Note to editor:   This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Kansas recipients are listed by county and hometown.
Website: http://www.k-state.edu/sfa
News release prepared by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, Dec. 5, 2012

Giving the gift of education: Students receive $19.2 million in scholarships from university donations

MANHATTAN -- More than 9,400 academic scholarships have been awarded to Kansas State University students for the 2012-2013 school year. Overall, students have earned more than $19.2 million in scholarships for the current academic year -- nearly $1 million more than the previous year.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation. Information on the university's student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

Students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

Barber

Medicine Lodge: Natalie Archuleta, Memorial Scholarship, and Richard M. and Eileen M. Strong Scholarship; Timothy Morford, Richard M. and Eileen M. Strong Scholarship; Casey Pennock, Charles W. and Lois H. Nauheim 4-H Scholarship; Brock Traffas, Richard M. and Eileen M. Strong Scholarship

Sharon: Elaine Eck, Kansas Farm Bureau Scholarship and Haines Memorial Scholarship; Kristen Eck, K-State Marching Band Scholarship, Marching Pride Scholars, and Ryan Eduational Scholarship

Barton

Albert: Trevor Keller, Achievement Award, and Gayle Foster Alumni Club Scholarship

Claflin: Kristin Wirth, College of Agriculture Excellence Scholarship; Bridget Beran, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, Journalism and Mass Communications Merit Scholarship, Jaconette L. Tietze Memorial Scholarship, and Jimmy V. and Lucile A. Hoar Memorial Scholarship; Timothy Demel, Mr. and Mrs. S.N. Endsley Scholarship Fund, Victoria Farrell Scholarship, Barbara J. Jones Scholarship for Music, K-State Alumni Association Scholarship, K-State Marching Band Scholarship, and Medallion Scholarship; Carly Hoffman, Achievement Award, Barton County Scholarship, and Dr. L.A. Rumsey Scholarship; Natalie Hoffman, Neva E. Babcock Scholarship; Patrick Hubbard, Medallion Scholarship; Courtney Liebl, Max E. and Jean Hollinger Scholarship in Journalism and Mass Communications; William Radenberg, Foundation Scholarship; Sydney Rugan, Achievement Award, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, KSU Alumni Association Scholarships, and A.W. Michael and William Michael Scholarship; Cindy Stueder, Accounting Scholarship Fund, Carlson Stone Scholarship, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, and Deloitte and Touche Faculty Fellowship in Accounting; Timothy Stueder, Achievement Award, and Tommy L. and Ann Denise Smith Scholarship; Nolan Wirth, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship

Ellinwood: Colin Miller, K-State Alumni Association Scholarship, Leadership Scholarship and Victor C. and June L. Koelsch Scholarship Fund

Great Bend: Louis Burley, Memorial Scholarship; Anna Cooper, Phebe Bissell Memorial Scholarship in Human Ecology and LeVelle Wood Scholarship Fund; Garrett Foster, Engineering Scholarships Fund and Harry R. and Helene Wege Scholarship in Engineering; Morgan Gauby, Foundation Scholarship, and K-State Alumni Association Scholarships; Jeffrey Hipp, Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship, and Transfer Achievement Award; Katelyn Kaiser, Steve and Linnea Kirchhoff Engineering Scholarship, Etna King Pilcher Memorial Scholarship, and Engineering Scholarships Fund; Ethan Koochel, Greg B. Miller Scholarship and Grace D. Brill Scholarship; Matthew Krug, Samuel E. Weeks Memorial Scholarship, and Raymond W. and Dorothy L. Brining Scholarship; Danen Levingston, Fairchild Scholarship; Jacob Martin, Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship; Allison Niederee, Soaring with Eagles Scholarship; Emily Seiwert, K-State Transfer Academic Award; Hannah Seiwert, Martha L. Dunlap Memorial Scholarship; Connor Sell, Activity Scholarship, Baeten Farm Scholarship, K-State Alumni Association Scholarships, and The Keith W. Young Memorial Scholarship; Tanner Stephenson, Salina Housing Scholarship, and Spirit Aerosystems K-State Scholars in Engineering Technology; Kristin Stewart, Engineering Scholarships Fund, Tointon Family Scholarship, and Charles L. and Linda K. Burton Scholarship in Engineering; Krisha Stoss, ConocoPhillips Excellence in Business Ethics, Kennedy and Coe LLC Scholarship in Accounting, and Arthur and Teresa Craig Scholarship; Danielle Suppes, KSU Alumni Association Scholarships, and Medallion Scholarship; David Tomlin, Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship, and Transfer Achievement Award

Hoisington: Luke Becker, Transfer Achievement Award; Julie Bitter, Kansas Cooperative Dairy Products Association Scholarship, and Agricultural Enhancement Fund; Brannon Donovan, Foundation Scholarship, and June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund; Matthew Stacey, Jimmy V. and Lucile A. Hoar Memorial Scholarship

