Skip to the content

Kansas State University

 

 

facebook

Join us on facebook

 

Check out K-State on YouTube

 

News Services
Kansas State University
128 Dole Hall
Manhattan, KS 66506
785-532-2535
media@k-state.edu
Information provided by K-State News Services may be reproduced without permission. The marks and names of Kansas State University are protected trademarks and may not be used in any commercial or private endeavor without the approval of the university.

News release prepared by: Julie Fosberg, 785-532-2535, media@k-state.edu
Note to editors: If a county or state is not listed, there were no students earning degrees or honors from that area. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record.

Wednesday, Sept. 15, 2010

K-STATE AWARDS 2010 SUMMER DEGREES, GRADUATION HONORS

MANHATTAN -- Nearly 550 students completed degree requirements from Kansas State University this summer, with 28 students earning graduation honors for their outstanding academic work.

Degrees earned include nearly 300 bachelor's degrees, nearly 200 master's degrees, more than 35 doctoral degrees and several associate degrees. Some students earned multiple degrees.

Six students graduated summa cum laude, K-State's top graduation honor. Ten students graduated magna cum laude and 12 graduated cum laude. Summa cum laude graduates earned a 3.95 or higher cumulative academic average at K-State. Students qualify for magna cum laude with an average of 3.85 to 3.949, and students with averages of 3.75 to 3.849 graduate cum laude.

Summer 2010 graduates had the option of participating in K-State's May 2010 commencement ceremony or fall commencement ceremonies Dec. 10-11.

K-State students earning degrees and students earning graduation honors include:

 

KANSAS STATE UNIVERSITY SUMMER 2010 GRADUATES

RAWLINS COUNTY

Herndon: Lance Edgar Basgall, master of science in mechanical engineering

 

RENO COUNTY

Haven: Derek Scott Branting, bachelor of science in agriculture

Hutchinson: Cammie Lynn Lehman, bachelor of arts; Mandi Rae Meyer, bachelor of science in business administration; Derek Robert Ohl, bachelor of science; Jordan Douglas Pruitt, bachelor of science in business administration; Rochelle Vada Reinert, bachelor of science in business administration

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Buhler High School: Michael Juhnke, bachelor of science in business administration

Hutchinson Senior High School: Scott Michael Clayton, cum laude with a bachelor of science in architectural engineering and master of science in architectural engineering

Trinity Catholic High School: William Cottan Simms, bachelor of science

 

REPUBLIC COUNTY

Belleville: Erin Janice Dusek, bachelor of science; Ian Kyle Larson, bachelor of science in business administration

 

RICE COUNTY

Little River: Cole Michael Galyon, bachelor of science in business administration

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Sterling High School: Nicholas A Longhofer, bachelor of science; Ryan Michael Redger, bachelor of science in construction science and management

 

