Note to editors: If a county or state is not listed, there were no honor students from that area. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school on record.

Written by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Monday, June 24, 2013

Scholastic success: More than 350 students receive graduation honors

MANHATTAN -- More than 350 Kansas State University students are earning graduation honors with their degrees.

Earning the university's top graduation honor, summa cum laude, were 91 students who earned an academic average of 3.95 or higher; 131 students graduated magna cum laude for an academic average of 3.85 to 3.949; and 128 students graduated cum laude for an academic average of 3.750 to 3.848. Forty-eight students earned graduation honors for multiple degrees.

Kansas State University students earning graduation honors include:

Saline County

Gypsum: Caitlin Conley, Bachelor of Science in Human Ecology, Summa Cum Laude

Salina: Connor Brass, Bachelor of Science, Cum Laude; Carolyn Funk, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Summa Cum Laude; Tanner Heaton, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Kadie Kutschka, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Cum Laude; Angela Larson, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Cum Laude; Travis Oliphant, Associate of Technology, Cum Laude; Andrew Wassenberg, Bachelor of Arts, Cum Laude; and Danielle Williams, Bachelor of Science, Summa Cum Laude

Smolan: Eric Swenson, Bachelor of Science in Technology Management, Summa Cum Laude, and Associate of Technology, Summa Cum Laude

Scott County

Scott City: Amber Kuckelman, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Cum Laude

Sedgwick County

Andover: Angela Grommet, Bachelor of Science, Summa Cum Laude

Clearwater: Bristen Lorg, Bachelor of Science in Chemical Engineering, Cum Laude

Derby: Courtney Frantz, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Summa Cum Laude; Jessica Harms, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Elizabeth Kraushar, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude

Valley Center: Katherine Price, Bachelor of Science in Agriculture, Magna Cum Laude

Viola: Abby Zoglman, Bachelor of Science in Business Administration, Summa Cum Laude

Wichita: Scott Cooper, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; James Craven, Bachelor of Science in Agriculture, Magna Cum Laude; Nathan Feldkamp, Bachelor of Science in Computer Science, Cum Laude; Maggie Gabrielson, Bachelor of Science in Education, Cum Laude; Jessica High, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Magna Cum Laude; Rachel Hoppins, Bachelor of Science, Summa Cum Laude; Brice Huelsman, Bachelor of Science in Agriculture, Magna Cum Laude; Benjamin Khounsombath, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Summa Cum Laude; Rachel King, Bachelor of Arts, Cum Laude; Kelsey Lahey, Bachelor of Science in Human Nutrition, Cum Laude; Amanda Massey, Bachelor of Science in Bakery Science and Management, Cum Laude; Tess Mast, Bachelor of Science in Aeronautical Technology, Cum Laude; Allison McMillan, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Cum Laude; Benjamin Meether, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Cum Laude; Aaron Peterson, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Summa Cum Laude; Benjamin Post, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude; Laura Rose, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Gretchen Strathe, Bachelor of Science in Human Nutrition, Magna Cum Laude, and Bachelor of Science in Dietetics, Magna Cum Laude; Kaleb Todd, Bachelor of Music Education, Magna Cum Laude, and Bachelor of Music, Magna Cum Laude; Michael Weber, Bachelor of Science, Cum Laude; Rachel Weber, Bachelor of Science in Interior Design, Cum Laude; David Weddle, Bachelor of Science in Technology Management, Summa Cum Laude; Isabelle Withrock, Bachelor of Science in Agriculture, Cum Laude; and Thomas Yarnall, Bachelor of Science in Engineering Technology, Summa Cum Laude

Seward County

Liberal: Kelsey Darnell, Bachelor of Science in Business Administration, Cum Laude

Shawnee County

Auburn: Brandy Shamburg, Doctor of Veterinary Medicine, Summa Cum Laude

Berryton: Drew Hansen, Bachelor of Music, Summa Cum Laude

Topeka: Allison Bertels, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Lucas Bider, Bachelor of Science in Biology, Summa Cum Laude; Josiah Bigelow, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Summa Cum Laude; Antoinette Cutler, Bachelor of Arts, Cum Laude; Megan Henderson, Bachelor of Science in Aeronautical Technology, Summa Cum Laude, and Bachelor of Science in Technology Management, Summa Cum Laude; Krystal Holz, Bachelor of Arts, Magna Cum Laude; Jennifer Legino, Bachelor of Science, Cum Laude; Kylie Milburn, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services, Cum Laude; Jessica Otradovec, Bachelor of Science in Education, Magna Cum Laude; Patrick Rourke, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; Sara Schreiner, Bachelor of Science in Business Administration, Magna Cum Laude; Alexander Van Dyke, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Magna Cum Laude; Kelsey Yadon, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; and Kelly Zachariasen, Bachelor of Science and Summa Cum Laude in Bachelor of Arts, Summa Cum Laude

Sheridan County

Selden: Andrew Broeckelman, Bachelor of Science in Biological Systems Engineering, Summa Cum Laude

Sherman County

Colby: Taylor McLemore, Bachelor of Science in Education, Summa Cum Laude

Goodland: Callee Miller, Bachelor of Science, Magna Cum Laude; and Jace Mosbarger, Bachelor of Science in Agriculture, Cum Laude

Stevens County

Hugoton: Wayne DeCamp, Bachelor of Music, Cum Laude