Note to editor:   This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Kansas recipients are listed by county and hometown.
Website: http://www.k-state.edu/sfa
News release prepared by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, Dec. 5, 2012

Giving the gift of education: Students receive $19.2 million in scholarships from university donations

MANHATTAN -- More than 9,400 academic scholarships have been awarded to Kansas State University students for the 2012-2013 school year. Overall, students have earned more than $19.2 million in scholarships for the current academic year -- nearly $1 million more than the previous year.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation. Information on the university's student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

Students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

Wabaunsee

Alma: Kate Gronquist, Leadership Scholarship; Glenn Hafenstine, Frank L. Westerman Jr. Scholarship; Emily Rohleder, Foundation Scholarship;

Alta Vista: Ashley Davidson, Ross W. Stice Scholarship, and Iva and Jim Roe Scholarship; Jessica Zimmerman, John E. Trembly Memorial Scholarship, Harold Swartley Agronomy Scholarship, and Mary Lucille and Walter Abmeyer Scholarship

Eskridge: William Busch, John L. Garlough Geology Graduate Teaching Assistantship, and Paul and Deana Strunk Geology Fellowship; Jeramy Logan, KBS Constructors Inc. Construction Science Scholarship, and Sherwood Construction Company Inc. Scholarship; Jacob Rutledge, Achievement Award, Lloyd M Copenhafer and Edith K Walker Copenhafer Scholarship, and A.N. and Ethelyn Oser Scholarship

McFarland: Nathaniel Settle, Foundation Scholarship

Paxico: Wade Capoun, George E. Powell Scholarship for Physically Limited Students; Melissa Ebert, Memorial Scholarship, and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Thomas Haynos, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Bethanie Tharman, Charles W. and Lois H. Nauheim 4-H Scholarship

Wallace

Sharon Springs: Kinsey Bellamy, Timothy Spreier Operations Management Scholarship; Taylor Elder, Greater Kansas City Gardener of America Scholarship, Steven Lee Jaquith Memorial Scholarship Fund, John and Marge Tonkin Scholarship, and George J. Yapp and Charlene B. Yapp Scholarship; Kelsie Hoss, Leslie W. Beckman and Edna L. Beckman Memorial Scholarship, First in Class Scholarship, Foundation Scholarship, Dane G. Hansen Foundation Scholarship, and Janet L. Cowles VanAllen Scholarship; Jayne Klinge, Dane G. Hansen Foundation Scholarship, Mila and William R. Kimel Music Scholarship, K-State Civic Leadership Scholarship Presented by Farm Bureau Financial Services and Kansas Farm Bureau, R. Newton Laughlin Scholarship, and Leadership Scholarship; Hallie Kuhlman, Achievement Award; Chricket Short, Nina M. Browning Memorial Scholarship

Wallace: Cody Pearce, Dane G. Hansen Foundation Scholarship, and Foundation Scholarship

Weskan: Lauren Kuykendall, Activity Scholarship; Nathan McKinney, Dean's Choice Scholarship, Hindi Scholarship, and Office of International Programs Scholarship

Washington

Barnes: Marissa Weaver, Achievement Award, and Gladys Lichty Memorial Scholarship

Greenleaf: Aaron Diederich, Achievement Award, and Baeten Farm Scholarship; Leaanne Diederich, Borck Leadership Scholars; Shelby Hatesohl, Kenneth and Beulah Apley Memorial Scholarship, and Transfer Achievement Award; Ashley Jorgenson, Medallion Scholarship

Haddam: Tanner Allen, K-State Alumni Association Scholarship, and Medallion Scholarship; Kalen Cromwell, Achievement Award, and Arthur Drips Memorial Scholarship; Michael Welch, Kansas Crop Improvement Association Scholarship, and Hilmer H. Laude Memorial Scholarship in Agriculture (Agronomy)

Hanover: Brent Bruna, Achievement Award; John Bruna, Adrian John Polansky II Scholarship, and Gladwin A. Read Memorial Fund; Katlin Hagedorn, Activity Scholarship; Austin Jueneman, First in Class Scholarship, Foundation Scholarship, and Harold W. Kennedy Scholarship; Christopher Martin, College of Education Alumni Scholarship

