Skip to the content

Kansas State University

 

 

facebook

Join us on facebook

 

Check out K-State on YouTube

 

News Services
Kansas State University
128 Dole Hall
Manhattan, KS 66506
785-532-2535
media@k-state.edu
Information provided by K-State News Services may be reproduced without permission. The marks and names of Kansas State University are protected trademarks and may not be used in any commercial or private endeavor without the approval of the university.

Note to editors: Students are listed by county and hometown. If a student is receiving more than one degree, all degrees to be earned are listed with the student's name. If a Manhattan area address was given as a permanent address, the student will be listed in the permanent address county and also in the county for the high school of record. If a county or state is not listed, there were no graduation candidates from that area.
List prepared by: Julie Fosberg, 785-532-6415, media@k-state.edu

Monday, Dec. 13, 2010

MORE THAN 1,300 STUDENTS CANDIDATES FOR GRADUATION FROM K-STATE

MANHATTAN -- Kansas State University has more than 1,300 candidates for graduation in December. Commencement ceremonies were Friday, Dec. 10, and Saturday, Dec. 11, on the K-State campuses in Manhattan and Salina.

More than 1,000 bachelor's degrees, more than 225 master's degrees, about 55 doctoral degrees and more than 10 associate degrees were awarded. Around 30 students were candidates earning multiple degrees.

Candidates for graduation include:

Jackson County

Circleville: Collin K Adams, bachelor of science in agriculture

Holton: Kacey Elizabeth Fisher, bachelor of science in agriculture; Jennifer Jo Shoemaker, bachelor of science in education

Soldier: Christy Lynn Boden, bachelor of science; Kristen Arvilla Harris, bachelor of science in agriculture; Garett Lee Schreiber, bachelor of science in agribusiness

 

Jefferson County

Meriden: Andrea Ranae Cote, bachelor of fine arts

Nortonville: Abby Marie Noll, bachelor of science; Simon William Nolting, bachelor of science

Perry: Gabriel Neil Gantz, bachelor of science in agriculture

Valley Falls: Derek Martin Brown, bachelor of science in electrical engineering; Scott A Fischer, bachelor of science in civil engineering

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Jefferson County North High School: Abby Lynn Navinskey, bachelor of science in education

Perry-Lecompton High School: Shon Carl Price, bachelor of science; Christopher Michael Ketter, bachelor of science

Valley Falls High School: Hollie Ann Area, bachelor of science in business administration

 

Jewell County

Jewell: Ashton Rae Wilson, bachelor of science in education

 

Johnson County

Edgerton: Shaunacee Rae-Rochele Carner, bachelor of science in family studies and human services

Fairway: Max Taylor Mckee, bachelor of science in business administration

Gardner: Corry J. Gellner, bachelor of fine arts; Lindsay Jean Hunstad, bachelor of science; Kelli Jo Loring, bachelor of science; Jessica Louise Williams, bachelor of science in education; Kelsie Marie Yarbrough, bachelor of music education

Leawood: Kathleen Marie Atteberry, bachelor of science in education; Sean Francis Berger, bachelor of science in agriculture; Tony Daniel Caloroso, bachelor of science in business administration; Jessica Caley Donahoo, bachelor of science in business administration; Elizabeth Marie Dunlap, bachelor of science in chemical engineering; Courtney Lynn Held, bachelor of science in dietetics; Tiffany K Roark, bachelor of science in education; Elizabeth Alice Korpi, bachelor of science in education; Rachael Morgana Neihart, bachelor of science in family studies and human services; Philip Brock Newman, bachelor of science in business administration; Aaron Matthew Ortbals, bachelor of science in electrical engineering; Cody J Putnam, bachelor of science in business administration; Colin Matthew Quinn, bachelor of science in construction science and management; Brian Wayne Rader, bachelor of science; Matthew Sean Wasserman, bachelor of science in agriculture

Lenexa: Nick T Brendel, bachelor of science in business administration; Caitlin Christena Burns, bachelor of fine arts; Christine Elizabeth Chollet, bachelor of science in athletic training; Andrea Lorraine Faddis, master of science in curriculum and instruction; Jeffrey Garrett Ferguson, bachelor of science in business administration; Anthony Michael Halling, bachelor of science in biological and agricultural engineering; Jessica Marie Hansel, bachelor of science in education; Jacob Daniel Harnack, bachelor of science in mechanical engineering; Jeffrey Scott Hart, bachelor of science in education; Rebecca Ann Hester, bachelor of science in family studies and human services; Katie Jeanne Kittell, master of science in family studies and human services; Robert Lester Lightfoot, bachelor of fine arts; Emily Ann Long, bachelor of science in architectural engineering; Emily Ann Long, master of science in architectural engineering; Charles Daniel Loughman, bachelor of science in civil engineering; Nicole Michelle Mangornchai, bachelor of science in interior design; Pearce Charles McKinley, bachelor of science in architectural engineering; Jason Michael Pyle, bachelor of science in business administration; Paul James Wicoff, bachelor of science in architectural engineering; Paul James Wicoff, master of science in architectural engineering; Calen Michael Young, bachelor of science in hotel and restaurant management

