Skip to the content

Kansas State University

 

 

facebook

Join us on facebook

 

Check out K-State on YouTube

 

News Services
Kansas State University
128 Dole Hall
Manhattan, KS 66506
785-532-2535
media@k-state.edu
Information provided by K-State News Services may be reproduced without permission. The marks and names of Kansas State University are protected trademarks and may not be used in any commercial or private endeavor without the approval of the university.

Kansas State University Spring 2011 Graduation Candidates

Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduation candidates from that area.
News release prepared by: Julie Fosberg, 785-532-2535, media@k-state.edu

Thursday, May 12, 2011

CLASS OF 2011: MORE THAN 2,800 STUDENTS ELIGIBLE FOR GRADUATION FROM K-STATE

MANHATTAN -- More than 2,800 students are set to graduate from Kansas State University in ceremonies this spring.

Ceremonies on K-State's Manhattan campus will be Friday, May 13, and Saturday, May 14. Commencement for K-State at Salina was May 7.

K-State is awarding more than 2,100 bachelor's degrees, more than 550 master's degrees, more than 170 doctorates and more than 40 associates degrees. More than 55 students are receiving multiple degrees.

Candidates for graduation include:

Marion County

Hillsboro: Lora Lee Andrews, Bachelor of Science in Education; Timothy L. Funk, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Jeremy Michael Klose, Bachelor of Science in Business Administration

Lincolnville: Aaron Jerome Svitak, Bachelor of Science in Architectural Engineering

Marion: Chelsi Patricia Carlson, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Paul Wesley Hodson, Bachelor of Science in Computer Science; Randi McCarty, Bachelor of Science; Jeffrey Alex Richmond, Bachelor of Science in Computer Science; Jessica Lynn Shockley, Bachelor of Science in Business Administration; William Tyler Stubenhofer, Master of Science in Curriculum and Instruction

Peabody: Tyler Lee Litton, Bachelor of Fine Arts; Jason Todd Unruh, Bachelor of Science in Agriculture

Tampa: Aaron Cole Barney, Bachelor of Science in Agriculture; Gloria Lizbeth Belton, Bachelor of Science in Agriculture

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Goessel High School: Janessa Diane Wedel, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Hillsboro High School: Tyler James Goldsby, Bachelor of Science

Marion High School: Jandee Lynn Sharp, Bachelor of Science in Education

 

Marshall County

Axtell: Abigail Rose Kuckelman, Bachelor of Science in Education; Ryan Andrew Mathewson, Bachelor of Science in Agriculture; Shawn Joseph Reinecke, Bachelor of Science in Agribusiness; Craig Michael Ronnebaum, Bachelor of Science in Biological and Agricultural Engineering

Blue Rapids: Austin David Hargadine, Bachelor of Science; Samantha Renae Osborne, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Darcy Ray Pralle, Bachelor of Science in Business Administration

Bremen: Trista Leigh Hynek, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Frankfort: Amy Danielle Huninghake, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; John Patrick Maas, Bachelor of Science in Agriculture; Josie Gwyn Mitchell, Bachelor of Science in Business Administration; Mindy Sue Peek, Bachelor of Science; Patrick John Roeder, Bachelor of Science; Kjerstine Rosquist, Bachelor of Science in Human Ecology; Emily Kaye Schreiner, Bachelor of Science in Education; Brian Joseph Tilley, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Coleman James Younger, Bachelor of Science

Marysville: Andrew Henry Bussmann, Bachelor of Science in Agribusiness; Corey Andrew Duever, Bachelor of Science in Education; Ben Charles Gordon, Bachelor of Science in Education; Dustin Ryan Hammett, Bachelor of Science in Computer Science; Devin Matthew Harmer, Bachelor of Science in Business Administration; Meredith Kelley Howell, Bachelor of Science in Business Administration; Brian Matthew Kramer, Bachelor of Science in Business Administration; Jordyn Rae Lister, Master of Science in Family Studies and Human Services; Christina Nicole Preuss, Bachelor of Science in Business Administration; Austin Paul Schotte, Bachelor of Science in Agribusiness

