Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.
List prepared by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Tuesday, May 15, 2012

Spring Graduates: Approximately 2,825 Students Earn Degrees

MANHATTAN -- Approximately 2,825 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 95 Kansas counties, 44 states and 47 countries.

Degrees earned include nearly 2,180 bachelor's, nearly 600 master's, nearly 80 doctorates and more than 20 associate degrees.

Students earning degrees include:

Marion

Durham: JuliAnne Renee Chisholm, Bachelor of Science in Athletic Training

Hesston: Alexandria Nicole Rupp, Bachelor of Science in Apparel and Textiles

Hillsboro: Nathan Wayne Hiebert, Master of Science in Family Studies and Human Services; Andrea Renae Jost, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Matthew Alan Morford, Bachelor of Science in Agriculture

Lost Springs: Tye Thomas Remy, Bachelor of Science; Tad Alan Remy, Bachelor of Science in Education; Nicole R. Stenzel, Bachelor of Science in Apparel and Textiles

Marion: Nellie Lynn Hill, Bachelor of Science in Agriculture; Daniel Lee Kraus, Master of Landscape Architecture; Jason Douglas Matz, Master of Science in Agronomy

Peabody: Kristin Marie Waner, Bachelor of Science; Blair A. Williams, Master of Music

Marshall

Axtell: James Michael Shaughnessy, Bachelor of Science in Business Administration

Beattie: Christopher Ernest Roesch, Bachelor of Science in Agriculture

Blue Rapids: Isaac Quillan Clark, Bachelor of Arts

Bremen: Jeremy James Fincham, Bachelor of Science in Business Administration; Rheba Nichole Howard, Bachelor of Science in Agriculture

Frankfort: Stacey Dawn Bailey, Master of Science in Counseling and Student Development; Brandon Michael Davis, Bachelor of Science in Computer Science; Leah Catherine Miller, Bachelor of Science; Taylor Dean Musil, Bachelor of Science in Agriculture; Travis James Picolet, Bachelor of Arts; Samuel Joseph Stueve, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Jena Lea Wullschleger, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Elizabeth Cathleen Zirger, Bachelor of Science in Human Nutrition and Secondary Major in Gerontology

Marysville: Jordan Daniel Beckman, Bachelor of Science in Business Administration; Brennon Allan Dorrance, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Heather Sue Etelamaki, Bachelor of Arts; Jammie Suzzanne Layman, Bachelor of Arts and Secondary Major in International Studies; Lisa Michele Loges, Bachelor of Science; Shane Lee Roever, Bachelor of Science in Business Administration; Allison Marie Williamson, Bachelor of Science in Business Administration

Summerfield: Nathan Michael Hollis, Bachelor of Science in Business Administration

Vermillion: Zachary David Polson, Bachelor of Science in Agriculture

McPherson

Canton: Travis Ward Myers, Bachelor of Science in Computer Science; Mariana Rae Redden, Bachelor of Science in Athletic Training

Inman: Scott David Neufeldt, Bachelor of Science in Agriculture

Lindsborg: Paul Stanley Bentz, Associate of Technology and Bachelor of Science in Engineering Technology; Christopher Evan Foster, Master of Science in Adult, Occupational and Continuing Education; Sarah Elizabeth Kellogg, Bachelor of Science in Education; Hannah Marie Peterson, Bachelor of Science in Business Administration

Marquette: Brandon Michael Hulse, Master of Science in Agronomy

McPherson: Alexandra Archer, Bachelor of Science in Biological and Agricultural Engineering and Master of Science in Biological and Agricultural Engineering; Jessie Ann Bammer, Bachelor of Science; Cody Evan Decker, Bachelor of Science in Agriculture; Justin Francis Loecker, Bachelor of Science in Civil Engineering; Adam M. Loecker, Bachelor of Science in Education; Michelle Katherine Pflughoeft, Bachelor of Science in Business Administration; Janelle Smith, Bachelor of Science; Marsha Mae Sterneker, Bachelor of Arts; Thomas Werner Voigt, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Kari Dawn Wagoner, Bachelor of Science in Business Administration

Moundridge: Jesee Brent Howard Deal, Bachelor of Science in Agribusiness; Dalen Dickerson, Bachelor of Science in Civil Engineering; Reese Allen Gehring, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Meade

