1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Spring 2014
  7. »Graduates
  8. »Barber, Barton, Bourbon, Brown, and Butler

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

Note to Kansas editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school on record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, June 18, 2014

Successful spring: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN — Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 98 Kansas counties, 48 states and 43 countries.

Degrees earned include nearly 2,150 bachelor's degrees, more than 550 master's degrees, more than 175 doctorates and more than 25 associate degrees.

Students earning degrees include:

Barber County

Coats: John Dwyer, Bachelor of Science in Agriculture

Kiowa: Blair Diel, Bachelor of Science; Steven Gerber, Bachelor of Science; Lacie Jacobs, Bachelor of Science in Agriculture

Medicine Lodge: Matthew Colborn, Bachelor of Science in Agribusiness; Stephanie Voth, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Sawyer: Hannah Loftus, Bachelor of Fine Arts

Barton County

Beaver: Christin Leiker, Bachelor of Science in Interior Design

Claflin: John Beran, Bachelor of Science

Ellinwood: Danielle Beckwith, Bachelor of Fine Arts; Christopher Isern, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Brett Lyman, Bachelor of Science

Great Bend: William Asher, Master of Science in mechanical engineering; Ashley Blake, Master of Science in academic advising; Ty Brunswig, Doctor of Veterinary Medicine; Matthew Dobratz, Bachelor of Science; Lori Heidrick, Master of Science in special education; Katelyn Kaiser, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Tyler Keenan, Bachelor of Science in Business Administration; Andrew Kutina, Master of Science in kinesiology; Brett McManaman, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Chase Sinclair, Bachelor of Science in Computer Science; Kylie Sinclair, Bachelor of Science; Tanner Stephenson, Bachelor of Science in Engineering Technology; Kristin Stewart, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Brenna Stueder, Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management; William Thier, Bachelor of Science

Hoisington: Rebecca Maier, Bachelor of Science in Business Administration; Dana Weber, Bachelor of Science in Technology Management

Bourbon County

Fort Scott: Bethany Ericson, Bachelor of Science in Agriculture; Benjamin Gettler, Bachelor of Fine Arts; Wendy Gorman, Master of Business Administration

Brown County

Hiawatha: Jessica Bauerle, Bachelor of Science in Education; Courtney Gill, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Gabriel Noll, Bachelor of Science; Gabrielle Schuetz, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Brenton Wright, Bachelor of Science

Horton: Adrian McAfee, Bachelor of Science in Education; David Pottroff, Bachelor of Science in Agriculture; K'Dee Rork, Bachelor of Science in Agribusiness

Butler County

Andover: Gage Blair, Bachelor of Science in Agribusiness; Daniel Collins, Bachelor of Science in Human Nutrition and a secondary major; Zachery Driver-Heiland, Bachelor of Science in Business Administration; Tyson Hilyard, Bachelor of Science in Business Administration; Abilene Katt, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services and a secondary major; Emily Kruse, Master of Interior Architecture and Product Design; Brett Kvasnicka, Bachelor of Science in Business Administration; Alexander Lievens, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Lindsay Luinstra, Master of Science in counseling and student development; Tyler Maneth, Bachelor of Science in Business Administration; Cain McEwen, Bachelor of Science in Agriculture; Tom Mickleburgh, Bachelor of Science; Marshall Miller, Bachelor of Science in Business Administration; Ben Minnihan, Bachelor of Science in Agribusiness; Jeddidiah Russell, Bachelor of Science in Business Administration; Joshua Rutz, Bachelor of Science in Agriculture; Stephanie Solis, Bachelor of Science; Allison Tozier, Bachelor of Science in Education; Hannah Weimer, Doctor of Veterinary Medicine; Clayton Winter, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Stephen Zuiss, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Augusta: Elizabeth Boardman, Bachelor of Fine Arts; Quentin Cox, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Elizabeth Hoefgen, Bachelor of Science in Interior Design; Sydney Madison, Bachelor of Science in Interior Design; Jordan Powers, Bachelor of Science; David Sage, Bachelor of Arts and a secondary major; Casey Smith, Bachelor of Science in Business Administration

Benton: Alexandra Burden, Bachelor of Science

Douglass: Ryan Clark, Bachelor of Science; Stacy Markley, Bachelor of Fine Arts; Ryan Troxler, Bachelor of Science in Computer Science

El Dorado: Anna Andrews, Bachelor of Science in Business Administration; Tyler Banion, Bachelor of Science in Business Administration; Elizabeth Francis, Bachelor of Science; Haley Hatfield, Bachelor of Fine Arts; Claire Jensen, Master of Accountancy; Kyle Koerner, Bachelor of Science; Joshua Peiffer, Bachelor of Arts; Christopher Smith, Bachelor of Science in Business Administration; Mikaela Sundgren, Doctor of Veterinary Medicine

Elbing: Owen Beverlin, Bachelor of Science in Human Nutrition; Andrew Veer, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Rose Hill: Shelby Brasfield, Bachelor of Science in Apparel and Textiles; Ethan Merck, Bachelor of Science in Agriculture; Sarah Sage, Bachelor of Science

Towanda: Benjamin Harstine, Bachelor of Science in Human Nutrition; Ryan Wilson, Associate of Technology and Bachelor of Science in Technology Management

Whitewater: Brittany Claassen, Bachelor of Science in Apparel and Textiles; Camille Claassen, Master of Accountancy; Courtney Claassen, Bachelor of Fine Arts; Joshua Toevs, Bachelor of Science