Summerfield: Bryant Dean Helmerichs, Associate of Technology and Bachelor of Science in Engineering Technology

Vermillion: Alex Mark Johnson, Bachelor of Science in Agribusiness

Waterville: Jacob Johnston Benteman, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Nicolas Ryan Boeschling, Bachelor of Science; Calvin James Christie, Bachelor of Science in Computer Science; Wade Michael Wilson, Bachelor of Science in Computer Science

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Frankfort High School: Jeffrey Taylor Stowell, Bachelor of Science in Agriculture

Valley Heights Jr-Sr High School: Travis Andrew Geist, Associate of Applied Science

 

McPherson County

Galva: James Garrett Koehn, Bachelor of Science in Business Administration; Christopher Stephen Thompson, Bachelor of Science in Agribusiness; Will Donovan Unruh, Bachelor of Science in Technology Management

Inman: Jarrod Jeffrey Blackburn, Bachelor of Science in Agriculture; Cody Michael Bornholdt, Bachelor of Science in Agriculture; Rachel Elizabeth Corn, Bachelor of Science in Agriculture; Ami Diane Froese, Bachelor of Science in Dietetics; Staci Marie Horton, Master of Music; David Wesley Prieb, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Lindsborg: Kimberly Carlson, Bachelor of Arts; Laura Gail Carlson, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Jordan Nicole Jensen, Bachelor of Science in Apparel and Textiles; Dustin Blake Norberg, Bachelor of Science in Agriculture; Jordan Nicole Oborg, Bachelor of Science in Education

Marquette: Evan Eugene Talbott, Bachelor of Science

McPherson: Jonathan Ray Alexander, Associate of Technology; Emily Jean Boardman, Bachelor of Science in Human Nutrition; Britt Alexander Dahlstrom, Master of Accountancy; Aaron Kyle Friess, Bachelor of Science; Jeremy Scott Graham, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Lauren Dawnelle Maier, Master of Interior Architecture and Product Design; Rebecca Joanne Martin, Bachelor of Science; Richard LeRoy Reed, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Amanda Christine Rush, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Amy Michelle Sents, Bachelor of Science in Agriculture; Douglas Carl Sommers, Bachelor of Science in Milling Science and Management; Ashley Renee Walker, Bachelor of Science in Education

Moundridge: David John King, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Sarah Elizabeth Seiler, Bachelor of Science in Business Administration; Ashley Lynn Stika, Bachelor of Science in Education

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Elyria Christian School: Kevin Wayne Patrick, Bachelor of Science in Industrial Engineering

Mcpherson High School: Amber Nicole Gasper, Bachelor of Science in Technology Management; Bridget Anne Modesitt, Bachelor of Science in Education

Smoky Valley High School: Lacey Kaye Badart, Bachelor of Science in Education; Brandi Lynn Base, Bachelor of Science in Business Administration; Jason Bradley Carlson, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Darlene Elizabeth Gadson, Master of Accountancy; Zachary Wade Weibert, Bachelor of Science; Mallory Rae Weibert, Bachelor of Science in Education; Taylor Jon Worcester, Bachelor of Science in Business Administration

 

Meade County

Fowler: Camrin Ann Padgett, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Meade: Elizabeth Lynn Goldsberry, Bachelor of Science in Education; Neil Alan Isaac, Bachelor of Science in Agriculture

 

Miami County

Bucyrus: Matthew Caleb Palmer, Master of Interior Architecture and Product Design

Louisburg: Jackie Lee Bauer, Bachelor of Science in Athletic Training; Bricen Kyle Biehler, Bachelor of Science; Matthew L. Cooper, Master of Arts in Economics; Douglas David Shane, Bachelor of Science in Agriculture; Paige Ann Weinrich, Bachelor of Science in Education; Kelsey L Willingham, Bachelor of Science in Business Administration

Osawatomie: Ross Arnold Andring, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Charissa Dair Gibbons, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Kimberly Anne Kirk, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education

