1. K-State home
  2. »About K-State
  3. »Faculty
  4. »Endowed Chairs

About K-State

Endowed Professor DeinesEndowed Professor JandaEndowed Professor McHaneyEndowed Professor NatarajanEndowed Professor Swanson

Endowed Chairs and Professorships at Kansas State University

Universitywide

Name of EndowmentDesigneeTitle

Spainhour Family Chair for Women In Engineering and Science

Chardie Baird

Professor, Sociology, and Executive Director, K-State Office for the Advancement of Women in Science and Engineering

Virginia and Perry Peine Biosecurity Chair

Stephen Higgs

Associate Vice President for Research and Director, Biosecurity Research Institute

Mary Lynn and Warren Staley Chair for Leadership

Mary Hale Tolar

Director, Mary Lynn and Warren Staley School of Leadership Studies

Mary Jo Cortelyou & John H Rust Professorship

Chris Sorensen

Professor, Physics

Richard A. & Greta Bauer Pickett Chair for Exceptional Faculty

David Graff

Professor, History, and Interim Director, Institute for Military History

Mary L. Vanier University Professorship

Charles W. Rice

University Distinguished Professor, Agronomy

BRI Professorship

Future Award

 

General Richard Myers Chair

Future Award

 

Agriculture

Name of EndowmentDesigneeTitle

G.M. Ross Professorship in Milling Science and Management

Hulya Dogan

Associate Professor, Grain Science and Industry

Charles D. Singelton Chair in Grain Science and Industry

Future Award

 

Bikram S. Gill Chair in Wheat Genetics

Future Award

 

Walter M. and Frances Aicher Lewis Distinguished Chair in Animal Sciences & Industry

KC Olson

Professor, Animal Sciences and Industry

Professor Donald A. Wilbur Endowed Professorship in Stored-Product Protection

Tom Phillips

Professor, Entomology

Jim and Carol Brown Professorship in Grain Science

Charles Stark

Professor, Grain Science and Industry

Kansas Health Foundation Distinguished Professor in Community Development

Future Award

 

Belstra Family Professorship in Feed Science

Future Award

 

R.O. Kruse Professorship in Agriculture

Future Award

 

Barry Flinchbaugh Chair in Agricultural Economics

Future Award

 

Architecture, Planning & Design

Name of EndowmentDesigneeTitle

Victor L. Regnier Distinguished Visiting Architecture Chair

Future Award

 

Victor L. Regnier Architecture Chair

Chad Schwartz

Associate Professor, Architecture

Mary K. Jarvis Chair in Landscape Architecture

Jessica Canfield

Associate Professor, Landscape Architecture

Arts & Sciences

Name of EndowmentDesigneeTitle
Edwin G. and Lillian J. Brychta Chair of Biology

John Blair

University Distinguished Professor, Biology

Walter Dodds

University Distinguished Professor, Biology

Ruth Welti

University Distinguished Professor, Biology

Mary L. Vanier Chair

Rollie J. Clem

Professor, Biology

William and Joan Porter Chair in Physics

Brett DePaola

Professor and Head, Physics

Michael W. Suleiman Chair in Arab and Arab-American Studies

Sabri Ciftci

Associate Professor, Political Science

Ernest K. and Lillian E. Chapin Physics Chair

Brett Esry

University Distinguished Professor, Physics

Kenneth S. Davis Professorship

Heather McCrea

Associate Professor, History

Roger Trenary Chair in Economics

Daniel Kuester

Director of Undergraduate Studies, Economics

Frederick and Connie Erickson Economics Professorship

Peri Da Silva

Professor, Economics

Ernest K. and Lillian E. Chapin Physics Chair

Brett Esry

Future Award

University Distinguished Professor, Physics

 

Mary Jo Cortelyou and John H. Rust Endowment for the Cortelyou-Rust Professorship

Chris Sorensen

University Distinguished Professor, Physics

Randall C. Hill Professorship of Sociology, Anthropology and Social Work

Matt Sanderson

Professor, Sociology, Anthropology and Social Work

Roe R. Cross Professorship in Economics

Future Award

 

Geology Distinguished Professorship

Future Award

 

R.M. Seaton Professional Journalism Chair

Future Award

 

