1. K-State home
  2. »Office of the Provost
  3. »Enrichment
  4. »Awards and honors
  5. »Recipients of the Undergraduate Outstanding Teaching Awards

Office of the Provost and Senior Vice President

Recipients of the Commerce Bank Undergraduate Outstanding Teaching Awards

Name

Year

Department

College

Rank

Debra Andres2013Curriculum and InstructionEducationInstructor
Laura Kanost2013Modern LanguagesArts and SciencesAssistant Professor
David Nichols2013Animal Sciences and IndustryAgricultureProfessor
Kevin Sauer2013Hospitality Management and DieteticsHuman EcologyAssistant Professor
Tim Bolton2012PhysicsArts & SciencesProfessor
Howard D. Hahn2012Landscape Architecture/Regional and Community PlanningArchitectureAssistant Professor
Swinder Janda2012MarketingBusinessProfessor
Yacoub Najjar2012Civil EngineeringEngineeringProfessor
Laurie Curtis2011Curriculum and InstructionEducationAssistant Professor
Anita Dille2011AgronomyAgricultureAssociate Professor
Michael Dudek2011Apparel, Textiles and Interior DesignHuman EcologyAssociate Professor
Yasmin Patell2011ChemistryArts & SciencesAssistant Teaching Scholar
James DeVault2010Electrical and Computer EngineeringEngineeringProfessor
Hamilton Fout2010EconomicsArts & SciencesAssistant Professor
Scott Hendrix2010FinanceBusiness AdministrationProfessor
LaBarbara James Wigfall2010LARCPArchitectureAssociate Professor
Mary Cain2009PsychologyArts & SciencesAssociate Professor
David Krishock2009Grain ScienceAgricultureInstructor
Kay Ann Taylor2009Secondary EducationEducationAssociate Professor
David E. Thompson2009Family Studies and Human ServicesHuman EcologyInstructor
David Andrus2008MarketingBusiness AdministrationProfessor
Robert Condia2008ArchitectureArchitectureProfessor
William Kuhn2008Electrical and Computer EngineeringEngineeringProfessor
Donald Kimball Smith2008EnglishArts & SciencesAssistant Professor
Gary Pierzynski2007AgronomyAgricultureProfessor
Dave Rintoul2007BiologyArts & SciencesAssoc. Professor
David S. Allen2007Elementary EducationEducationAsst. Professor
Barbara Anderson2007Apparel, Textiles, & Interior DesignHuman EcologyAsst. Professor
Vicky Borchers2006Interior Architecture and Product DesignArchitectureAssoc. Professor
John Exdell2006PhilosophyArts & SciencesAssoc. Professor
Eric Higgins2006FinanceBusiness AdministrationAssoc. Professor
David Pacey2006Mechanical and Nuclear EngineeringEngineeringProfessor
Gayle Doll2005Dean of Human EcologyHuman EcologyProfessor
Ata Karim2005Educational AdministrationEducationAsst. Professor
Jeffrey Pickering2005Political ScienceArts & SciencesAssoc. Professor
Greg Zolnerowich2005EntomologyAgricultureAsst. Professor
Kevin Gwinner2004MarketingBusiness AdministrationAssoc. Professor
Carl Riblett2004Architectural Engineering and Construction ScienceEngineeringProfessor
Charles Sanders2004HistoryArts & SciencesAsst. Professor
Susanne Siepl-Coates2004ArchitectureArchitectureProfessor
Betsy Barrett200HRIMDHuman EcologyAssoc. Professor
Jennifer Bay-Williams2003Elementary EducationEducationAsst Professor
Stephen Chapes2003BiologyArts & SciencesProfessor
Tim Rozell2003Animal Sciences & IndustryAgricultureAssoc. Professor
Dennis Day2002Landscape ArchitectureArchitecture & DesignProfessor
Michael Hafling2002Architectural Engineering & Construction ScienceEngineeringAsst Professor
David Poole2002Arts & SciencesKinesiologyProfessor
Chwen Sheu2002Business AdministrationManagementAssoc Professor
Andrew Bennett2001MathematicsArts & SciencesAssoc Professor
Sherry Haar2001Apparel, Textiles & Interior DesignHuman EcologyAsst Professor
Patricia Love-Staver2001Secondary EducationEducationAsst Professor
Janice Swanson2001Animal Sciences & IndustryAgricultureAssoc Professor
Gary Coates2000ArchitectureArch, Planning & DesignProfessor
Kyoko Mizuno2000Modern languagesArts & SciencesInstructor
Medhat Morcos2000Electrical & Computer EngineeringEngineeringProfessor
Brian Niehoff2000ManagementBusiness AdministrationAssoc Professor