Fowler: Kelly L. Borgen, Bachelor of Science in Biological and Agricultural Engineering and Master of Science in Biological and Agricultural Engineering; Nicholas Alan Lundeen, Bachelor of Science in Business Administration and Secondary Major in Gerontology; Maleah Marie Smith, Bachelor of Science in Business Administration

Meade: Desarae Bolton, Bachelor of Science; Jacob Roth Hughes, Bachelor of Science; Cooper Todd Kohart, Bachelor of Science and Bachelor of Science in Business Administration

Miami

Bucyrus: Bailey Erin Clanton, Bachelor of Science in Agriculture; Jenna Elizabeth Dennis, Bachelor of Science in Agriculture; Clayton James Peuser, Bachelor of Science in Agriculture;

Louisburg: Janetta Marie Ashlock, Bachelor of Science; Hannah Lynn Brink, Bachelor of Science; Jessica Leigh Rose, Bachelor of Science and Secondary Major in Gerontology; Vincent James Sears, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Taylor Anne Wehrwein, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services

Osawatomie: Casie Lynn Adams, Bachelor of Science in Human Nutrition; Katelyn Deliene Lucas, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Timothy Ronald Brian Walmann, Bachelor of Science in Chemical Engineering

Paola: Jayce W. Brandt, Bachelor of Science in Agriculture; Kaley Marie Debrick, Bachelor of Fine Arts; Jordan Michelle Dye, Bachelor of Science in Agriculture; Jason Eastland, Bachelor of Science in Agribusiness; Annarose Marie Hart, Bachelor of Science in Agriculture; Bridget Marie Kennedy, Bachelor of Science and Secondary Major in Gerontology; Spencer Kurt Lickteig, Bachelor of Science; Norman Lee Myers, Bachelor of Science in Business Administration; Lee Joseph Scherman, Bachelor of Science in Engineering Technology; Amanda Katherine Stubbs, Master of Science in Curriculum and Instruction; Mallory Jane Wilcox, Bachelor of Science in Education; Leah Theresa Wolff, Bachelor of Science in Business Administration

Spring Hill: Patricia Marie Murphy, Bachelor of Fine Arts; Desiree Danielle Stiles, Master of Accountancy

Mitchell

Beloit: Mark Anthony Eilert, Master of Engineering Management; Wyatt Zachariah Ackerman, Bachelor of Fine Arts; Emily Kay Jordan, Bachelor of Science in Computer Science; Daniel D. Mealiff, Bachelor of Science in Civil Engineering; Dawndra Sue Nuzum, Bachelor of Science; Lyndsey Marie Palmer, Bachelor of Science in Athletic Training; Gregory Lee Thiessen, Bachelor of Science in Agribusiness; Anita Dale Winkel, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services and Secondary Major in Gerontology

Cawker City: Drew Michael Duskie, Bachelor of Science in Education

Glen Elder: Garrett James Whoolery, Bachelor of Science in Hotel and Restaurant Management

Hunter: Morgan Leigh Keller, Bachelor of Science in Education

Tipton: Alex Walter Gasper, Bachelor of Science in Agriculture

Montgomery

Caney: Brandon Eli Blagg, Bachelor of Science

Coffeyville: Belinda Jeanne Baber, Bachelor of Science; Trace Allen Goodwin, Bachelor of Science

Independence: Andrew William Carr, Bachelor of Science in Agribusiness; Lisa Renae Erbe, Master of Arts in Theater; John Paul Maley Green, Bachelor of Science; Spencer Jacob Null, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Joshua Lee Oldenettel, Bachelor of Science in Education; Jaymee Leigh Wright, Bachelor of Science

Morris

Council Grove: Victoria Lynn Michelle Davidson, Bachelor of Science; Brady James, Bachelor of Science in Agriculture; Lauren Emily James, Bachelor of Science in Agriculture; Christina Marie Miller, Bachelor of Science

Dwight: Ethan Lowell Miller, Bachelor of Science in Milling Science and Management

White City: Crystal Lynn Carson, Bachelor of Science in Agriculture; Anna Renee Newman, Bachelor of Arts; Leslie Marie Parker, Bachelor of Science in Dietetics