Business Administration

Name of EndowmentDesigneeTitle

Dennis & Sally von Waaden Professorship in Business Administration

Marne Arthaud-Day

Associate Professor, Management

Mark Truitt Entrepreneurial Studies

James Bloodgood

Professor, Management

Robert F. Hagans Chair in Business

Dann Fisher

Professor, Accounting

Edgerley Outstanding Instructor Fellowship

Brandon Savage

Instructor, Management

John J. Vanier Distinguished Chair in Business Administration

Dawn Deeter-Schmelz

Professor, Marketing

Ralph Crouch - Peat Marwick Professorship

Amy Hageman

Professor, Accounting

Edgerley Family Endowed Deanship in the College of Business Administration

Kevin Gwinner

Dean, College of Business Administration

von Waaden Chair for Investment Management

Eric Higgins

Professor and Head, Finance

Robert M. Edgerley Chair in International Business

Swinder Janda

Professor, Marketing

Daniel D. Burke Chair for Exceptional Faculty in Business Administration

Roger McHaney

Professor, Management

Paul B. Edgerley Chair in Business Administration

Chwen Sheu

Professor and Head, Management

Edgerley Family Chair in Business Administration

Diane Swanson

Professor, Management

Sam and Karen Forrer Ethics in Business Chair

William H. Turnley

Professor and Head, Management

Robin Hagans Maupin Chair in Business

Future Award

 

Robert G. Chapman Chair in Accounting

Brett Wilkinson

Professor and Head of Accounting

Jon Wefald Faculty of Distinction Chair in Business Administration

Bongsug Chae

Professor, Management 

Capitol Federal Distinguished Chair in Finance

Chairat Chuwonganant

Professor, Finance

Jack Vanier Distinguished Chair in Innovation and Entrepreneurship

Future Award

 

F. Lynn Markel Business Admnistration Faculty Development Fund

Future Award

 

Education

Name of EndowmentDesigneeTitle

Elvon G. Skeen Chair in Education

David Thompson

Professor, Educational Leadership

Lydia E. Skeen Chair in Education

Jerry Johnson

Professor and Chair, Educational Leadership

Elvon and Lydia Skeen Chair in Education

Todd Goodson

Proffesor and Chair, Curriculum & Instruction

Jim and Sandy Tangeman Professorship in the College of Education

Future Award

 

 Carl R. Ice College of Engineering

Name of EndowmentDesigneeTitle

Dow Multicultural Engineering Program Director

LaVerne Bitsie-Baldwin

Director, Multicultural Engineering Program

Martin K. Eby Distinguished Professorship

Katie Loughmiller

Assistant Professor, Architectural Engineering & Construction Science

Tointon Construction Management Chair

Ray Buyle

Department Head and Associate Professor, Architectural Engineering & Construction Science

LeRoy C. and Aileen H. Paslay Chair 

Matthew O'Keefe

Dean and Professor, Chemical Engineering

Steven M. and Kay L. Theede Chair in Engineering

Steve Eckels

Department Head and Professor, Mechanical and Nuclear Engineering 

Tom H. Barrett University Faculty Chair in Chemical Engineering

James Edgar

University Distinguished Professor, Chemical Engineering

George J. and Alice D. Fiedler Distinguished Chair in Electrical and Computer Engineering

Don Gruenbacher

Department Head and Associate Professor, Electrical and Computer Engineering

Lucas-Rathbone Professorship in Engineering

John Hatcliff

University Distinguished Professor, Computer Science

The William H. Honstead Professor in Chemical Engineering

Bin Liu

Associate Professor, Chemical Engineering

Charles and Nona Frankenhoff Chair in Engineering

Mohammad Hosni

Professor, Mechanical & Nuclear Engineering

Munger Professorship in Civil Engineering

Mustaque Hossain

Department Head and Professor, Civil Engineering

Bob and Betty Tointon Engineering Chair

Julia Keen

Professor, Architectural Engineering & Construction Science

G.E. Johnson Construction Science Chair

Kimberly Kramer

Professor, Architectural Engineering & Construction Science

Boyd D. Brainard Departmental Faculty Chair

Douglas McGregor

University Distinguished Professor, Mechanical and Nuclear Engineering

Clair N. Palmer and Sara M. Palmer Electrical Engineering Professorship

Bala Natarajan

Professor, Electrical and Computer Engineering

Logan-Fetterhoof Electrical and Computer Engineering Faculty of Distinction Chair

