Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Monday, June 3, 2013

Spring graduates: Nearly 3,000 students earn degrees from Kansas State University

MANHATTAN -- Nearly 3,000 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 103 Kansas counties, 48 states and 41 countries.

Degrees earned include nearly 2,350 bachelor's degrees, more than 600 master's degrees, more than 170 doctorates and more than 20 associate degrees.

Students earning degrees include:

Maine

Bangor: Andrea Giebfried, Bachelor of Science in Food Science and Industry

Maryland

Bel Air: Helen Nicewonger, Master of Science in Academic Advising

Emmitsburg: Joshua Flohr, Master of Science in Animal Science

Frederick: Cenarda Jackson, Bachelor of Science in Business Administration

Havre De Grace: Scott Johnson, Bachelor of Arts and a Secondary Major

La Plata: Karen Riley, Bachelor of Science in Agriculture

Lanham: Rodney McGruder, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

National Harbor: Amy Davis, Master of Science in Apparel and Textiles Merchandising

Severn: Tixieanna Dissmore, Doctor of Philosophy in Human Nutrition

Union Bridge: Claire Bennett, Bachelor of Science in Agriculture

Massachusetts

Lowell: Amanda Frank, Master of Arts in Communication Studies

Walpole: Andrew DeForest, Master of Arts in Security Studies

Michigan

Allendale: Adam Isley, Master of Science in Counseling and Student Development

Grandville: Michael Mueller, Master of Science in Counseling and Student Development

Kalamazoo: Julie Tritt, Master of Science in Food Science

Ontonagon: David Schmidt, Master of Science in Chemical Engineering

Ortonville: Nicole Beebe, Bachelor of Science

Saginaw: Kirsten Andrews, Master of Science in Counseling and Student Development

St. Louis: Jared Kuehnlein, Bachelor of Science in Business Administration

Taylor: Olivia Hughes, Master of Science in Academic Advising

Minnesota

Deephaven: Christine Thompson, Master of Architecture and a Master of Business Administration

Eagan: Carissa Loehr, Master of Interior Architecture and Product Design

Edina: Andrew Helseth, Master of Architecture

Foley: Mark Gorecki, Master of Arts in Modern Languages

Marshall: Jenna Surprenant, Bachelor of Science

Maynard: Caitlin Maus, Master of Interior Architecture and Product Design

Medina: Laurel Johnston, Master of Architecture

Northfield: Michael Polzin, Bachelor of Science in Computer Science

Pipestone: Megan Keller, Doctor of Veterinary Medicine

Rice: Stacy Griffey, Master of Science in Academic Advising

Richfield: Elizabeth Cumby, Bachelor of Science

Rochester: Benjamin Kall, Bachelor of Science; Lisa Wester, Bachelor of Science in Dietetics

Rosemount: Molly Moen, Master of Science in Food Science

Thief River Falls: Breanna Sanner, Bachelor of Science in Agriculture

Missouri

Amoret: Lindsey Wilson, Bachelor of Science in Agribusiness

Archie: Shannon Gayman, Master of Architecture

Arnold: James Minner, Master of Science in Family Studies and Human Services

Ballwin: Beth Holmes, Master of Agribusiness

Blue Springs: Marissa Haglund, Bachelor of Science in Agriculture; Justin Thatcher, Bachelor of Science in Agriculture

Bolivar: Jason Bradley, Master of Public Health

Brentwood: Jessica King, Master of Landscape Architecture

Chesterfield: Emily Pownall, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Kyle Van Ittersum, Master of Science in Psychology

Climax Springs: Raymond Degan, Bachelor of Science

Columbia: David Garman, Master of Architecture; Morgan Pearn, Bachelor of Arts; Lee Watson, Master of Interior Architecture and Product Design

Cosby: Derek Petry, Master of Science in Food Science

Country Club: Kristofer Grieves, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Dearborn: Ashley Coffee, Bachelor of Science

Defiance: Winston Wolf, Master of Architecture

Eureka: Danielle Smith, Master of Architecture

Ferguson: Jordan Kuhlmann, Master of Interior Architecture and Product Design

Freeman: Hilary Funk, Bachelor of Science in Agriculture

Gentry: Garric Baker, Master of Architecture

Gladstone: Kenra Winkler-Ebling, Master of Interior Architecture and Product Design

Graham: Alexander Callow, Master of Architecture

Grandview: Theron Bronson, Master of Architecture; Dawn Woods, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education

Hamilton: Matthew Ayers, Master of Architecture

Independence: Heather Chobar, Master of Science in Academic Advising; Dustin Nyberg, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Matthew Whetstone, Master of Architecture

Jefferson City: Samuel Hague, Bachelor of Science and Master of Science in Architectural Engineering; Kelsie Kremer, Master of Architecture; Patrick McGrail, Bachelor of Science in Architectural Engineering; John Yuill, Bachelor of Science in Agriculture

Joplin: Adrienne Courtney, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Amy Guernsey, Doctor of Veterinary Medicine