Pawnee Rock: Peter Smith, Nightingale Scholarship, P1 Group Construction Science Scholarship, I.E. Thorson Scholarship and Sherwood Construction Company Inc. Scholarship

Bourbon

Fort Scott: Sterling Braun, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund, and Arts and Sciences Fund for Excellence; Bayli Endicott, College of Agriculture Excellence Scholarship and Goppert Foundation Scholarship in Agriculture; Alexander Ly, Memorial Scholarship; Corey Midkiff, Architectural Engineering and Construction Science and Management General Scholarship Fund, and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Joseph Reichard, David W. Smartt and Marisol S. Castaneto Army ROTC Scholarship; Grant Stucky, Marion H. Pelton Keyboard Scholarship; Katelyn Vincent, CHS University Scholarship and Tomorrow's Teacher Scholarship

Uniontown: Maxwell Labbe, Foundation Scholarship

Brown

Hiawatha: Valerie Binns, Foundation Scholarship, and K-State Alumni Association Legacy Scholarship; Jay Brintnall, K-State Civic Leadership Scholarship Presented by Farm Bureau Financial Services and Kansas Farm Bureau, William and Joyce Cyphers Owen Scholarship, Baeten Farm Scholarship, and Leadership Scholarship; Lindsy Brobst, Elizabeth and William Henry Hinshaw Memorial Scholarship in Human Ecology; Molly Brobst, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund, and Arts and Sciences Fund for Excellence; Zachary Hrencher, Ernest L. and Lou R. Adams Scholarship Fund in Agriculture; Meredith Knudson, Activity Scholarship, and Nathan D. Keck Memorial Scholarship; Kristina Ladner, Medallion Scholarship; Gabriel Noll, Theta Xi Scholarship; Larissa Schilling, Accounting Scholarship Fund and Yar M. Ebadi Scholarship; Erica Schmitz, First in Class Scholarship, and Foundation Scholarship; Krista Sudbeck, Activity Scholarship, and First in Class Scholarship

Horton: Matthew Kiehl, KPMG Peat Marwick Accounting Fund and Maurice E. Fager Memorial Scholarship; Paige Gasper, Achievement Award, and K-State Alumni Association Legacy Scholarship; K'Dee Rork, Oscar W. and Zayda V. Dahl USD No. 377 Scholarship and Cleo Harvey Kuhn Scholarship

Lancaster: Emily Becker, Achievement Award

Morrill: Landon Bailey, Leadership Scholarship

Powhattan: Johanna Brockhoff, T. Hobart and Marion Brown McVay Scholarship

Sabetha: Abby Meyer, Medallion Scholarship; Cody Wilhelm, Foundation for Engineering at Kansas State University Fund

White Cloud: Alexander Reese, Marion J. Caldwell Scholarship, Bradley C. Heyka Memorial Tau Kappa Epsilon Scholarship, Jon and Janice Isch Agriculture Scholarship, and J.E. and Mary J. Zimmerman Scholarship

Butler

Andover: Kevin Claassen, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Zachary Combs, Fairchild Scholarship; Monica Farfan, Agricultural Enhancement Fund, Memorial Scholarship, and Robert and Helen Zebold Scholarship; Dylan George, Donald Robert Douglas Memorial Scholarship, First in Class Scholarship, and Foundation Scholarship; Megan Glenn, Achievement Award; Olivia Graham, Baeten Farm Scholarship, W.L. and Alberta Doyle Memorial Scholarship, Memorial Scholarship, and Transfer Achievement Award; Reagan Hart, Mike and Becky Goss International Program/Study Abroad Scholarship; Steven Heitmeyer, K-State Transfer Academic Award; Julia Hilts, K-State Alumni Association Scholarship, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Frances Fyfe Scholarship; Tyson Hilyard, Herbert H. and Neva J. Blevins Scholarship and Capitol Federal Scholarship; Ryan Hoover, Medallion Scholarship; Dylan Jordan, K-State Alumni Association Scholarship and Memorial Scholarship; Kassidy Kaiser, Dean's Choice Scholarship, Kay Meggers-Siemens Corporation Management Scholarship, and Lester L. Christopher Memorial Scholarship; Hayden Kinney, John W. Baughman II Memorial Scholarship, Engineering Scholarships Fund, Margaret Mills Ruckert Memorial Scholarship, and Henry and Florence Ruff Scholarship; Alexandra Kitterman, K-State Transfer Academic Award; Nikki Klaassen, J.S. Hughes Memorial Scholarship and Frances Fyfe Scholarship; Stephen Leu, Medallion Scholarship, and Proud to be a Wildcat Scholarship; Paul Lewis, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund and Arts and Sciences Fund for Excellence; Sarah Lewis, Mr. and Mrs. Scott M. Higinbotham Memorial Scholarship, and Leadership Scholarship; Marshall Miller, Business Administration Dean's Scholarship; Rusty Mourning, Paul and Deana Strunk Geology Fellowship; Kelli Reese, Activity Scholarship; Courtney Taylor, Industrial Engineering Excellence Fund, and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Joshua Snow, Putnam Scholarship; Emily Worrell, Max E. and Jean Hollinger Scholarship in Journalism and Mass Communications; Stephen Zuiss, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship

Augusta: Natalie Caldarera, Business Administration Dean's Scholarship; Austin Cederberg, K-State Cheerleading Scholarship, and Business Administration Dean's Scholarship; Cammie Christner, Robert P. Ealy Scholarship; Quentin Cox, Marching Pride Scholars and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Andrew Peterson, John Hoffman Johntz and Veenetia Birchfiel Johntz Scholarship; Montana Pfeifer, Foundation Scholarship, and A.W. Michael and William Michael Scholarship; Adam Ronnebaum, Merrill R. Edelblute Memorial Scholarship, and Foundation Scholarship; David Sage, Shiekh Ahmed Zaki Yamani Scholarship Fund; Brandon Wagner, K-State Transfer Academic Award, and Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship; Raylee Wallace, Memorial Scholarship; Zachary Werhan, Achievement Award

Benton: Alexandra Burden, Neva E. Babcock Scholarship; Geoffrey Huff, Transfer Achievement Award

Cassoday: Kurt Lockwood, Wilbur B. Tendick Scholarship, Dr. and Mrs. Robert M. Schneider Agricultural Education Scholarship, and James J. Albracht Memorial Scholarship

Douglass: Ajay Shenold, K-State Transfer Academic Award, and Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship

El Dorado: Taylor Briscoe, First in Class Scholarship, and Medallion Scholarship; Jared Erpelding, Achievement Award; Andrea Harkins, Pearl M. Kennedy Scholarship; Parker Henley, Frank A. Hagans Memorial Scholarship, and Transfer Honors Scholarship; Claire Jensen, ConocoPhillips Excellence in Business Ethics, Beulah C. Slagel Memorial Accounting Scholarship, and Moden Family College of Business Administration Scholarship; Spencer Jensen, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Benjamin Kuestersteffen, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Ashley Leckliter, Grace D. Brill Scholarship; McKynzie Mann, Achievement Award, and A.W. Michael and William Michael Scholarship; Garrett Runnion, Fairchild Scholarship

Elbing: Caleb Hoover, Business Administration Dean's Scholarship and John H. Tietze Scholarship

Rosalia: Sarah Merwin, Mike and Becky Goss International Program/Study Abroad Scholarship, and Arts and Sciences Fund for Excellence; Sonya Merwin, Paul D. and Amy Lou Stephenson Scholarship, Kay Meggers-Siemens Corporation Management Scholarship, Joseph and Elizabeth Barton-Dobenin Scholarship, Robin Hagans Maupin Business Scholarship, and Paul B. and Sandra M. Edgerley Business Administration Leadership Scholarship

Rose Hill: McKenzie Ast, Medallion Scholarship; Patricia Cole, Frances Fyfe Scholarship; Paige Downing, Grace Dickman King Memorial Scholarship; Alyssa Drosselmeyer, Achievement Award; William Duren, Ko-Fang H. Ku Memorial Scholarship, Nelson Y.N. Wang Memorial and John Y.A. Chiang Scholarship, Eddie R. Fowler Scholarship, Engineering Scholarships Fund, and Memorial Scholarship; Molly Ellison, Achievement Award; Zachary Freeman, Salina Housing Scholarship, and Salina Tuition Scholarship; Ashley Green, Walter M. and Alice K. Bellairs Scholarship; Kelsey Nelson, Dr. John R. Graham Scholarship in Business Administration, Accounting Scholarship Fund, and C.Q. Chandler III Business Administration Scholarship; Michael Whinery, Benjamin G. Kyle Scholarship; Michael Whinery, Rathbone Scholarship Fund

Towanda: Jessica Fay, First in Class Scholarship, and Foundation Scholarship; Benjamin Harstine, Mark A. Chapman Presidential Scholarship; Jamie Winningham, Transfer Heritage Scholarship

Whitewater: Josiah Carey, Raymond H. and Hazel B. Davis Scholarship, and Putnam Scholarship; Samantha Claassen, Nina M. Browning Memorial Scholarship, Soaring with Eagles Scholarship, Grace Dickman King Memorial Scholarship, and Home Economics Alumni Scholarship; Arlan Newby, George E. Mickelson Scholarship, and Transfer Achievement Award; Kari Thiessen, Essie B. Schneider Memorial Scholarship, Grace D. Brill Scholarship, Nina M. Browning Memorial Scholarship