Anil Pahwa

University Distinguished Professor, Electrical and Computer Engineering

Mark H. and Margaret H. Hulings Chair in Engineering

Robert Peterman

Professor, Civil Engineering

Tim Taylor Chair in Chemical Engineering

Placidus Amama

Associate Professor, Chemical Engineering

Paslay Professorship in Electrical and Computer Engineering

Caterina Scoglio

Professor, Electrical and Computer Engineering

Harold O. and Jane C. Massey Neff Professorship
in Mechanical Engineering

Gurpreet Singh

Associate Professor, Mechanical and Nuclear Engineering

Mingjun Wei

Associate Professor, Mechanical and Nuclear Engineering

John W. and Dorothy M. Burke Architectural Engineering Chair

Fred Hasler

Professor, Architectural Engineering & Construction Science

Lloyd T. Smith Creativity in Engineering Chair

Pascal Hitzler

Professor, Computer Science

Peggy and Gary Edwards Chair in Engineering

Pavithra Prabhakar

Associate Professor, Computer Science

Carl R. and Mary T. Ice Industrial Engineering Professorship

Shuting Lei

Professor, Industrial and Manufacturing Systems Engineering

Hal and Mary Siegele Professorship in Engineering

Melanie Derby

Eric Fitzsimmons

Associate Professor, Mechanical and Nuclear Engineering

Assistant Professor, Civil Engineering

Civil Engineering Alumni Professorship Honoring Dr. Robert Snell

Mustaque Hossain

Department Head and Professor, Civil Engineering

Paul L. Spainhour Professorship in Electrical Engineering

Punit Prakash

Associate Professor, Electrical and Computer Engineering and Keystone Research Scholar, Electrical and Computer Engineering

Jim and Carolyn Grier Construction Science Chair

Shannon Casebeer

Assistant Professor, Architectural Engineering and Construction Science

Fornelli Engineering Professorship

Prathap Parameswaran

Assistant Professor, Civil Engineering

Ike and Letty Evans Engineering Chair

Bradley Kramer

Department Head and Professor, Industrial and Manufacturing Systems Engineering

Mark and Brenda Brown Professorship in Electrical and Computer Engineering

David Thompson

Associate Professor, Electrical and Computer Engineering

James E. and Laura E. Johnson Engineering Faculty Endowment

Future Award

 

Steve and Donna McKinnis Chair in Engineering

Future Award

 

G. Rhea Serpan Engineering Faculty of Distinction Chair

Future Award

 

Dean A. Skaer Engineering Professorship

Future Award

 

Dr. Charles E. Wilson Chair in Engineering

Future Award

 

Health and Human Sciences

Name of EndowmentDesigneeTitle

Betty L. Tointon Deanship in the College of Health and Human Sciences

John Buckwalter

Dean, College of Health and Human Sciences

Jack M. & Ruth C. Rice Distinguished Professorship

Jane Garcia

Professor, Communication Sciences and Disorders

Vera Mowery McAninch Professor of Human Development and Family Studies

Future Award

 

Elizabeth Chapin Burke Chair in Health and Human Sciences

Barbara Anderson

Professor and Head, Apparel, Textiles, and Interior Design 

Weigand (Barbara) Professorship in Apparel and Textiles

Kim Hiller

Professor, Interior Design and Fashion Studies

Mary L. Vanier Professorship in Health and Human Sciences

Tandalayo Kidd

Professor and Department Head of Food, Nutrition, Dietetics and Health 

Mary L. Vanier Professorship in Health and Human Sciences

Sonya Lutter

Professor and Department Head of Applied Human Sciences

K-State Polytechnic

Name of EndowmentDesigneeTitle

McCune & Middlekauff Fellowship

Troy Harding

Professor and Interim Head, Integrated Studies

McArthur Faculty Fellow Award

David Burchfield

Teaching Assistant Professor, Unmanned Aircraft Systems

Marchbanks Award for Teaching Excellence

Joel Matthews

Instructor, Integrated Studies

Veterinary Medicine

Name of EndowmentDesigneeTitle

Edwin J. Frick Professorship in Veterinary Medicine

Mike Apley

Professor, Production Medicine/Clinical Pharmacology

Morgan K. "Al" Jarvis Chair in Veterinary Medicine

Thomas Schermerhorn

Professor, Clinical Sciences

Steven and Colleen Hodes Professorship in Veterinary Medicine

Kenneth Harkin

Professor, Small Animal Internal Medicine

Edgar E. and M. Elisabeth Coleman Chair in Veterinary Medicine

Robert Larson

Professor, Clinical Sciences

Dr. Roy Walter Upham Endowed Professorship

Derek Mosier

Professor, Pathology

Dr. Robert MacDonald Professorship in Veterinary Medicine

David Renter

Professor, Diagnostic Medicine/Pathobiology

Roy and Lucille M. Doughman Professorship

James Roush

Professor, Clinical Sciences

W.S. and E.C. Jones Professorship of Production Medicine and Epidemiology

Michael Sanderson

Professor, Diagnostic Medicine/Pathobiology

James B. Nichols Master of Public Health Professorship

Ellyn Mulcahy

Associate Professor, Diagnostic Medicine/Pathobiology

Pet Tribute Professorship

Mary Bagladi-Swanson

Clinical Professor, Clinical Sciences