1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Spring 2014
  7. »Graduates
  8. »Labette, Leavenworth, Lincoln, Linn, Logan, and Lyon

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

Note to Kansas editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school on record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, June 18, 2014

Successful spring: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN — Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 98 Kansas counties, 48 states and 43 countries.

Degrees earned include nearly 2,150 bachelor's degrees, more than 550 master's degrees, more than 175 doctorates and more than 25 associate degrees.

Students earning degrees include:

Labette County

Coffeyville: Paddrick Flaharty, Bachelor of Science in Agribusiness

Dennis: Carli Saye, Bachelor of Science in Dietetics

Mound Valley: Nathan Pearce, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Katie Rohling, Bachelor of Science in Agriculture

Parsons: Cory Beachner, Bachelor of Science in Agriculture; Quinton Bogner, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Leavenworth County

Basehor: Brittne Brannan, Bachelor of Science in Education; Brooke Conard, Bachelor of Science; Kathryn Fratzel, Bachelor of Arts; Kimberly Peterson, Bachelor of Arts

Bonner Springs: Sarah Laffere, Bachelor of Science in Education; Carol Smith, Bachelor of Science in Agriculture

Fort Leavenworth: Michael Antecki, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Jacob Atkins, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Nicholas Bilotta, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Christopher Bluhm, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Dallas Cheatham, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Jessica Feltz, Bachelor of Science; Ryan Gainey, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Ashley Gleiman, Doctor of Philosophy in adult, occupational and continuing education; Roberto Herrera, Master of Arts in security studies; Mark Jackson, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Joseph Mickley, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Patrick Murphy, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Kim Shoffner, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Sean Skrmetta, Master of Science in adult, occupational and continuing education; James Snowden, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Steven Staneart, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Robert Young, Master of Arts in security studies

Lansing: Stephanie Birdsall, Bachelor of Science; Garry Christman, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Allison Dillon, Bachelor of Science in Education; Tyler Gates, Bachelor of Science in Business Administration; Elle Hauver, Bachelor of Science; Grant Hinckley, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; James Leakey, Bachelor of Arts; Parker Wilhelm, Bachelor of Science

Lawrence: Jason Miles, Doctor of Veterinary Medicine

Leavenworth: Kathleen Belko, Bachelor of Arts; Samantha Clark, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Elizabeth Decker, Master of Landscape Architecture; Cody Dressler, Bachelor of Science in Agriculture; Paul Gardner, Doctor of Philosophy in history; Kayla Harwood, Bachelor of Arts; Jesse Jenkins, Bachelor of Science; Taylor Kraft, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Megan Lawrence, Doctor of Veterinary Medicine; Britt Manor, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Jennifer Martinez, Bachelor of Science; Cheyenne Meredith, Bachelor of Science in Business Administration; Brett Mills, Bachelor of Science and Bachelor of Science in Human Nutrition; Mark Orlandi, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Michael Park, Master of Science in adult, occupational and continuing education; William Pepper, Bachelor of Science in Engineering Technology; Charmaine Phillips, Bachelor of Science; Clay Pitsenbarger, Bachelor of Science; Melanie Ray, Doctor of Veterinary Medicine; William Raymond, Bachelor of Arts; Adam Rosendahl, Bachelor of Science; Gerritt Schellin, Master of Science in adult, occupational and continuing education; Megan Schlonga, Bachelor of Science in Human Nutrition; Brian Snodgrass, Bachelor of Science; Jason Wahaus, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Nino Williams, Bachelor of Science

Tonganoxie: Dylan Barbery, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Mitchell DeHoff, Bachelor of Science in Education; Tracey Dyleski, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Shannon Smith, Doctor of Veterinary Medicine; Vickie Smith, Master of Public Health; Danielle Willburn, Bachelor of Science

Lincoln County

Beverly: Joshua Gross, Master of Science in mathematics; Ethan Schroeder, Bachelor of Science in Agribusiness

Lincoln: Landon Pacey, Bachelor of Science in Agriculture

Linn County

Mound City: Dane Jaeger, Bachelor of Science in Business Administration

Pleasanton: Lauren Partain, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Logan County

Oakley: Patrick Ahrens, Bachelor of Science in Agribusiness; Jordan Albers, Master of Architecture; Steven Kelly, Master of Arts in English; Brandon Maurath, Bachelor of Science; Matthew Temaat, Bachelor of Science in Agriculture; James Wright, Bachelor of Science

Lyon County

Allen: Amy Boline, Bachelor of Science in Agribusiness; Sarah Boline, Bachelor of Science in Agriculture; Victoria Harkins, Bachelor of Science

Americus: Travis Finney, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Derrek Swanson, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Emporia: Jeffrey Andrade, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Joel Bland, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Lendi Bland, Doctor of Philosophy in curriculum and instruction; Caleb Chiroy, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Kelly Foster, Doctor of Veterinary Medicine; Kristen Kuhlmann, Doctor of Education in educational leadership; Mary Murray, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Tina Ratcliff, Bachelor of Science in Business Administration; Zachary Schuler, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Noelle Waters, Bachelor of Science in Dietetics; Caitlin Weakley, Master of Accountancy; Matthew Weatherred, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Hartford: Travis Hancock, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Leah Roberts, Bachelor of Science in Agriculture; Aaron Thomsen, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Olpe: Brooke Schmidt, Bachelor of Science; Spencer Schreiner, Bachelor of Science in Milling Science and Management