Mission: Danielle Dawn Dirks, bachelor of science in hotel and restaurant management; Trey Scott, bachelor of science in business administration; Joseph Kelly Simms, bachelor of arts

Mission Hills: Jack David Brettell, bachelor of science

Olathe: Krista Leigh Bennett, bachelor of arts; Amy Renae Bice, master of accountancy; Alexander Michael Boesche, bachelor of science in mechanical engineering; Ashley Meagan Cartwright, bachelor of science in education; Julie Ann Coleman, bachelor of science in education; Erin Ilene Diskin, bachelor of science in business administration; Jonathan Robert Dokos, bachelor of science in business administration; Kelsey Marie Donahue, bachelor of science; Charles Harwood Edwards, bachelor of science in business administration; Elizabeth Ann Fanning, bachelor of arts; Tarryn Ashley Sue Ford, bachelor of science in education; Bryce Wayne Gibbs, bachelor of science in business administration; Samuel Jeffrey Griggs, bachelor of science in computer science; Christian Samuel Hoffman, bachelor of science in construction science and management; Ryan Marcus Ice, bachelor of science in construction science and management; Blake Garrett Isern, bachelor of science in business administration; Katherine Ann Kuckelman, bachelor of science in education; Jacob Timothy Kupersmith, bachelor of science; Joseph Paul Lynch, bachelor of science; Michael T. O'Rourke, master of accountancy; Kathryn Elizabeth Oddo, bachelor of science in education; Melanie Ann Peele, bachelor of science in agriculture; Daley Lachelle Reed, bachelor of science in education; Sarah Kathleen Simmons, bachelor of science in education; Jessica Leigh Sipes, bachelor of music education; Elise Marguerite Smith, bachelor of science in business administration; Erica Christina Smith, bachelor of science in education; Jennifer Christine Smith, bachelor of science in family studies and human services; Paul Benjamin Stark, bachelor of science in business administration; Jacqueline Catherine Swab, bachelor of science in education; Tara Marie Theis, bachelor of science in education; Alexander R Thomas, bachelor of arts and Alexander R Thomas, bachelor of science in architectural engineering; Marcus Jon Trumpp, bachelor of science in construction science and management; Cody Lee Underwood, bachelor of science; Nicholas James Valencia, bachelor of science in construction science and management; Mallory Nadine Vielock, bachelor of science in education; Richard Glenn Weerts, bachelor of science in education; Ciara Nichole Wood, bachelor of science

Overland Park: Alexandre Jacob Abi-Mikhael, bachelor of science in business administration; Stacey Leigh Ahern, bachelor of science in industrial engineering and master of science in industrial engineering; Carson Ryan Andreoli, bachelor of science in hotel and restaurant management; Courtney Leeann Beuttel, bachelor of science in family studies and human services; Michael J Blickenstaff, bachelor of science in family studies and human services; Peter Edward Boos, bachelor of science in architectural engineering and master of science in architectural engineering; Phillip Austin Brandon, bachelor of science in construction science and management; Jennifer Marie Busetti, bachelor of arts; Courtney Anne Callegari, bachelor of science in business administration; William Ryan Carman, bachelor of arts; Christopher Kip Constant, bachelor of science in architectural engineering; Elizabeth Marie Coulter, bachelor of science in hotel and restaurant management; Laura Elizabeth Crowe, bachelor of science in family studies and human services; Linda L. Cummings, master of science in curriculum and instruction; Daniel S Czerniewski, bachelor of science and bachelor of science in computer science; Chanelle Monique Dieckmann, master of science in counseling and student development; Kyle Devine Dolan, bachelor of fine arts; Matthew Robert Goedken, bachelor of science in business administration; Matthew Edward Grace, bachelor of science in civil engineering; Andrea Jean Gregg, bachelor of science in architectural engineering and Andrea Jean Gregg, master of science in architectural engineering; Kelsey Jordan Hayden, bachelor of science in education; Rachael Adele Heslop, bachelor of arts; Lauren Marie Humbarger, bachelor of science; Chelsea Lauren Johnson, master of science in curriculum and instruction; Kyle Andrew Kinnamon, bachelor of science in construction science and management; Jamie Renee Klover, bachelor of science in family studies and human services; Kristen Ann Knoth, bachelor of science in education; Sean M Kosednar, bachelor of science in education; Ashley Nicole Kracht, bachelor of fine arts; Charles William Kraft, bachelor of science in mechanical engineering; John Williams Krim, bachelor of science; Scott Andrew Lange, bachelor of science in business administration; Emily Rae Lanzer, bachelor of arts; Kyle Matthew Ledford, bachelor of science in hotel and restaurant management; Kyle Joseph Leonardelli, bachelor of science in business administration; Jean Yves Mensah, bachelor of science in milling science and Management; Ashley Christine Miller, bachelor of arts; Christina Denise Miller, bachelor of science in education; Jason Andrew Miller, master of accountancy; Jeffrey Kyle Murdock, bachelor of science; Caroline Evans Nyman, bachelor of science in apparel and textiles; Kayley Brooke Otto, bachelor of science in education; Emily M Pappas, bachelor of science in education; Ambria Lauren Parker, bachelor of science in business administration; Corrine Marie Pisani, bachelor of science in business administration; Frank Michael Pizzuti, bachelor of science in business administration; John Patrick Quinn, bachelor of arts; Joseph Edward Robillard, bachelor of science in construction science and management; Austin Mitchell Roepe, bachelor of science; Keith Bruce Schaller, bachelor of science in construction science and management; Emily Ann Schrader, bachelor of science in education; Brandon Scott Schwabauer, bachelor of science in architectural engineering and master of science in architectural engineering; Matthew Thomas Spencer, bachelor of science in business administration; Peter Joel Tobaben, bachelor of science in civil engineering; Silas Alexander Tumbleson, bachelor of science in mechanical engineering; Adam Louis Vangel, bachelor of science in business administration; Audrey Jeanne Vollbracht, bachelor of science in hotel and restaurant management; Sarah Mae Volling, bachelor of science in dietetics; Michael Harrison Wagner, bachelor of science in business administration; Laura Rachelle White, bachelor of science in civil engineering; Jonathan David Whiteside, bachelor of science in construction science and management; Jennifer Haley Williams, bachelor of science in education