Judy Roe

1999

Biology

Arts & Sciences

Asst Professor

Paul Burden

1999

Elementary Education

Education

Professor

Kristina M. Boone

1999

Agricultural Communications

Agriculture

Asst Professor

Farrell J. Webb

1999

Family Studies & Human Services

Human Ecology

Asst Professor

Dave Donnelly

1998

Accounting

Business Administration

Professor

Paul Ciccantell

1998

SASW

Arts & Sciences

Asst Professor

Donald J. Watts

1998

Architecture

Arch, Planning & Design

Professor

Robert Snell

1998

Civil Engineering

Engineering

Professor

M. Jenice French

1997

Elementary Education

Education

Asst Professor

Anne K. Phillips

1997

English

Arts & Sciences

Asst Professor

Mary Ward

1997

Family Studies & Human Services

Human Ecology

Asst Professor

Linda C. Martin

1997

Animal Sciences & Industry

Agriculture

Assoc Professor

Jodi L. Thierer

1996

Marketing

Business Administration

Instructor

Christopher Sorensen

1996

Physics

Arts & Sciences

Professor

Larry A. Glasgow

1996

Chemical Engineering

Engineering

Professor

Robert E. Burns

1996

LA/RCP

Arch, Planning & Design

Asst Professor

Lawrence C. Scharmann

1995

Secondary Education

Education

Assoc Professor

Maria K. Paukstelis

1995

Chemistry

Arts & Sciences

Instructor

Elizabeth A. McCullough

1995

CTID

Human Ecology

Professor

William J. Lamont

1995

HFRR

Agriculture

Assoc Professor

Roseanne M. Goll

1994

Computer Science

Technology

Asst Professor

Robert L. Gorton

1994

Mechanical Engineering

Engineering

Professor

Larry Williams

1994

Biology

Arts & Sciences

Assoc Professor

Brian P. Niehoff

1994

Management

Business Administration

Assoc Professor

Wayne M. Charney

1994

Architecture

Arch, Planning & Design

Assoc Professor

Harald E. L. Prins

1993

SASW

Arts & Sciences

Asst Professor

Eric Arn Maatta

1993

Chemistry

Arts & Sciences

Professor

Carol Ann Holcomb

1993

Foods & Nutrition

Human Ecology

Assoc Professor

Marjorie R. Hancock

1993

Elementary Education

Education

Asst Professor

Ted T. Cable

1993

HFRR

Agriculture

Assoc Professor

Chwen Sheu

1992

Management

Business Administration

Asst Professor

Richard Gallagher

1992

EECE

Engineering

Professor

Gene Ernst

1992

Architecture

Arch, Planning & Design

Professor

John Daly

1992

History

Arts & Sciences

Asst Professor

Peggy Dettmer

1991

Special Education

Education

Professor

Keith D. Lynch

1991

HFRR

Agriculture

Assoc Professor

Stephen W. Kiefer

1991

Psychology

Arts & Sciences

Assoc Professor

L. Ann Coulson

1991

HDFS

Human Ecology

Asst Professor

Thomas B. Muenzenberger

1990

Mathematics

Arts & Sciences

Assoc Professor

Eugene T. McGraw

1990

Interior Architecture

Arch, Planning & Design

Professor

Peter B. Cooper

1990

Civil Engineering

Engineering

Professor

Michael F. Ahern

1990

Marketing

Business Administration

Instructor

Sharon Hearne

1989

HRIMD

Human Ecology

Instructor

Paul F. Parsons

1989

JMC

Arts & Sciences

Assoc Professor

Guy H. Kiracofe

1989

Animal Sciences & Industry

Agriculture

Professor

Rosemarie J. Deering

1989

Curriculum & Instruction

Education

Asst Professor

Stephen E. White

1988

Geography

Arts & Sciences

Professor

William R. Jahnke

1988

Architecture

Arch, Planning & Design

Professor

Richard E. Faw

1988

Nuclear Engineering

Engineering

Professor

Dan S. Deines

1988

Accounting

Business Administration

Asst Professor

Martha Stone

1987

Foods & Nutrition

Human Ecology

Assoc Professor

Ann Jankovich

1987

Adult & Occup Education

Education

Instructor

Jeffery R. Williams

1987

Agricultural Economics

Agriculture

Assoc Professor

Sue M. Zschoche

1987

History

Arts & Sciences

Asst Professor

James B. Townsend

1986

Management

Business Administration

Assoc Professor

Charles L. Burton

1986

Arch Engg & Const Science

Engineering

Professor

Kate Anderson

1986

Speech

Arts & Sciences

Asst Professor

Clenton Owensby

1985

Agronomy

Agriculture

Professor

Marlene McComas

1985

CTID

Human Ecology

Instructor

Kathryn A. Holen

1985

Curriculum & Instruction

Education

Asst Professor

David Harmes

1985

Art

Arts & Sciences

Instructor

Eugene Laughlin

1984

Accounting

Business Administration

Professor

Robert Page

1984

Lanscape Architecture

Arch, Planning & Design

Assoc Professor

Muthuraj Vaithianathan

1984

Industrial Engineering

Engineering

Asst Professor

Douglas Benson

1984

Modern Languages

Arts & Sciences

Assoc Professor

Gerry L. Posler

1983

Agronomy

Agriculture

Professor

Bernard M. Frank

1983

Admin & Foundations

Education

Asst Professor

Patricia Cox Crews

1983

CTID

Home Economics

Instructor

Robert T. Corum, Jr.

