Note to editors: This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Kansas recipients are listed by county and hometown.
Website: http://www.k-state.edu/sfa
News release prepared by: Megan Molitor, 785-532-3452, molitor@k-state.edu

Monday, Dec. 5, 2011

Hard work pays off: K-State students receive more than 9,500 scholarships

MANHATTAN -- More than 9,500 academic scholarships have been awarded to Kansas State University students for the 2011-2012 school year. Overall, K-State students have earned more than $18.5 million in scholarships.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation. Information on K-State student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

Students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

Nebraska

Adams: Allan Edward Richardson, Virgil R. Moen Scholarship

Beatrice: Craighton Michael Carey, Heritage Award; Andrew Nicholas Crowder, Heritage Award; Ross Daniel Jensby, Heritage Award; Kasen Maurie Lee, Leslie W. Beckman and Edna L. Beckman Memorial Scholarship

Bellevue: Alexis Kathleen Kiel, David R. Earle Memorial Scholarship in Interior Architecture and Ben Hakimian Study Abroad Scholarship; Josef Hector Lang, Berry and George Jenkins Memorial Scholarship; Audrey Caroline Wood, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship

Bladen: Kylie Kinley, Timothy R. Donoghue Graduate Scholarship

Blair: Krista Kay Holstein, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship

Broken Bow: Daniel Joesph Foster, Purple & White Scholarship

Chadron: Abbey Jo Dorshorst, Honors Scholarship

Columbus: Kelsie Rose Brandt, Nina M. Browning Memorial Scholarship and Purple & White Scholarship; Samantha R. Brandt, Purple & White Scholarship

Danbury: Alyssa Marie Rippe, Lee R. Blank Scholarship, R.T., Susie J. and Joe Lewellen LMIC Scholarship and Col. Delbert Townsend Scholarship Fund

David City: Kyle M. Clymer, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship and Veterinary Medicine Telefund Fund

Deshler: Cassandra Alyce Mohrmann, Purple & White Scholarship

Dix: Colton Anthony Daum, Purple & White Scholarship and Salina Flight Scholarship

Elkhorn: Elizabeth Ann Faltin, Purple & White Scholarship; Hannah Jean Gordon, Mary Lucille Dunn Art Scholarship and Heritage Award; Sydney Lynn Gottsch, Denison Scholarship; Mallory Ann Larsen, Timothy J. and Veronica S. Regan Scholarship in Education

Eustis: Michelle Ann Jack, Centennial Initiative Fund

Falls City: Danelle Julia Bauman-Cromer, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship

Fremont: Courtney Shuree Cook, Leonard E. Hays Scholarship in Animal Husbndry, Purple & White Scholarship and T. Hobart and Marion Brown Mcvay Scholarship

Gothenburg: Elisa Marie Meridith, Honors Scholarship

Grand Island: Kelly Marie Soto, Honors Scholarship

Gretna: James Woodrow Rittenberger, Purple & White Scholarship and Baldwin Reinhold Jr.Undergraduate Scholarship in Chemistry

Hastings: Kourtney Boehler, Purple & White Scholarship

Humboldt: Cassandra Lynn Dutcher, Leslie H. Griswold Memorial Scholarship; Sydney Adele Henderson, Ethel P. and Francis E. Carpenter Scholarship

Lavista: Ian Ross Goding, Denison Scholarship and Sosland Publishing Scholarship in Milling Technology

Lavista: Michaela Synowiecki, Honors Scholarship; Chandler Nichole Whaley, Heritage Award

Lincoln: Abbie Leigh Albrecht, Honors Scholarship; Amanda Ball, Dr. O.E. and Mildred Hundley Scholarship; Brian James Blankenau, Brent and Bonnie Heidebrecht Engineering Scholarship; Sophia Josephine Dongilli, William and Mary E. Heaton Memorial Scholarship and Sophia Josephine Dongilli, Megan E. Taylor Memorial Scholarship in Modern Language; Morgan Hoffman, Jon Wefald Scholarship; Hannah Elise Hovis, Robert K and Dale J. Weary Schoalrship; Madison Marie Rosenthal, Denison Scholarship; Melanie Anne Thomas, Arts and Sciences Excellence Scholarship; Britney Weiser, Max D. Bishop Memorial Scholarship and

Heritage Award; Jamie Leigh Weiser, Heritage Award

McCool Junction: Samantha Ray White, Honors Scholarship and Robert K and Dale J. Weary Schoalrship

Monroe: Lance Steven Schmidt, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship

Nickerson: Leah Christine Harmon, Velma Morris Hagans Music Scholarship and Robert K. and Dale J. Weary Schoalrship

Oakland: Maxwell Aaron Andersen, A.N. and Ethelyn Oser Scholarship and Norvin and Barbara Stunkel Scholarship; Ross Donald Beckner, Denison Scholarship; Charley A. Cull, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship and Veterinary Medicine Telefund Fund; Paige Elizabeth Lechtenberg, McVay Scholarship

Omaha: David R. Burchfield, Timothy R. Donoghue Graduate Scholarship; Katlyn Marie Delano, Heritage Award and Timothy J. and Veronica S. Regan Scholarship; Lucia Rose Finocchiaro, Purple & White Scholarship; Christine Gros Ventre Gerhold, C.S. Broeman Scholarship; Zachary Michael Kallman, Honors Scholarship; Taylor Leigh Kelly, Gilber Selsor Engineering Scholarship; Katelyn Brooke Macholan, Purple & White Scholarship; Alex Martinez, Honors Scholarship; Nicolas Cristopher Olson, Denison Scholarship; Barrett William Scroggs, Maurine Allison O'Bannon Memorial Scholarship; Ariel Anne Vanhouse, Business Administration Telefund Fund; Charles Deloss Viers, Heritage Award; Paul Joseph Waters, Heritage Award; Emily Anne White, Purple & White Scholarship; Ryan William Zapotocny, Purple & White Scholarship