Hollenberg: Kirk Loges, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship

Linn: Jacob Bott, Activity Scholarship, and Baeten Farm Scholarship; Tyler Herrs, Lewis G. Mickelson Scholarship, and Activity Scholarship; Rashele Holle, Jack M. and Ruth C. Rice Graduate Fellowship; Weston Ohlde, Agricultural Enhancement Fund, K-State Transfer Academic Award, and William P. and Gladys C. Kelley Scholarship; Kelli Voelker, Essie B. Schneider Memorial Scholarship

Morrowville: Jesse Huber, Verla Nesbitt Joscelyn Scholarship; Orin Huber, Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship; Hillary L'Ecuyer, Leslie E. and Stella M. Ellithorpe Student Research Award in Human Ecology, and Abbie Miller Schruben Home Economics Scholarship; Alec Tiemeyer, Agricultural Enhancement Fund, and Transfer Leadership Scholarship

Palmer: Miranda Wilgers, Robert F. Hagans Business Scholarship

Washington: Bonnie Bailey, Achievement Award; Melissa Bekemeyer, Transfer Achievement Award; Morgan Bisnette, Achievement Award; Grace Bokelman, Feed Management Magazine Scholarship, and Leroy and Gene Skoch Scholarship; Steven Colgrove, Virgil R. Moen Memorial Scholarship, and Salina Tuition Scholarship; Logan Gauby, Global Education Initiative, Human Ecology Telefund Fund, and Heather Stewart Memorial Scholarship; Lauren Holtmeier, Achievement Award; Jacob Kongs, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Kayla Penning, Arts and Sciences Fund for Excellence; Ashley Stewart, Lewis G. Mickelson Scholarship, and Medallion Scholarship; Ethan Tegethoff, Arts and Sciences Fund for Excellence; Caleb Wilson, William D. Grimm Memorial Scholarship, Geography Department Fund, and Arts and Sciences Fund for Excellence

Wichita

Leoti: Jacob Fairchild, Heritage Award; Erin Koops, Memorial Scholarship; Watson McKinney, Charles D. Singelton Scholarship in Grain Science and Industry; Sarah Ridder, Achievement Award; Trenton Wilke, Lawrence E. and Martha J. Stover Engineering Scholarship, Henry T. Ward Memorial Chemical Engineering Scholarship, ConocoPhillips Spirit Scholars Award Fund, and John Brooks and Ida Bernice Slaughter Engineering Opportunity Fund

Marienthal: Nicholas Biel, Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship, and Transfer Achievement Award

Wilson

Altoona: Laura Erbe, Baeten Farm Scholarship, Foundation Scholarship, and Charles W. and Lois H. Nauheim 4-H Scholarship

Fredonia: Chandler Jensik, Gary and Kathie Sandlin Geology Scholarship, and Paul and Deana Strunk Geology Fellowship; Teresa Siegele, Edward J. Tannebaum Scholarship, Ben Hakimian Study Abroad Scholarship, and Architecture and Design Scholarship Fund; Leah Kimzey, Activity Scholarship, Housing Leadership Award, Memorial Scholarship, A.W. Michael and William Michael Scholarship, Opportunity Scholarship, and Soaring with Eagles Scholarship; Allen Smith, Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship, and Transfer Achievement Award

Neodesha: Crystal Waggoner, Mary Ann Walker Memorial Scholarship; Mary Welch, K-State Marching Band Scholarship, Arts and Sciences Fund for Excellence, and Marion H. Pelton Scholarship

Woodson

Yates Center: Jarred Leis, Page C. Twiss Graduate Fellowship in Geology, and Paul and Deana Strunk Geology Fellowship; Jake Morrison, Margaret and William Huff Scholarship Fund, and Transfer Achievement Award

Wyandotte

Bonner Springs: Alexandria Bright, Foundation Scholarship, KSU Marching Band Scholarship, and K-State Music Advisory Council Scholarship; Xavier Capalla, Memorial Scholarship, and Transfer Achievement Award; Emily Hunt, Activity Scholarship; Ben Kamm, Putnam Scholarship; Danae Leppke, First in Class Scholarship; Morgan Lietzen, John T. Fairman Success in Marketing Scholarship, and Dean's Choice Scholarship; James Mitchell, Activity Scholarship; Luis Sanchez, Herbert H. and Neva J. Blevins Scholarship, and Memorial Scholarship; Eliza Scott, Memorial Scholarship; Toni Stock, Achievement Award, and Captain Robert James Elgaard Memorial Scholarship Fund; Sergio Valenzuela, Engineering Scholarship Fund, First in Class Scholarship, Medallion Scholarship; Kayla Zimmerly, Memorial Scholarship, Mildred Van De Riet Memorial Scholarship