1983

Modern Languages

Arts & Sciences

Assoc Professor

Roger C. Trenary

1982

Economics

Arts & Sciences

Instructor-Temp

Candyce Russell

1982

Family & Child Development

Home Economics

Assoc Professor

Fayez Husseini

1982

Pre-Design Professions

Architecture & Design

Asst Prog-Temp

Robert D. Hollinger

1982

Finance

Business Administration

Assoc Professor

Charles R. Bissey

1982

Architectural Engineering

Engineering

Assoc Professor

Donald C. Stewart

1981

English

Arts & Sciences

Professor

Bryan W. Schurle

1981

Agricultural Economics

Agriculture

Professor

Robert C. Newhouse

1981

Admin & Foundations

Education

Professor

Harold C. Shaver

1980

JMC

Arts & Sciences

Asst Professor

Verlyn D. Richards

1980

Finance

Business Administration

Professor

Edwin C. Lindly

1980

Civil Engineering

Engineering

Assoc Professor

Edward DeVilbiss

1980

Architecture

Architecture & Design

Assoc Professor

William C. Nesmith

1979

Plant Pathology

Agriculture

Asst Professor

Marvin A. Kaiser

1979

SASW

Arts & Sciences

Instructor

Roshantha A. Chandraratna

1978

Chemistry

Arts & Sciences

GTA

Miles R. McKee

1978

Animal Sciences & Industry

Agriculture

Professor

Albert N. Hamscher III

1978

History

Arts & Sciences

Asst Professor

Fred O. Bradley

1978

Admin & Foundations

Education

Assoc Professor

Faye A. Price

1977

Family & Child Development

Home Economics

Instructor

Robert J. Shoop

1977

Admin & Foundations

Education

Asst Professor

Randolph A. Pohlman

1977

Business Administration

Business Administration

Asst Professor

Thomas S. Parish

1977

Admin & Foundations

Education

Assoc Professor

Charles R. McDonald

1976

Pre-Design Professions

Architecture & Design

Instructor

Helen J. Williams

1976

English

Arts & Sciences

Asst Professor

Anthony P. Jurich

1976

Family & Child Development

Home Economics

Asst Professor

Byron T. Burlingham

1976

Biology

Arts & Sciences

Assoc Professor

Ann Smith

1975

Biology

Arts & Sciences

Instructor

Nathan M. Gabbert

1975

Surgery & Medicine

Veterinary Medicine

Asst Prof-Temp

Paul C. Pelletier

1975

SASW

Arts & Sciences

Asst Professor

Ronnie Mahler

1975

Health, P.E., & Recreation

Arts & Sciences

Asst Professor

Heinz Bulmahn

1974

Modern Languages

Arts & Sciences

Instructor

Shelba Y. Branscum

1974

Family & Child Development

Home Economics

Instructor

John R. Graham

1974

Business Administration

Business Administration

Asst Professor

Helen L. Brockman

1974

CTID

Home Economics

Professor

Joyce Lynn Casten

1973

Physics

Arts & Sciences

GTA

Judith Love Abraham

1973

Art

Arts & Sciences

Instructor

William George Schrenk

1973

Chemistry

Arts & Sciences

Professor

John Leroy Noordsy

1973

Surgery & Medicine

Veterinary Medicine

Professor

Joan Newcomer Sistrunk

1972

Family & Child Development

Home Economics

Instructor

Ann Nash Drish

1972

Modern Languages

Arts & Sciences

Instructor

David Elwyn Kromm

1972

Geography

Arts & Sciences

Assoc Professor

Herschel Thomas Gier

1972

Biology

Arts & Sciences

Professor

Nancy Ann Riemann

1971

Family Economics

Home Economics

Instructor

Rodney Truman Nash

1971

Mechanical Engineering

Engineering

Instructor

Wayne W. Laughery

1971

Admin & Foundations

Education

Assoc Professor

Richard Glen Hause

1971

Curriculum & Instruction

Education

Assoc Professor

Jane Black Stockard

1970

Business Administration

Business Administration

Instructor

Gerald Rick Potts

1970

Mechanical Engineering

Engineering

Instructor

Karen Kay Stewart

1970

Clothing & Textiles

Home Economics

Asst Professor

Norman Dean Eckhoff

1970

Nuclear Engineering

Engineering

Instructor

David John Mugler

1969

Dairy & Poultry Science

Agriculture

Instructor

Marcelene Betsy Bergen

1969

Family & Child Development

Home Economics

Instructor

Dan William Upson

1969

Physiological Sciences

Veterinary Medicine

Instructor

Stephen Jeffrey Golin

1969

History

Arts & Sciences

Asst Professor

Walter John Butke

1968

Architecture

Architecture & Design

Instructor

Michael John McCarthy

1968

Speech

Arts & Sciences

Instructor

Richard E. Owens

1968

Curriculum & Instruction

Education

Assoc Professor

Robert Dean Linder

1968

History

Arts & Sciences

Assoc Professor