1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Spring 2014
  7. »Graduates
  8. »Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, and Montana

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

Note to Kansas editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school on record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, June 18, 2014

Successful spring: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN — Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 98 Kansas counties, 48 states and 43 countries.

Degrees earned include nearly 2,150 bachelor's degrees, more than 550 master's degrees, more than 175 doctorates and more than 25 associate degrees.

Students earning degrees include:

Maine

Belgrade: Arthur Charles, Doctor of Veterinary Medicine

Maryland

Chester: Rachel Burgess, Bachelor of Arts

Chestertown: Erin Riggin, Doctor of Veterinary Medicine

Forestville: Kevin Joy, Master of Science in operations research

Frederick: Cenarda Jackson, Master of Accountancy

Germantown: Melvin Fatimehin, Bachelor of Arts and a secondary major

Jessup: Timothy Plummer, Master of Science in electrical engineering

Kingsville: Kasey Miller, Bachelor of Science in Education

Laurel: Miranda Roseland, Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management

North Bethesda: Jenny Barriga, Bachelor of Science

Potomac: Michael Solomon, Doctor of Veterinary Medicine

Rockville: Lu Lu, Doctor of Veterinary Medicine

Windsor Mill: Tene Mouphtaou, Master of Agribusiness

Massachusetts

Ayer: Jessica Flores, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Byfield: Larissa Laffey, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Jamaica Plain: Cora Holt, Doctor of Philosophy in adult, occupational and continuing education

Waltham: Melissa Watts, Doctor of Veterinary Medicine

Worcester: Margot Boucher, Doctor of Veterinary Medicine

Michigan

Grand Blanc: Austin Harris, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Grand Rapids: Hunter Ellsworth, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Holland: Nathaniel Cook, Master of Architecture

Jackson: Sedrick James, Master of Science in electrical engineering

Kalamazoo: Polly Barrett, Master of Science in food science

Lake Orion: Ashley Klingler, Master of Regional and Community Planning

Northville: Christopher Porreca, Master of Architecture

Pigeon: Anna Leppien, Bachelor of Science in Agriculture

Saline: Elizabeth Hughes, Bachelor of Science

Wixom: Kalyn Siade, Master of Science in apparel and textiles merchandising

Minnesota

Burnsville: Mathew Stewart, Doctor of Veterinary Medicine

Chanhassen: Sara Bielski, Bachelor of Science

East Grand Forks: Lisa Atkinson, Master of Science in community development

Edina: Marit Pavek, Bachelor of Science in Business Administration

Fairfax: Steven Weber, Master of Science in adult, occupational and continuing education

Kelliher: Amy Tichy, Master of Arts in theatre

Northfield: Margaret Gaggioli, Master of Architecture

Richfield: Rose Carlson, Master of Science in food science

Rosemount: Brian Blonigen, Master of Science in food science

Spicer: Lacey Solheid, Master of Science in counseling and student development

St. Paul: Amy Geske, Bachelor of Science in Agriculture; Erin McCoy, Master of Science in academic advising; Stephanie Scott, Bachelor of Arts

Watertown: Laurel Pierson, Bachelor of Science in Agriculture

Mississippi

Biloxi: Kimberly Marinovich, Master of Science in academic advising

Picayune: Jason Johnson, Master of Science in adult, occupational and continuing education

Missouri

Platte City: Chandrika Brewton, Bachelor of Science

Adrian: Kyle Knuth, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Chris Wainwright, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Appleton City: Kaitlin Mitchell, Bachelor of Fine Arts

Belton: Nicholas Kratz, Master of Architecture; Heath Lilek, Bachelor of Science in Business Administration; Harold Mitts, Bachelor of Science in Construction Science and Management

Berger: Wesley Haid, Master of Landscape Architecture

Blue Springs: Katie Allison, Master of Arts in English; Jeannette Cieszykowski, Master of Landscape Architecture; Marissa Miller, Master of Architecture; Laura Stockdell, Master of Interior Architecture and Product Design

Carthage: Sarah Haushalter, Master of Science in food science

Centralia: Jensyn Angell, Bachelor of Science in Construction Science and Management

Chesterfield: Jacob Baker, Master of Architecture

Columbia: Ian Kilpatrick, Master of Architecture; Katherine Ortbals, Master of Interior Architecture and Product Design; James Wood, Master of Regional and Community Planning

Country Club: Robin Ruff, Master of Science in family studies and human services

Curryville: Claire Martin, Bachelor of Science in Agriculture

Eugene: Parker Henley, Bachelor of Science in Agriculture

Florissant: Aly Bronder, Bachelor of Science; Ellen Ludwig, Bachelor of Fine Arts; Wilson Meeks, Master of Architecture; Chelsea Neville, Master of Interior Architecture and Product Design; Maureen Williams, Master of Science in academic advising

Gladstone: Jonathan Bahmani, Bachelor of Science in Business Administration; Anh Nguyen, Master of Interior Architecture and Product Design

Grain Valley: Amanda Barker, Master of Interior Architecture and Product Design; Evan Yule, Bachelor of Science

