1. K-State home
  2. »DCM
  3. »News and Communications Services
  4. »News Releases
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Graduates
  7. »Spring 2012

News and Communications Services

Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduates from that area.
List prepared by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Tuesday, May 15, 2012

Spring Graduates: Approximately 2,825 Students Earn Degrees

MANHATTAN -- Approximately 2,825 students completed degree requirements from Kansas State University this spring.

The graduates are from 95 Kansas counties, 44 states and 47 countries.

Degrees earned include nearly 2,180 bachelor's, nearly 600 master's, nearly 80 doctorates and more than 20 associate degrees.

Students earning degrees include:

Barber

Medicine Lodge: Jacob Daniel Clarke, Bachelor of Science

Claflin: Sarah Jeanne Hill, Bachelor of Science in Education; Owen Rooney Praeger, Bachelor of Science and Bachelor of Science in Computer Science; Preston Kyle Smith, Bachelor of Science; Michael Gregory Stueder, Bachelor of Science in Agriculture

Barton

Ellinwood: Eric Kent Blakeslee, Bachelor of Science in Agriculture; Tara Nicole Haddon, Bachelor of Science; Lauren Molly-Blue Spare, Bachelor of Science in Mechanical Engineering

Great Bend: Aaron James Bell, Bachelor of Science in Business Administration; Rachel Nicole Bettis, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services and a Secondary Major in Gerontology; Carlie Jane Brown, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Kimberly Sue Chrest, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Johnathan A. Durrett, Bachelor of Science in Business Administration; Katie Goerl, Bachelor of Arts; Bradley James Holt, Bachelor of Science in Business Administration; Kayla Miran Hoskins, Bachelor of Science in Agriculture; Lyndsee Nicole Johnson, Master of Interior Architecture and Product Design; Justin Joseph Meier, Bachelor of Science in Food Science and Industry; Larissa Marie Ost, Bachelor of Science in Apparel and Textiles; Heather Marie Perez, Bachelor of Science in Business Administration; Joshua Roy Pool, Master of Science in Horticulture; Omar Ramirez, Bachelor of Arts; Beth Ellen Schneider, Bachelor of Science in Family Studies and Human Services; Braden Max Wilson, Bachelor of Science; Cory Allen Zimmerman, Bachelor of Science

Bourbon

Fort Scott: AnnRene Sarah Braun, Bachelor of Science in Business Administration

Brown

Fairview: Christina Ann Klein, Bachelor of Fine Arts

Hiawatha: Brad Edward Everhart, Bachelor of Science; Austin Nicholas Hrencher, Bachelor of Science; Andrew John Lillie, Bachelor of Science in Education; Gustaf William Lindstrom, Bachelor of Science in Education; Kyle Patrick Meenen, Bachelor of Science in Agriculture; Lindsey Rae Mueller, Bachelor of Science in Agriculture; Ashley Ann Mueller, Bachelor of Science in Bakery Science and Management; Meagan Katherine Wright, Bachelor of Science; Natalie Bliss Pederson, Bachelor of Science in Athletic Training; Colette Danielle Robinson, Bachelor of Science; Curtis Joseph Ross, Bachelor of Science

Leona: Robert Nicholas Dickerson, Bachelor of Science in Agriculture; Ashton Thomas Lackey, Bachelor of Science in Construction Science and Management

Morrill: Tomas Christopher Lambotte, Bachelor of Music Education

Robinson: Matthew Bradley Sommers, Bachelor of Science in Agriculture

Sabetha: Matthew Allen Bosworth, Bachelor of Science

Butler

Andover: Rachel Lynne Bloom, Master of Science in Gerontology; Krysta Anne Gaiser, Bachelor of Science in Business Administration; Nathan Christopher Goetzinger, Bachelor of Science in Biological and Agricultural Engineering; Morgan Nicole Gray, Erika Larae Hawley, Bachelor of Science in Education Bachelor of Science in Agriculture; Sarah Jenell Huelskamp, Bachelor of Science in Business Administration; Zachary Charles Isenhower, Master of Arts in History; Mark William Lievens, Bachelor of Science in Architectural Engineering; Nathen Ray Lippert, Bachelor of Science in Construction Science and Management; Erin Michelle Osler, Bachelor of Science; Zachary Lee Rutz, Bachelor of Science in Agriculture; Alexander Christian Simon, Bachelor of Science; Kaitlyn McKenzie Starns, Bachelor of Science in Dietetics

Augusta: Zeb Michael Garrison, Bachelor of Science; Brice Robert Lohman, Bachelor of Science; Kathrine Malene Ruyle, Bachelor of Science in Dietetics; Jesse Ray Smith, Bachelor of Fine Arts

Benton: Danielle Celia Ghormley, Bachelor of Science

Cassoday: Breana Kay Nelson, Master of Accountancy

Douglass: Adam Louis Schauf, Bachelor of Science in Feed Science and Management

El Dorado: Philip B. Anderson, Bachelor of Science; Tanner Dyer Banion, Master of Public Administration; Lindsey Irene Black, Bachelor of Science in Business Administration; Matthew Ray Taylor, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Madelyn Marie Tong, Bachelor of Science; Dustin Lane Turner, Bachelor of Science in Engineering Technology; Andrew Paul Wagner, Bachelor of Science in Business Administration

Leon: Amanda Diane Graham, Master of Science in Curriculum and Instruction

Rose Hill: Caleb Andrew Flax, Master of Accountancy

Towanda: Nathaniel Ray Harstine, Bachelor of Science in Business Administration; Kira Marie Lauxman, Bachelor of Science in Agriculture; Brianna Marie Sprague, Bachelor of Fine Arts

Whitewater: Evan Michael Busenitz, Bachelor of Science in Mechanical Engineering