Paola: Samuel D. Alsbrooks, Bachelor of Science; Jessie Nicole Furnish, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Bradley D. Green, Bachelor of Science in Technology Management; Samantha Marilynlee Henne, Bachelor of Science in Human Ecology; Megan Carol McFarland, Master of Regional and Community Planning; Ryan Ray McKoon, Bachelor of Science in Agriculture; Erica Elaine Smith, Bachelor of Arts; Rebecca M. Sullivan, Bachelor of Science in Agriculture; Karen Anne Ulanski, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Louisburg High School: Sarah Marie Brink, Bachelor of Arts; Jonathan Mclelland, Bachelor of Science in Technology Management; Jeffery Thomas Roggenkamp Wagner, Bachelor of Science

Osawatomie High School: Caitlin Marie Crain, Bachelor of Science in Agriculture

 

Mitchell County

Beloit: Darcel Amber Gronewoller, Master of Science in Family Studies and Human Services; Brenna Marie Heidrick, Bachelor of Science in Business Administration; Andrew Boyd Krier, Bachelor of Science in Agribusiness; Leanne Kay Litton, Master of Science in Animal Science; Ashley Rae Moore, Bachelor of Science; Lindsey Marie Pacey, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Alyssa Rene Schmitt, Bachelor of Science in Education; Autumn Marie Scoggan, Bachelor of Arts; John Dennis Stover, Bachelor of Science in Business Administration; Cole Steven Thompson, Master of Science in Horticulture

Glen Elder: Erin Michelle Schoen, Bachelor of Arts and Bachelor of Science in Education; Chelsey Rae Winkel, Bachelor of Science in Agriculture; Jessica Elaine Winkel, Master of Accountancy

Tipton: Rebecca Sue Schmitt, Bachelor of Science in Agriculture

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Beloit Jr-Sr High School: Ashley Jean Emerson, Bachelor of Science; Tyler Marion Tobald, Bachelor of Music

Lawrence Gardner High School-Beloit: Savannah Marie Robeson, Associate of Science and Bachelor of Science in Technology Management

 

Montgomery County

Caney: Jennifer Lee Anderson, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Michelle Elizabeth Estes, Bachelor of Science in Agriculture; Stephani Renae Kopfman, Bachelor of Science

Cherryvale: Carrie Ann Blaes, Bachelor of Science in Agriculture; Shane David Blaes, Bachelor of Science in Agriculture; Brandon John West, Bachelor of Science in Education

Coffeyville: Samantha Lynne Davis, Bachelor of Science in Agriculture; Caland Marshal Stotts, Bachelor of Science in Agriculture; Gregory Lynn Wiles, Bachelor of Science in Architectural Engineering

Elk City: Andrew James Likes, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Havana: Kyle Scott Lambdin, Bachelor of Science in Business Administration

Independence: Gared Eric Shaffer, Bachelor of Science in Agriculture

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Caney Valley High School: Jordan Allen Daniels, Bachelor of Science; Daniel L. Scott, Master of Business Administration

Independence Sr High School: Brian Benjamin Tierney, Bachelor of Science in Electrical Engineering

 

Morris County

Council Grove: Caitlin Marie Adams, Bachelor of Science in Dietetics; Cody Dean Catlin, Master of Business Administration; Travis Lincoln Graham, Bachelor of Science in Engineering Technology; Anna Elizabeth Miller, Master of Accountancy; Ryan Wade Pickett, Bachelor of Science; Dustie Angela Samuels, Bachelor of Science in Human Nutrition

Dwight: Marta Johnson, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Julie Lehiy, Bachelor of Science

White City: Becky Linn Anderson, Bachelor of Science in Agribusiness; Yvonne Cathleen Cook, Bachelor of Science in Biological and Agricultural Engineering; Ryan Wade Nittler, Bachelor of Science; Amber Elizabeth Rice, Bachelor of Science in Business Administration; Jean M. Simpson, Bachelor of Science

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Council Grove High School: Kaleb Keith Baird, Bachelor of Science in Agriculture; Logan Daniel Swartz, Bachelor of Science

 

Morton County

There are no graduation candidates listing Morton County as their permanent address.

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Elkhart High School: Ashley Diane Myers, Master of Regional and Community Planning; Kale Lynn Yoder, Bachelor of Science