1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Spring 2014
  7. »Graduates
  8. »Marion, Marshall, McPherson, Meade, Miami, Mitchell, Montgomery, Morris, and Morton

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

Note to Kansas editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school on record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, June 18, 2014

Successful spring: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN — Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 98 Kansas counties, 48 states and 43 countries.

Degrees earned include nearly 2,150 bachelor's degrees, more than 550 master's degrees, more than 175 doctorates and more than 25 associate degrees.

Students earning degrees include:

Marion County

Florence: Jaclyn Deforest, Bachelor of Science in Dietetics

Goessel: Justine Plenert, Bachelor of Science

Hillsboro: Candace Jost, Bachelor of Science in Education; Lance Kliewer, Bachelor of Fine Arts and Bachelor of Science in Education

Lehigh: Neal Kaiser, Bachelor of Science in Agriculture; David Ratzloff, Bachelor of Science

Lincolnville: Steven Beneke, Bachelor of Science in Agriculture; Danielle Dorland, Bachelor of Science in Agriculture; Carlye Simons, Bachelor of Science in Food Science and Industry

Marion: Jake Bredemeier, Associate of Technology; Evan Just, Bachelor of Science; Adam Regnier, Bachelor of Science in Business Administration; Travis Shockley, Master of Architecture; Julia Zeiner, Bachelor of Science

Peabody: Joseph Swain, Bachelor of Science

Tampa: Matthew Klenda, Bachelor of Science

Marshall County

Axtell: Jason Ronnebaum, Bachelor of Science in Business Administration

Blue Rapids: Joseph Bergkamp, Bachelor of Science and Bachelor of Science in Business Administration; Sienna Clark, Bachelor of Fine Arts; Meghan Minihan, Master of Science in special education; Richard Ruetti, Bachelor of Science in Agriculture

Frankfort: Jamie Engelken, Bachelor of Science in Personal Financial Planning; Travis Gunter, Bachelor of Science in Civil Engineering; Elizabeth Studer, Bachelor of Science; Christopher Suther, Bachelor of Science

Home: Gabrielle Mathy, Bachelor of Science in Education

Marysville: Jodi Connell, Bachelor of Science in Agribusiness; Garrett Lister, Master of Science in agricultural economics; Kathy Murphy, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Zachary Schotte, Bachelor of Science in Agribusiness

Summerfield: Maggie Burger, Bachelor of Arts

Waterville: Terra Hargrave, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Wheaton: Kayla Moser, Bachelor of Science in Education

McPherson County

Canton: Chad Wedel, Bachelor of Science in Agribusiness

Galva: Jessica White, Master of Science in family studies and human services

Hesston: Abbey Pomeroy, Bachelor of Science in Interior Design

Inman: Taylor Ediger, Bachelor of Science in Agribusiness; Allison Tuxhorn, Bachelor of Science in Education

Lindsborg: Chelsea Aeschliman, Bachelor of Arts; Ryan Reed, Bachelor of Science

Marquette: Katie Anderson, Bachelor of Arts

McPherson: Katelyn Bomberger, Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management; Levi Gerhardt, Bachelor of Science; Gavin Harvey, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Shelby Koehn, Bachelor of Science in Business Administration; Megan Morey, Bachelor of Science; Tyler O'Connor, Bachelor of Science in Education; Susan Rush, Bachelor of Science; Elizabeth Snell, Bachelor of Fine Arts; Chelsea Willems, Bachelor of Science in Education; Lee Williams, Bachelor of Science in Milling Science and Management; Lane Yoder, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Meade County

Fowler: Jared Harris, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Meade: Levi DeLissa, Master of Science in industrial engineering

Miami County

Bucyrus: Carlie Houchen, Bachelor of Science in Human Nutrition

Edgerton: Michael Gamerl, Bachelor of Science in Mechanical Engineering;

Louisburg: Heather Jurgielewicz, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Emilie Patterson, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Nathan Phillips, Bachelor of Science in Agriculture

Osawatomie: Ryan Cater, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Julia Dorsett, Bachelor of Science; Amanda Ellis, Bachelor of Music Education; Taylor Peterson, Bachelor of Arts; Jessica Solo, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Kathryn Wilson, Bachelor of Science in Agriculture

Paola: Sarah Krstolic, Bachelor of Science; Johanna Ryckert, Bachelor of Science in Agriculture; Parker Staats, Bachelor of Science in Agribusiness

Mitchell County

Beloit: Jarrod Beam, Bachelor of Science in Agriculture; Austin Bechard, Bachelor of Science in Agribusiness; Tegan Dunstan, Bachelor of Science in Education; Bradley Ellenz, Bachelor of Science in Agriculture; Emily Jordan, Master of Science in computer science; Brady Luke, Doctor of Veterinary Medicine; Scott McConaghy, Bachelor of Science; Nicholas Reling, Bachelor of Science in Business Administration; Kimberly Schaffer, Bachelor of Science; Rory Sibley, Bachelor of Science in Agriculture; Nicole Tyson, Bachelor of Science in Kinesiology; Sasha Tyson, Bachelor of Science

Cawker City: Nathaniel Cordel, Doctor of Veterinary Medicine

Glen Elder: Chelsa Anderson, Bachelor of Science; Shanae Porter, Bachelor of Science in Education; Alicia Snyder, Bachelor of Science

Hunter: Justin Brock, Master of Science in horticulture

Montgomery County

Caney: Christopher Henry, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Cherryvale: Shannon Blaes, Bachelor of Science in Agriculture; Chad Tremain, Bachelor of Science in Business Administration

Havana: Kaci Douglas, Bachelor of Science in Business Administration

Independence: Matthew Cadle, Master of Architecture; Bryan Clubine, Bachelor of Science in Business Administration; Clinten Diver, Bachelor of Science

Morris County

Council Grove: Michael Brakenhoff, Bachelor of Science in Education; Jana Miller, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services and a secondary major; Clinton Roddy, Bachelor of Science; Jeri Sigle, Bachelor of Science in Agriculture

Herington: Robert Barber, Bachelor of Science

White City: Cassandra Kniebel, Bachelor of Science in Agriculture

Morton County

Elkhart: Katherine Ambrosier, Bachelor of Science

Rolla: Oscar Garcia, Bachelor of Arts