1. K-State home
  2. »Office of Student Success
  3. »KAWSE
  4. »Advance
  5. »Initiatives
  6. »Awardees

Office for the Advancement of Women in Science and Engineering

ADVANCE Distinguished Lecture Series Awardees

Awardees for Year 17 (2019-2020) 

  • Dr. Bethany Plakke Anderson, Department of Psychological Sciences 
  • Dr. Tendai Gadzikwa, Department of Chemistry 
  • Dr. Abby Langston, Department of Geography and Geospatial Sciences 
  • Dr. Berlin Londono, Department of Entomology
  • Dr. Allison Louthan, Division of Biology 
  • Dr. Stephanie Shames, Division of Biology 
  • Dr. Valentina Trinetta, Department of Animal Science and Industry 

Awardees for Year 16 (2018 - 2019)

  • Dr. Tatiana Firsova, Department of Mathematics
  • Dr. Jennifer Francois, School of Family Studies and Human Services 
  • Dr. Ketino Kaadze, Department of Physics
  • Dr. Shahideh Nouri, Department of Plant Pathology
  • Dr. Stephanie Shames, Division of Biology
  • Dr. Nora Springer, Diagnostic Medicine and Pathobiology
  • Dr. Valentina Trinetta, Department of Animal Science and Industry

Awardees for Year 15 (2017-2018)

  • Dr. Sally Davis, Department of Experimental Pathology, Diagnostic Medicine/Pathobiology 
  • Dr. Jennifer Francois, School of Family Studies and Human Services 
  • Dr. Amanda Gaulke, Department of Economics 
  • Dr. Stephanie Shames, Division of Biology
  • Dr. Tatiana Firsova, Department of Mathematics
  • Dr. Valentina Trinetta, Department of Animal Science and Industry
  • Dr. Lizaveta Ihnatsyeva, Department of Mathematics
  • Dr. Berlin Londono-Renteria, Department of Entomology 
  • Dr. Jocelyn McDonald, Division of Biology 
  • Dr. Nora Springer, Diagnostic Medicine/Pathobiology 
  • Dr. Alissandra Stoyan, Department of Political Science 

Awardees for Year 14 (2016-2017)

  • Dr. Alice Boyle, Division of Biology
  • Dr. Sally Davis, Department of Experimental Pathology, Diagnostic Medicine/Pathobiology
  • Dr. Julia Day, Department of Apparel, Textiles, and Interior Design
  • Dr. Titiana Firsova, Department of Mathematics
  • Dr. Tendai Gadzikwa, Department of Chemistry
  • Dr.  Lizaveta Ihnatsyeva, Department of Mathematics
  • Dr. Audrey Joslin, Department of Geography
  • Dr. Berlin Londono Renteria, Department of Entomology
  • Dr. Kristin Malek, Department of Hospitality Management
  • Dr. Jocelyn McDonald, Division of Biology
  • Dr. Emily McLaurin, Department of Chemistry
  • Dr. Kristin Pelczrski, School of Family Studies and Human Services
  • Dr. Sara Rosenkranz, Department of Food, Nutrition, Dietetics and Health
  • Dr. Anna Zemlyanova, Department of Mathematics
  • Dr. Anna Zinovyeva, Division of Biology

Awardess for Year 13 (2015-2016)

  • Dr. Jennifer Francois, School of Family Studies and Human Services
  • Dr. Amanda Gaulke, Department of Economics
  • Dr. Jessica Heier-Stamm, Department of Industrial & Manufacturing Systems Engineering
  • Dr. Kristin Malek, Department of Hospitality Management
  • Dr. Nicolette Manglos-Weber, Department of Sociology, Anthropology and Social Work
  • Dr. Emily McLaurin, Department of Chemistry
  • Dr. Trisha Moore, Department of Biological and Agricultural Engineering
  • Dr. Ji Young Na, School of Family Studies and Human Services
  • Dr. Pavithra Prabhakar, Department of Computing and Information Sciences
  • Dr. Alissandra Stoyan, Department of Political Science
  • Dr. Anna Zemlyanova, Department of Mathematics
  • Dr. Anna Zinovyeva, Division of Biology

Awardees for Year 12 (2014-2015)

  • Dr. Amy Betz, Department of Mechanical and Nuclear Engineering
  • Dr. Julia Day, Apparel, Textiles and Interior Design
  • Dr. Melanie Derby, Department of Mechanical and Nuclear Engineering
  • Dr. Lindsey Hulbert, Department of Animal Sciences and Industry
  • Dr. Mithila Jugulam, Department of Agronomy
  • Dr. Jooyoun Kim, Apparel, Textiles and Interior Design
  • Dr. Stacey Kulesza, Department of Civil Engineering
  • Dr. Emily Mailey, Department of Kinesiology
  • Dr. Carla Martinez Machain, Department of Political Science
  • Dr. Emily McLaurin, Department of Chemistry 
  • Dr. Trisha Moore, Department of Biological and Agricultural Engineering
  • Dr. Kristin Pelczarski, Department of Communication Sciences and Disorders
  • Dr. Anna Zemlyanova, Department of Mathematics

Awardees for Year 11 (2013-2014)

  • Dr. Marta Alfonso-Durruty, Department of Sociology, Anthropology and Social Work
  • Dr. Heather Bailey, Department of Psychological Sciences
  • Dr. Alice Boyle, Division of Biology
  • Dr. Melanie Derby, Department of Mechanical & Nuclear Engineering
  • Dr. Jessica Heier-Stamm, Department of Industrial & Manufacturing Systems Engineering
  • Dr. Lindsey Hulbert, Department of Animal Science and Industry 
  • Dr. Mithila Jugulum, Department of Agronomy
  • Dr. Heather Loyd, Department of Anthropology
  • Dr. Emily McLaurin, Department of Chemistry
  • Dr. Natalie Mladenov, Department of Civil Engineering
  • Dr. Eleni Pliakoni, Department of Horticulture Forestry and Research
  • Dr. Kathrin Schrick, Division of Biology
  • Dr. Jessica Slack, College of Veterinary Medicine
  • Dr. Minyoung Suh, Apparel, Textiles and Interior Design
  • Dr. Lisa Wilken, Department of Biological & Agricultural Engineering
  • Dr. Anna Zemlyanova, Department of Mathematics

Awardees for Year 10 (2012-2013)

  • Dr. Peggy Althoff, Department of Horticulture
  • Dr. Amy Betz, Mechanical and Nuclear Engineering
  • Dr. Juan Du, Department of Statistics
  • Dr. Jessica Falcone, Department of Sociology, Anthropology and Social Work
  • Dr. Revathi Govind, Division of Biology
  • Dr. Brianne Heidbreder, Department of Political Science
  • Dr. Cassandra Jones, Department of Grain Science and Industry
  • Dr. Mithila Jugulum, Department of Agronomy
  • Dr. Carla Martinez-Machain, Department of Political Science
  • Dr. Lisa Melander, Department of Sociology, Anthropology and Social Work
  • Dr. Sarah Reznikoff, Department of Mathematics
  • Dr. Josie Schaefer, Department of Political Science
  • Dr. Kathrin Schrick, Division of Biology
  • Dr. Nadia Shapkina, Department of Sociology, Anthropology and Social Work
  • Dr. Dana Vanlandingham, Veterinary Medicine
  • Dr. Lisa Wilken, Department of Biological & Agricultural Engineering