Note to editors: This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Kansas recipients are listed by county and hometown.
Website: http://www.k-state.edu/sfa
News release prepared by: Megan Molitor, 785-532-3452, molitor@k-state.edu

Monday, Dec. 5, 2011

Hard work pays off: K-State students receive more than 9,500 scholarships

MANHATTAN -- More than 9,500 academic scholarships have been awarded to Kansas State University students for the 2011-2012 school year. Overall, K-State students have earned more than $18.5 million in scholarships.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation. Information on K-State student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

Students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

Geary

Fort Riley: Shaun Aaron Dowdell, Memorial Scholarship; Monique Dineen McNeil, Memorial Scholarship; Hayli P. Morrison, Douglas J. and Lucinda A. Anstaett Scholarship; Aaron Chalor Tate, Memorial Scholarship

Grandview Plaza: Stephanie Rose Wacker, Foundation Scholarship

Junction City: Stephanie Anderson, Jarold and Barbara Boettcher Scholarship and Medallion Scholarship; Ronald Mcarthur Atkinson, Arts and Sciences Excellence Scholarship; Linwood Fredrick Batchelor, Memorial Scholarship; Jonathan Taylor Colston, Gordon and Joyce Goering Engineering Scholarship; Anna Marrie Confer, Memorial Scholarship; Allison Marie Coy, Arts and Sciences Excellence Scholarship; Danielle Marie Coy, Transfer Scholarship; Dalton C Dacus, Medallion Scholarship; Garrick William Devin, First in Class Scholarship; Tiana Shantel Dodd, Transfer Scholarship; Maria Mercedes Dominguez, Dr. Bernard Guerney, Jr. and Dr. Louise Guerney Marriage and Family Therapy Scholarship for Graduate Student; Rachel L Eyre, Transfer Honors Scholarship; Amelia E. Fader, William J. Barrett Exchange in Geology and Paul and Deana Strunk Geology Fellowship; Matthew Roy French, Fairchild Scholarship; Ashley Dawn Goudey, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship; Kyle M. Gowen, Foundation Scholarship and Opportunity Scholarship; Melanie Jean Hall, Nancy Twiss Scholarship and Melanie Jean Hall, Student Opportunity Award; Jaimie Marie Houser, Medallion Scholarship; Justin Paul Irvine, Business Administration Dean's Scholarship and Phi Theta Kappa Scholarship; Joaquin Jacquez, Memorial Scholarship; Kimberly Renee Johnson, Activity Scholarship; Zachary Isiah Jones, Edgerley-Franklin Urban Leader Scholarship and

Medallion Scholarship; McKenna Rene Kelly, Henry J. Putnam Memorial Scholarship; Braxton Christopher LeDuc, Leadership Scholarship; Patricia J. Mansker, Phi Theta Kappa Scholarship; Patrick Michael McElligott, Burton Aviation Fund and Memorial Scholarship; Sarah Caitlyn McMillin-Beckman, Business Administration Dean's Scholarship and Henry J. Putnam Memorial Scholarship; Elisa Ivette Mendoza, Memorial Scholarship; Alexis Miskevish, Memorial Scholarship and Alexis Miskevish, The Mila and William R. Kimel Music Scholarship; Larry A. Mitchell, Memorial Scholarship; James M. Moore, Transfer Academic Scholarship; Kiara Ocasio, Leadership Scholarship and Opportunity Scholarship; Matthew Olson, Garmin Electrical and Computer Engineering Scholarship; Hanah Joi Peterson, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship; Elizabeth Ann Petite, Foundation Scholarship and Opportunity Scholarship; Jennifer Beth Phillips, Edith A. Vohs Scholarship; Ernesto Alexander Ramos, Dean's Choice Scholarship and Foundation Scholarship; Gabriela Quintero Robles, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship; Christopher Romero, Memorial Scholarship; Jillian Rae Stewart, Fairchild Scholarship; Hanna Young Sul, Foundation Scholarship and Larry D. Hudson Family Foundation Scholarship; Alan Jeffrey Tajchman, A.W. and William Michael Scholarship; Jenae Tate, Memorial Scholarship; Laura Ivette Vallejo, Memorial Scholarship; Samantha Lashawnda Veasy, Memorial Scholarship; Jasmine Welch, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship; Robee De Guzman Ybanez, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship

Milford: Jasmine Bailey, Memorial Scholarship; Justine Wakako Cerna, Fairchild Scholarship and Memorial Scholarship; Steven Guy Paine, Mr. and Mrs. Robert K. Bonnett Scholarship

 

Gove

Grainfield: Dayna Shaw, Achievement Award and Soaring with Eagles Fellows Scholarship

Grinnell: Steven Rodney Mense, Moden Family College of Business

Park: Lucas Ochs, E. C. Lindly Scholarship for Engineering Students, Max E. Foote Scholarship and Shane and Sarah Lanning Engineering Scholarship

Quinter: Ryan Hillman, Activity Scholarship, Dane Hansen Foundation Scholarship, Salina Housing Scholarship and Salina Tuition Scholarship; Quincey W Tuttle, Agronomy Memorial Scholarship

 

Graham

Hill City: Marcus Jon Goetz, Achievement Award and Dean's Choice Scholarship; Holly Anne Miller, Transfer Academic Scholarship; Eric Alan VanLoenen, Activity Scholarship

Penokee: Travis Carl Helberg, Eva B. Potter Memorial Scholarship in Home Economics

Ulysses: Victor Andres Barron, Cargill Project Impact Scholarship; Lucero Chacon, Leadership Scholarship and Opportunity Scholarship; Anthony David Delcorral, Housing Leadership Award; Kyle Christian Pelton, Leadership Scholarship; Alisha Rogers, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship

 

Gray

Cimarron: Britney Danielle Boersma, Achievement Award; Whitney Michelle Boersma, Activity Scholarship; Miranda Lynn Burns, Achievement Award

Copeland: Heather Nicole Gibson, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, Duane and Pauline Murphy Scholarship and Gladwin A. Read Memorial Fund

Ingalls: Kaleb Richard Batman, Achievement Award; Adria Cathyrene Doll, Transfer Academic Scholarship; Kayla Marie Wehkamp, Henry J. Putnam Memorial Scholarship

Montezuma: Marisa Rene Love, Jaconette L. Tietze Memorial Scholarship

 

Greeley

Tribune: Stephen Houston, Foundation Scholarship; Carly Robertson, Activity Scholarship; Clay Robertson, Leadership Scholarship; Ruddy Yanez, Human Ecology Telefund Fund and Ruddy Yanez, Memorial Scholarship

 

Greenwood

Eureka: Braden Troy Barrett, Medallion Scholarship; Wyatt Louis Bechtel, Genny and Lowell Brandner Scholarship and Wyatt Louis Bechtel, Eldon B. Johnson Scholarship; Ashley Marie Herb, Achievement Award and Dean's Choice Scholarship; Joseph Adam Shaw, Clair A. Mauch Memorial Scholarship in Civil Engineering; Tyler Spore, Fairchild Scholarship

Hamilton: Tina Lee Ratcliff, Dean's Choice Scholarship and Ted and Helene Varney Business Administration Award

Madison: Mark Hunter Ott, Activity Scholarship; Henry Lamont Ott, American Ag Credit Scholarship and Dan and Beth Bird Scholarship in Agricultural Economics

Syracuse: Rachel Lynn Gerard, The Marian W. 'Dolly' Hardman Endowment; Marisa M Howell, Business Administration Telefund Fund; Dean's Choice Scholarship; Yazmin Ramos, Memorial Scholarship; Darrin Scott Simon, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship