Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Monday, June 3, 2013

Spring graduates: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN -- Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 103 Kansas counties, 48 states and 41 countries.

Degrees earned include nearly 2,350 bachelor's degrees, more than 600 master's degrees, more than 170 doctorates and more than 20 associate degrees.

Students earning degrees include:

Tennessee

Brentwood: Marguerite Bishop, Bachelor of Science in Dietetics

Knoxville: Jason Fewell, Doctor of Philosophy in Economics

Texas

Allen: Macario Benavides, Bachelor of Science in Education; Alec Todd, Bachelor of Science and a Secondary Major

Amarillo: Clayton Fort, Bachelor of Science in Agriculture

Austin: Cameron Harder, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Bellaire: Lewis Goldstein, Bachelor of Science in Business Administration

Bryan: Lori Johnson, Master of Science in Academic Advising

Bushland: Sarah Schwartz, Bachelor of Science

Chandler: Bobby Walker, Bachelor of Science

Clute: Andrew Claeys, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

College Station: Archippus Daily, Bachelor of Science

Corpus Christi: Ann Kelley, Bachelor of Science

Dalhart: Anna Siverson, Master of Science in Animal Science

Dallas: Drew Altimore, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Eresiya Odom, Bachelor of Science; Kylie Swan, Bachelor of Science in Business Administration; Joshua Taylor, Master of Music

Denton: Taylor Smith, Master of Science in Counseling and Student Development

El Paso: Katherine Chesley, Master of Science in Counseling and Student Development

Euless: Patrick Ptomey, Master of Landscape Architecture

Farwell: Elizabeth Symm, Master of Arts in English

Flower Mound: Tyler Dubek, Bachelor of Science

Fort Worth: Katie Bradley, Master of Engineering Management; Miryam Brunson, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Grant Peters, Bachelor of Arts and a Secondary Major; Jacob White, Bachelor of Science in Electrical Engineering

Frisco: Maliha Mithani, Bachelor of Science in Food Science and Industry

Georgetown: Christopher Tipton, Bachelor of Science in Business Administration

Guymon: Sally Long, Master of Agribusiness

Highland Village: David Drown, Bachelor of Science

Houston: Lisa Blohm, Master of Science in Family Studies and Human Services; Matthew Brown, Bachelor of Science; Naima Brown, Master of Science in Counseling and Student Development; Benjamin Parker, Master of Science in Mechanical Engineering; Seth Seppala, Bachelor of Arts

Katy: Becky Hamm, Doctor of Veterinary Medicine; Jennifer Rawle, Master of Science in Counseling and Student Development

Keller: Anne Denney, Master of Landscape Architecture

Killeen: Jason Sorensen, Master of Science in Operations Research

Kingwood: Ugochukwu Nwagwu Chinyere Eze, Master of Science in Chemical Engineering

La Vernia: Lauren Koepp, Bachelor of Science in Interior Design and a Secondary Major

Lancaster: Nicole Sullivan, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Lewisville: Katerina Eckley, Bachelor of Science in Agriculture

Lipan: Laurel Payne, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

McAllen: Adam Holloway, Bachelor of Science in Technology Management

McKinney: Shelby Storrie, Bachelor of Science in Agriculture

North Richland Hills: Presley Pacholick, Bachelor of Science

Plano: Crystal Allison, Bachelor of Arts

Rosharon: Blake Slaughter, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Round Rock: Aaron Carpenter, Master of Engineering Management; Kristin Coulter, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education

San Marcos: William Butler, Master of Arts in Geography

Southlake: Whitney Jeter, Master of Science in Psychology

Spring: Ivan Ross, Master of Architecture

Sugarland: Tara Green, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education

Temple: Katie Bonner, Master of Science in Academic Advising

The Woodlands: Samuel Evans, Bachelor of Science

Tomball: Brandon Austin, Master of Science in Civil Engineering; Danielle Hammond, Master of Science in Horticulture; Trevor Hurley, Bachelor of Science in Business Administration

Victoria: Windy Lala, Master of Science in Academic Advising

Wylie: Joshua Burkhart, Master of Interior Architecture and Product Design