Kansas City: Trevor Acorn, Master of Science in Civil Engineering; Kaitlin Adair, Bachelor of Science in Dietetics; Rudolph Amato, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Stephen Bader, Master of Science in Operations Research; Felicia Balestrere, Master of Interior Architecture and Product Design; Margaret Bierschwal, Master of Interior Architecture and Product Design; Brennan Birchler, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Ryan Bruce, Master of Arts in English; Emily Bullington, Bachelor of Science in Business Administration; Mary Carter, Bachelor of Science in Dietetics; Katherine Connelly, Master of Architecture; Anthony Goldsby, Doctor of Philosophy in Horticulture; Tiffany Hoffman, Master of Interior Architecture and Product Design; Vaughn Kohler, Master of Arts in English; Kelley Kusnierz, Bachelor of Science in Business Administration; Dominic LaRocca, Bachelor of Science in Civil Engineering; Samantha McCloud, Master of Architecture; Berta Navarro, Master of Interior Architecture and Product Design; Christopher Penland, Master of Architecture; Collin Powers, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Christine Reyes, Doctor of Philosophy in Curriculum and Instruction; Alysen Simmons, Master of Science in Academic Advising;LaTonya Stewart, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Richard Stewart, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Matthew Stull, Bachelor of Science; Phillip Watson, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Eric Wencel, Master of Regional and Community Planning; Caleb Wurth, Bachelor of Science in Feed Science and Management

Knox City: William Woodard, Master of Landscape Architecture

Labadie: Kevin Stelzer, Master of Architecture

Lake Lotawana: Austin Anderson, Bachelor of Science in Business Administration

Lake Winnebago: Darra Draheim, Master of Interior Architecture and Product Design

Lathrop: Dawn Refsell, Doctor of Philosophy in Agronomy

Lawson: Joseph Tanner, Master of Architecture

Lee's Summit: Adam Bunton, Master of Software Engineering; Darius Hollwell, Master of Architecture; Tanya Jana, Master of Architecture; Lauren Kelly, Master of Architecture; Abby Kruger, Bachelor of Science in Dietetics; Natalie Martell, Master of Landscape Architecture; Darcy McDonough, Master of Interior Architecture and Product Design; Cierra Myers, Master of Architecture; Allison Seiler, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Lindsey Thompson, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Brianna Thorne, Bachelor of Science in Agriculture

Liberty: Jessica Luczak, Master of Music; Adam Neth, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Jane Ridge, Master of Science in Academic Advising

Linn: Quentin Kliethermes, Bachelor of Science in Architectural Engineering

Marshall: Sierra Cuda, Master of Interior Architecture and Product Design

Marshfield: Kylie Seymour, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Moberly: Daniel Kliewer, Master of Architecture

Mound City: Monty Thompson, Bachelor of Science

Neosho: Ross Morgan, Master of Architecture

New Haven: Stacy Bain, Bachelor of Arts

Nixa: Amanda Meinhardt, Bachelor of Science

Parkville: Rachel Barth, Master of Landscape Architecture

Platte City: Erin Kornacki, Bachelor of Science in Human Nutrition; Tess Kornacki, Bachelor of Science; Michael Stephen, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education

Platte Woods: Kevin Cooper, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Raytown: Richard Ouk, Master of Architecture

Richmond: Kevin O'Connor, Bachelor of Science in Agriculture

Savannah: Anthony Gronniger, Bachelor of Science in Agribusiness

Smithville: Jennifer Miller, Bachelor of Science in Dietetics

Springfield: Michael Brown, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Mallory McGinnis, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

St. Charles: John Dean, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Jennifer Kannard, Bachelor of Science; Patrick Sullivan, Master of Music

St. Joseph: Lisa Hood, Bachelor of Science in Business Administration; Tyler James, Bachelor of Science in Industrial Engineering

St. Louis: Katie Arrow, Bachelor of Science in Business Administration; Chelsey Baliva, Master of Interior Architecture and Product Design; Kelly Brown, Master of Science in Food Science; Eric Fiedler, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Matthew Fiedler, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Luke Hibbeler, Bachelor of Science in Chemical Engineering; Kira Klein, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Alexis Metzger, Master of Architecture; Katherine Molaskey, Master of Landscape Architecture; Andrew Stith, Master of Architecture; Ryan Stumpf, Master of Architecture; Bryan Zundel, Master of Landscape Architecture

St. Peters: Katherine Gallagher, Master of Architecture

Sunrise Beach: Danielle Huskey, Bachelor of Science in Apparel and Textiles

Warrensburg: Adriatik Likcani, Doctor of Philosophy; Blaine Warden, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Erin Warden, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Webster Groves: Nanci Daesch, Master of Agribusiness

Wildwood: Leah McClendon, Master of Architecture; Jessica Motz, Master of Interior Architecture and Product Design; Brian Schrotenboer, Bachelor of Science in Construction Science and Management