Papillion: Callie Ann Erickson, Purple & White Scholarship; Katelyn Michelle Harvey, Dr. O.E. and Mildred Hundley Scholarship, Academy Of Veterinary Medicine Scholarship and Veterinary Medicine Pet Trust - Veterinary Medicine Education Scholarship; Scott Daniel Johnson, Purple & White Scholarship; Kayla Marie Le, M and A Nelson and F. Savage Memorial Scholarship; Jenna Nicole Lempke, Denison Scholarship

Platte Center: Shannon Faith Goedeken, John L. and Lavonne H. Sullivan Scholarship and Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship

Plattsmouth: Megan Okeson, Haines Memorial Scholarship and Gladys Lichty Memorial Scholarship

Raymond: Jessica Lynn McKeown, Honors Scholarship

Red Cloud: Emma Belle Bohrer, Honors Scholarship

Seward: Kent Allen Urban, Transfer Purple and White Scholarship

Ulysses: Elizabeth Ann Prigge, Veterinary Medicine Miscellaneous Scholarship

Wilber: Kristie Jene Moore, The Marian W. 'Dolly' Hardman Endowment

 

New Jersey

Beach Haven: Lindsey Louderback, Glenn L. and Doris A. Ellithorpe Scholarship

Boonton: Jacob Matthew Kiefer, Dorothy Jean Palmquist Scholarship

Brick: Michael A Denk, Marion H. Pelton Keyboard Scholarship

Clark: Shannon Helen Kellish, Denison Scholarship and Frederick W. Fahrnekopf Memorial Scholarship

Galloway: Lauren Ashley Deissler, A.N. and Ethelyn Oser Scholarship and Second Century Scholarship

Hopatcong: Raymond Andrew Czarnecki, Gladys Lichty Memorial Scholarship in Veterinary Medicine

Lambertville: Parker Lane Jensen, Heritage Award

Metuchen: Lindsey Keren Leardi, Jon Wefald Scholarship

Middletown: Paige Theresa Passafaro, Honors Scholarship

Runnemede: Jessica Lynn Lacontora, Cliffod and Thelma Joslin Memorial Scholarship

Sea Isle City: Kira Davidson Dea, The Joseph Edward Salsbury Memorial Scholarship

 

New Mexico

Albuquerque: Cesserie Samantha Ballou, Heritage Award; Joseph Bartley Kinney, Barbe Family Scholarship and Joseph Bartley Kinney, Ralph W. Crouch Scholarship in Accounting

Aztec: Elizabeth Sanctuary Poe, Transfer Heritage Scholarship

Carlsbad: Haley Merritt Jones, Honors Scholarship

Clovis: Cory Alexander Young, Honors Scholarship and IBM Employees Scholarship

Los Alamos: Rebecca Mae Martineau, Heritage Award

Rio Racho: Sara Elizabeth Alves, Baeten Farm Scholarship, Honors Scholarship and Soaring with Eagles Fellows Scholarship

San Juan Pueblo: Amy Lynn Gonzales, Dorothy Jean Palmquist Scholarship

 

New York

Bronx: James Richard Dawson, Ice Family Student Emergency Fund

Brooklyn: Sonia S Gonzalez, Roger and Ruth Wolfe International Programs Award

Buffalo: Alexandra Krause Dawes, Heritage Award

Depew: Rachel Lynn Rowell, Eula C. Voirol Scholarship

Douglaston: Anne Alana McDonough, Dr. I.J. and Ruby Pierson Scholarship

Garden City: William Michael Cole, Harlow Kenyon Hudson Memorial Scholarship

Loudonville: Matt Marchesini, Heritage Award

Lyons: Rebecca Lynn Hamilton, Alpha C. and Esther Latzke Scholarship

Middletown: Michelle Kelly Pavlick, Glenn L. and Doris A. Ellithorpe Scholarship

Ransomville: Andrea M. Leggett, Mudge-Thompson Geology Scholarship and Paul and Deana Strunk Geology Fellowship

Rhinebeck: Elizabeth Marie Wardell, Col. Frank C. Hershberger Memorial Scholarship

Sleepy Hollow: Jennifer Lynn McLean, The Marian W. 'Dolly' Hardman Endowment

Webster: Chad Robert Foust, Leslie W. Beckman and Edna L. Beckman Memorial Scholarship

Webster: Chad Robert Foust, Honors Scholarship and R.T., Susie J. and Joe Lewellen LMIC Scholarship

West Point: Nawen Cynthia Engle, Denison Scholarship

 

North Carolina

Liberty: Caitlin H Lowe, Timothy R. Donoghue Graduate Scholarship

Locust: Brandy Danielle Cleveland, Joseph T. and Ann L. Davis Memorial Scholarship and Honors Scholarship

Mooresville: Jennifer H. Huang, Eula C. Voirol Scholarship

 

North Dakota

Alexander: Ginger Lee Gullickson, Glenn L. and Doris A. Ellithorpe Scholarship and The Joseph Edward Salsbury Memorial Scholarship

Dunn Center: Rochelle Kay Reddig, Veterinary Medicine Telefund Fund

Edinburg: Karin Ane Thomasson, Veterinary Medicine Telefund Fund

Hannover: Jayme Nicole Wilkens, Veterinary Medicine Telefund Fund

Menoken: Lindy B Schirado, The Joseph Edward Salsbury Memorial Scholarship

Saint Anthony: Benjamin Richard Tokach, F.W. Bell Memorial Livestock Judging Award

Towner: Clayton Jon Thorson, Veterinary Medicine Telefund Fund