robert T. Schafer Human Ecology Scholarship and Lauren Lang, Schrader/Massier Graduate Excellence Fund in Agronomy.