Edwardsville: Trey May, Achievement Award

Kansas City: Alicia Aguirre, Memorial Scholarship; Ryan Albracht, K-State Alumni Association Legacy Scholarship; Jaime Arreola, Memorial Scholarship; Nadia Bahadori, Memorial Scholarship; Guillermo Borrego, K-State Transfer Academic Award, Koch Impact Scholarship, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Ian Bower, Putnam Scholarship; Marcus Bragg, Koch Impact Scholarship, and Memorial Scholarship; Orendrea Carter, Andrew K. Bell Residence Life Leadership Scholarship, and Edith L. Stunkel Endowed Assistantship; Savannah Casteel, Baeten Farm Scholarship, and Memorial Scholarship; LaShawnda Daniels, Memorial Scholarship; Jillian Davis, Ice Family Student Emergency Fund; Joseph Davis, Foundation Scholarship; Jena Dean, Achievement Award, and Max E. and Jean Hollinger Scholarship in Journalism and Mass Communications; Loren Easterwood, Miscellaneous Scholarship; Melissa Garcia, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Kiana Hamilton, Memorial Scholarship; Stephon Hardridge, Kansas Architectural Foundation Scholarship, Memorial Scholarship, and Robert Morgan - FAIA, and Janet Morgan NOMAS Scholarship; Jacob Harman, Transfer Leadership Scholarship; Khiana Harris, Memorial Scholarship; Ismael Hernandez, Memorial Scholarship, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship, and Edgerley-Franklin Urban Leadership Scholarship; Jeremiah Herr, Frank and Nella Anneberg Scholarship, Norman D. and Trella A. Currie Forestry Scholarship, and Memorial Scholarship; Arezoo Hosseinzadeh-Seisan, Foundation for Engineering at Kansas State University Fund; Holly Johnson, Achievement Award; Paula Kaltenbach, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Stephen Kucera, Mildred E. Cummings Memorial Scholarship, Putnam Scholarship, and Lynn and Connie Thomas Accounting Scholarship; Cesar Luna, Pat J. and Susan E. Bosco Family Scholarship, and Foundation Scholarship; Sarah Lynch, Human Ecology Telefund Fund, Memorial Scholarship, and Mary Ann Walker Memorial Scholarship; Sierra Martin, Memorial Scholarship, MIS Club Scholarship, and Dennis and Sally von Waaden Business Scholarship; Olivia Moore, John Deere Multicultural Agriculture Scholarship; Jacob Morris, Foundation Scholarship, and June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund; Adriana Olivas, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Jennifer Ortiz, Memorial Scholarship; Salvador Oseguera, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Ingrid Perez, Friends of American Ethnic Studies Program Fund, Ice Family Student Emergency Fund, and Opportunity Scholarship; Javier Quinonez, Memorial Scholarship; Perla Ramos, Opportunity Scholarship; Jermaine Rhone, Engineering Scholarship Fund, and Memorial Scholarship; Jesus Sanchez, Engineering Scholarship Fund, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Luis Sanchez, Memorial Scholarship, and Opportunity Scholarship; Destiny Simmons, Memorial Scholarship; Marshe' Slaughter, Memorial Scholarship, and A.N. and Ethelyn Oser Scholarship; Jennifer Smisek, Kay Meggers-Siemens Corporation Management Scholarship and Capitol Federal Scholarship; Marisa Sotelo, Engineering Scholarship Fund, and Leadership Scholarship; Angelica Soto, Memorial Scholarship; Matthew Strub, Fairchild Scholarship; Nicholas Strub, Rathbone Scholarship Fund and John Brooks and Ida Bernice Slaughter Engineering Opportunity Fund; Cebastian Thibodo, Foundation for Engineering at Kansas State University Fund; Vernon Vaughn, Memorial Scholarship; Kaila Wilson, Educational Opportunity Fund, and Successful Engineers Minority Engineering Scholarship; Rachel Wilson, Gladys Lichty Memorial Scholarship, and Medallion Scholarship; Chayce Wynn, Edgerley-Franklin Urban Leadership Scholarship, Memorial Scholarship, and June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund; Brandon York, Elmer D. McCollum Alpha Tau Omega Scholarship, and Memorial Scholarship