Prairie Village: John William Donnelly, bachelor of science in computer science; Shelley Ruth Fritz, bachelor of science; Frederick Dillon Helms, bachelor of science in business administration; Bridget Jane Craig, master of science in psychology; Megan M Olney, bachelor of science in hotel and restaurant management; Natalie Teresa Vanatta, bachelor of science

Roeland Park: Zachary Joshua Arnold, bachelor of science in business administration; Katie Leigh Castrop, bachelor of science in family studies and human services

Shawnee: Geneva Anne Benton, bachelor of arts; Patrick Louis Cahill, bachelor of science in business administration; Tyler Scott Campain, bachelor of science in construction science and management; Amanda L. Cashman, master of science in geology; Kendra Lindsey Corley, bachelor of science in family studies and human services; Derek Stephen Hales, bachelor of science in business administration; Chelsea Elizabeth Love, bachelor of science; Andrew Mitchell Owen, bachelor of science in hotel and restaurant management; John Tyler Petrie, bachelor of science in construction science and management; Maria Andrea Pezza, bachelor of arts; Ryan Albert Preston, bachelor of science in computer science; Philip Anthony Rametta, bachelor of science; Paul Joseph Straub, bachelor of science in business administration; Salvatore Micheal Van Lerberg, bachelor of science in construction science and management

Spring Hill: DesirÈe Danielle Stiles, bachelor of science in business administration

Stilwell: Tyler B Hodges, bachelor of science in mechanical engineering; William Tyler Keller, bachelor of science

Editor's note: The students listed below gave an out-of-county permanent address. These students are listed by high school to get the news to their hometown newspapers.

Blue Valley High School: Christopher Jordan Alexander Galeazzi, bachelor of science in construction science and management; Kelsey Louise Payton, bachelor of science in education

Blue Valley North High School: Gregory Vernon Hilgenkamp, bachelor of science in electrical engineering; Bradley Robert Burgess, bachelor of science in mechanical engineering

Mill Valley High School: Eric Michael Cooley, bachelor of science in construction science and management

Olathe East High School: Eric Andrew Scott, bachelor of science in technology management

Olathe North High School: Barret Andrew Hunstad, bachelor of science in education

Olathe Northwest High School: Joshua David Yewell, bachelor of science in athletic training

Saint Thomas Aquinas High School: Erin Fromm Mader, master of science in grain science; Scott James Sullivan, bachelor of science

Shawnee Mission East High School: George Joseph DeVeau, bachelor of science in business administration; Ryan Delpazir Montana, bachelor of science in mechanical engineering; Colin Harris Newbold, bachelor of science; Colin Harris Newbold, bachelor of science in construction science and management; Alexandra Rose-Flaspohler, bachelor of arts; Cynthia Jane Ozenberger, bachelor of science

Shawnee Mission North High School: Caitlin Elizabeth Downey, bachelor of science in electrical engineering; Johann Wilhelm Pearson, bachelor of science in electrical engineering; James N Walker, bachelor of science in construction science and management; Marcela Gonzalez Oropeza, bachelor of science in human nutrition

Shawnee Mission South High School: Luke Steven Mancillas, bachelor of science

Spring Hill High School: Jack Paul Plummer, bachelor of science in electrical engineering; Lindsey Joe Scheuneman, bachelor of landscape architecture