RILEY COUNTY

Leonardville: Tristan Neil Megaw, bachelor of science

Manhattan: Rachel Marie Appelhans, bachelor of science in business administration; Laura Marie Artman, cum laude with a bachelor of science in apparel and textiles; Stephen Todd Aschenbrenner, master of science in curriculum and instruction; Ryan Arlan Benteman, associate of technology; Michael Sean Bishop, bachelor of science in milling science and management; Jose J. Bras, master of science in biomedical science; Olivia Mya Brennan, bachelor of science; Jacob Hollis Brensing, bachelor of science; Lafreshia Brown, bachelor of science in family studies and human services; Ryan Andrew Bruce, master of arts in theater; Susanne B. Burke, bachelor of arts; Mimoza Konomi Burwell, bachelor of science in business administration; Matthew Ryan Cartlidge, master of arts in geography; Scott Michael Clayton, cum laude with a bachelor of science in architectural engineering and master of science in architectural engineering; Clayton Eli Conner, bachelor of science in hotel and restaurant management; Carol Leslie Couchman, master of science in gerontology; Elizabeth Ann Crawmer, bachelor of science in apparel and textiles; Jayme Louise Criswell, bachelor of science in apparel and textiles; Ian Rowe Cummings, bachelor of arts; Nicholas David, bachelor of science; Bryant William Dykes, bachelor of science in business administration; Antonio Marquez Felder, bachelor of science; Emily Lynn Fenwick, master of science in geology; Casey Jane Finnell, master of science in counseling and student development; Taylor McKinley Frederick Foster, master of accountancy; Katelyn Cooper Fox, bachelor of science in family studies and human services; Whitney Rae Francis, bachelor of science; Amanda Dawn Furgason, bachelor of arts; Benjamin James George, master of science in curriculum and instruction; Steve Gilbertson, doctor of philosophy in physics; Austin Mark Graham, master of arts in economics; Jonathan Michael Graves, bachelor of science; Tara L. Greskoviak, master of science in psychology; John Ty Grubbs, master of arts in security studies; Zachary Carlyle Hamm, bachelor of arts; Joe Michael Hanna, bachelor of science in agriculture; Greg Anthony Hawkins, master of science in mechanical engineering; Kimberly Kanani Hayes, bachelor of science in human ecology; Hal Reece Hockersmith, bachelor of science in computer engineering; Joseph H Huss, bachelor of arts; James Robert Ivy, bachelor of arts; Chad A. Jackson, master of science in adult, occupational and continuing education; Megan E. Jacob, doctor of philosophy in pathobiology; Rachel Ann Johnk, bachelor of science in apparel and textiles; Michael Juhnke, bachelor of science in business administration; Curtis E Kelly, bachelor of science; Robert E Kesler, bachelor of arts; Katherine Lorraine Kidder, master of arts in security studies; Kari Aubon Kincaid, magna cum laude with a bachelor of science in education; Brandon Arthur Kniffin, bachelor of science in business administration; Tajia Lyn Knight, bachelor of science in human ecology; Lynda Kreienheder, master of music; Matthew James Lindquist, bachelor of science in business administration; Nicholas A Longhofer, bachelor of science; Ali Jafar Mahdi, master of science in biomedical science; Luther James Mahoney, master of science in chemistry; Kenneth Arthur Mayfield, bachelor of science; Andrea V. Mendoza Quintanar, master of science in apparel and textiles; Jennifer Michal Miller, master of arts in sociology; Paul Andrew Mitchell, bachelor of science in food science and industry; Cari Lynn Morrison, bachelor of science in business administration; Melissa A Mott, bachelor of science in apparel and textiles; Paa Nou Moua, bachelor of science in business administration; Nathaniel Ray Myers, bachelor of science; Jason S. Nickell, doctor of philosophy in pathobiology; Marie Therese O'Donnell, bachelor of science in family studies and human services; Luis Alonso Orozco, master of accountancy; Judith Ashley Ortiz, bachelor of science in agriculture; Anthony F Osgood, bachelor of science in business administration; Chiquitia Shloquita Pearson, bachelor of science; Lekesha Lee-ann Pointer-Allen, bachelor of science; Keith Allen Pritts, master of science in food science; Mary C Randall, bachelor of science in business administration; Jahvelle Rhone, bachelor of science; Nakayla Brianne Robbs, bachelor of science in agriculture; Arelys Maria Rodriguez, bachelor of science; Pamela Ann Rzodkiewicz, master of science in agronomy; Sandra Salas, bachelor of science; Harith Mohammed Saleem Salih, master of science in biomedical science; Laura C. Sapp, master of science in curriculum and instruction; Matthew E. Schroeder, master of science in chemical engineering; Brandon Lee Sinn, doctor of veterinary medicine; Stephanie Ann Sloan Mauslein, master of arts in security studies; Jennifer Adina Smith, master of accountancy; Charles Jason Steineker, bachelor of science in business administration; Challey Kaye Stephens, master of science in family studies and human services; Janet Kay Stramel, doctor of philosophy in curriculum and instruction; Brian Paul Stuckenschmidt, bachelor of music education; Santana M Talbert, bachelor of science in business administration; Carl Wayne Thompson, bachelor of science in business administration; Kathryn M Thompson, bachelor of science; Joshua Raymond Urban, master of science in entomology; James N Walker, bachelor of science in construction science and management; Alyssa Erin Warneke, magna cum laude with a bachelor of science in agriculture; Lindsey Erin Welch, bachelor of science; Deborah L. Whitson, bachelor of science; Robert Lee Wilson, bachelor of science in business administration; Sara Diane Wonser, bachelor of science in agribusiness; Benjamin Downs Worcester, master of music

 

ROOKS COUNTY

Stockton: Jordan Miles Stithem, bachelor of science in athletic training

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Palco High School: Summer L. Steeples, master of science in grain science

 

RUSSELL COUNTY

There were no graduation candidates listing Russell County as their permanent address.

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Lucas-Luray High School: Craig Hickman, master of science in mechanical engineering