Higginsville: Chad Nuelle, Bachelor of Science in Agriculture; Lindsey Smithson, Master of Science in academic advising

Independence: Anne Tomlin, Bachelor of Arts; Marshall Van Tuyl, Bachelor of Science in Architectural Engineering

Jefferson City: Sara Hartman, Master of Architecture

Joplin: Eunice Aquino, Bachelor of Science; Kelli Podleski, Bachelor of Science

Kansas City: Julie Allen, Master of Science in operations research; Elizabeth Cassity, Master of Interior Architecture and Product Design; Tara Cox, Bachelor of Science in Agriculture; Spencer Crook, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Katie Croswhite, Bachelor of Science in Education; Mohammed Dinn, Master of Architecture; Tyler Ferguson, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Brian Gens, Bachelor of Science in Dietetics; Daniel Gonzales, Master of Interior Architecture and Product Design; Wesley Gross, Master of Architecture; Wilfred Hommertzheim, Bachelor of Science in Computer Science; Hannah Hoskinson, Bachelor of Science in Agriculture; Kyle Johnson, Master of Architecture; Michael Luczak, Master of Architecture; Margo Manning, Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management; Laura McPhee, Doctor of Veterinary Medicine; Shauna Muehlbach, Bachelor of Science in Feed Science and Management; Emily Orndoff, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Joseph Orr, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Brian Prichard, Master of Architecture; Brian Quiason, Bachelor of Science and Master of Science in Kinesiology; Maggy Roth, Bachelor of Science; Annamarie Sacco, Bachelor of Science; and a secondary major; Alexandra Scott, Bachelor of Science; Lauren Sparks, Bachelor of Science; Daniel Stucky, Master of Science in biology

Kearney: Mark Krause, Bachelor of Science; Wesley Morris, Bachelor of Science in Architectural Engineering

Lake Winnebago: Elizabeth Kaifes, Bachelor of Science in Business Administration

Lee's Summit: Robert Armstrong, Master of Architecture; Cynthia Zara, Bachelor of Science in Education; Gregory Janssen, Bachelor of Science; Hunter Sbisa, Bachelor of Science in Agriculture; Brian Sherley, Bachelor of Arts

Liberty: Andrew Zelenak, Master of Architecture

Manchester: Caroline Tanner, Master of Science in horticulture

Maryland Heights: Van Pham, Master of Fine Arts

Monett: Jennifer Head, Master of Science in academic advising; Virginia Vincent, Master of Arts in English

Nixa: Derek Marcuson, Bachelor of Science in Aeronautical Technology

O'Fallon: David Backs, Master of Interior Architecture and Product Design; Michael Murphy, Master of Interior Architecture and Product Design; Anthony Winkelmann, Master of Architecture

Oak Grove: Drew Liddle, Bachelor of Science

Parkville: Tyler Nelson, Bachelor of Science in Business Administration; Jaclyn Scheidhauer, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Perryville: Leah Edwards, Master of Landscape Architecture; Caleb Melchior, Master of Landscape Architecture

Pevely: Zachariah Bolin, Bachelor of Science in Information Systems

Platte City: Maria Clark, Doctor of Philosophy in adult, occupational and continuing education; Leah Shubin, Master of Science in adult, occupational and continuing education

Raymore: Shelby Lueckenotto, Bachelor of Fine Arts

Raytown: Charlesia McKinney, Bachelor of Arts

Reeds Spring: Morgan Ball, Bachelor of Science in Athletic Training

Rhineland: Meggie Romick, Master of Arts in English

Sedalia: Aimee Busch, Bachelor of Science; Jared Hagedorn, Master of Architecture

Smithton: Taryn Klein, Master of Architecture

Smithville: Tyler Hiatt, Master of Architecture

Springfield: James Ragain, Bachelor of Science in Architectural Engineering;

St. Charles: Cory Meyer, Master of Architecture; Lane Pendleton, Master of Architecture; Christy Phelps, Master of Architecture; Jessica Tibbetts, Master of Interior Architecture and Product Design; Christina Vanatta, Master of Science in academic advising

St. Joseph: Johnathan Bachman, Bachelor of Science in Business Administration; Blair Crosswhite, Master of Science in operations research; Erin Crotty, Bachelor of Science; Caleb Riekhof, Master of Architecture; Colton Vaughn, Master of Interior Architecture and Product Design; Emily Wearing, Bachelor of Science

St. Louis: Adam Davenport, Master of Interior Architecture and Product Design; Allison Faust, Bachelor of Science in Interior Design; Timothy Mena, Bachelor of Science; Melanie Olaughlin, Master of Science in counseling and student development; Lindsey Telford, Master of Architecture

Thompson: Tara Fountain, Bachelor of Science in Agriculture

Warsaw: Mallorie McLaughlin, Bachelor of Science

Weston: Brian Harber, Master of Science in adult, occupational and continuing education

Wildwood: Deanne Petersen, Master of Regional and Community Planning

Montana

Billings: Akeem Giles, Bachelor of Science

Plains: Rebecca Hopkins, Doctor of Veterinary Medicine