1. K-State home
  2. »DCM
  3. »K-State News
  4. »News
  5. »Lists of graduates, honors, scholarships
  6. »Scholarship recipients
  7. »2013-2014

K-State News

K-State News
Kansas State University
128 Dole Hall
1525 Mid-Campus Dr North
Manhattan, KS 66506

785-532-2535
785-532-7355 fax
media@k-state.edu

2013-2014 Scholarship Recipients (Over $1000)

Finney County

Garden City: Heidy Acosta, Memorial Scholarship; Lesly Alcantar, Memorial Scholarship; Abigail Alsop, Foundation Scholarship, KSU Alumni Association Scholarships, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund Ayrika Bennett, A&S Student Research Travel Scholarship; Ayrika Bennett, Dorla Jane (Dodie) Abbott Social Work Scholarship; Linda Bilberry, Ellis Foundation Scholarship Match, Agricultural Enhancement Fund, KSU Alumni Association Scholarships, Henry J. Putnam Memorial Scholarship and Baeten Farm Scholarship Rachel Collins, Activity Scholarship; KSU Alumni Association Scholarships and John J. Womack Scholarship Fund; Julie Damian, Memorial Scholarship and Cargill Project Impact Scholarships Jeremy Ensz, Medallion Scholarship and Engineering Scholarships; Efren Frayre, Ellis Foundation Scholarship Match, Leadership Scholarship; Business Administration Dean's Scholarship and Koch Impact Scholarships; Audrey Gerber, Gayle Foster Alumni Club Scholarship, Chelsea Gerber, Jaconette L. Tietze Memorial Scholarship; Eddy Gomez, Memorial Scholarship and Engineering Scholarships and Serpan Family Engineering Scholarship and Harry R. and Helene Wege Scholarship in Engineering; Victoria Guzman, Memorial Scholarship; Lauren Harness, Frances Schepp and Leslie E. Wilkie Memorial Scholarship; Rene Hernandez, Cargill Project Impact Scholarships; Bradley Koster, Gayle Foster Alumni Club Scholarship; Jacob Law, Medallion Scholarship; KSU Alumni Association Scholarships, Ruth McClanahan Dotson (Class of 1940) and John Dotson (Class of 1939) Scholarship, Clair M. and Elouise A. Worthy Scholarship Fund; Ivan Leal, Memorial Scholarship; Garrett Lightner, KSU Alumni Association Scholarships; Gemma Loya, Memorial Scholarship and Bill Gardiner Memorial Scholarship; Hector Martinez, Memorial Scholarship; Deanna Milligan, Foundation Scholarship and Don and Marian Button Political Science Scholarship; Jessica Nicholson, Foundation Scholarship and G.E. Johnson Engineering Scholarship; Charla Norquest, Hospitality Management Society Scholarship, Abigail Ortiz, Transfer Achievement Award and Abigail Ortiz, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Amanda Parks, Transfer Achievement Award, John and Dorothy Perrier Scholarship, The Producers and Texas Livestock Marketing Association of Kansas City Student Scholarship and Enrichment Fund, Sydell Paul, William and Melissa Harold Memorial Scholarship; Kayla Pena, K-State Transfer Academic Award; Mark Petersen, KSU Rodeo Club Endowed Scholarship; Matthew Pfeifer, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, College of Education Alumni Scholarship and Edwin Lee Memorial Scholarship; Kauris Pinkney, Memorial Scholarship; Thuan Quach, Memorial Scholarship and Jack & Hilda Dunlap Memorial Scholarship; Amanda Ramirez, Memorial Scholarship and R. Andrew and Malinda Gilchrist General Scholarship in the College of Arts and Sciences; Miguel Ramos, Cargill Project Impact Scholarships, Sarah Ramsey, Achievement Award, John and Dorothy Perrier Scholarship and The Producers and Texas Livestock Marketing Association of Kansas City Student Scholarship and Enrichment Fund, Armando Rodriguez, Fairchild Scholarship; Memorial Scholarship; Alejandra Romero Lopez, Cargill Project Impact Scholarships; Nancy Romero, Memorial Scholarship; Zevin Roth, Gladwin A. Read Memorial Fund; Paige Russell, Danna Skipton Scholarship; Paige Russell, Essie B. Schneider Memorial Scholarship, Andres Saldivar, Memorial Scholarship; Kelsey Steward, Scott Slagle/Clark Condon Associates, Inc. Scholarship in Landscape Architecture; Ryan Strasser, Duane and Pauline Murphy Scholarship and Biological and Agricultural Engineering Excellence Scholarship, Braden Taylor, Memorial Scholarship and Warren and Mary Lynn Staley Engineering Excellence Scholarship; Samantha Trejo, Memorial Scholarship; Joshua Welch, Transfer Achievement Award and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship, Baillie Woydziak, Anita K. Laurent Scholarship in Human Ecology, Zachary Zambrano, Pearl M. Maus Memorial Scholarship.

Holcomb: Keegan Amos, KSU Alumni Association Scholarships; Gabriela Armendariz, Foundation Scholarship - U; Gabriela Armendariz, Koch Impact Scholarships, Engineering Scholarships and Carl Ice Engineering Scholarship, Shannae Carman, Memorial Scholarship; Mitchell Gaede, Business Administration Dean's Scholarship; Nolan Gaede, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Frank L. Westerman, Jr., Scholarship; Nicholaus Herrmann, Agriculture Alumni Association Fund, Brent Komlofske, KSU Alumni Association Scholarships; Tyler Lasalle, KSU Alumni Association Scholarships; Chloe Pfeifer, Leadership Scholarship; Taylor Rush, Marching Pride Scholars; Nicole Sabourin, Wayne Karl Memorial Scholarship in Engineering , Coonrod Memorial Architectural Engineering Scholarship, David and Lynda Dawson Scholarship, BRiC Partnership Architectural Engineering & Construction Science Scholarship Fund; Autumn Schobert, Joseph T. and Ann L. Davis Memorial Scholarship, John and Dorothy Perrier Scholarship and James W. & Dorothea K. Shaw Memorial Scholarship, Natira Staats, Memorial Scholarship; Sydnee Stegman, Jellison Benevolent Society Scholarship; Paige Wallace, Agricultural Enhancement Fund, K-State Transfer Academic Award and KSU Alumni Association Scholarships, Ryan Wilson, Douglas and Sharlene Scholarship.

Ingalls: Kayla Wehkamp, Opportunity Scholarship, Biological and Agricultural Engineering Excellence Scholarship, Glenn L. and Doris A. Ellithorpe Fund and Bernard I. and Caroline N. Melia Scholarship in Agricultural Engineering.

Bucklin: Megan Hood, Finance Advisory Board Scholarship, Moden Family College of Business Administration Scholarships and Kennedy and Coe, LLC Scholarships in Accounting.

Ford County

Dodge City: Alonso Acevedo, Memorial Scholarship and Foundation for Engineering at Kansas State University Fund; Eduardo Acosta, Alvin and Rosalee Sarachek Scholarship; Transfer Achievement Award; Eric Acosta, Memorial Scholarship; Priscila Aguero, Memorial Scholarship and Transfer Achievement Award; Andrew Alexander, KSU Alumni Association Scholarships; Joshua Austin, Foundation Scholarship and Future Chemists Scholarship; Jenny Barriga, K-State Transfer Academic Award, Memorial Scholarship and, Jerry and Judy Reed Chemistry Scholarship; Nallely Barron-Garcia, Memorial Scholarship; Tracy Bartel, Agricultural Enhancement Fund and Transfer Achievement Award; Cristabell Bernadac, Memorial Scholarship; Miranda Burns, Vallie Maupin Kirk and Rex Maupin Memorial Music Scholarship and Business Administration Dean's Scholarship; Tyson Carpenter, William J. Barrett Fund for Excellence in Geology and Ivy Fuller Olds Geology Scholarship; Jennifer Delzeit, Putnam Scholarship, Brett Eichman, Marching Pride Scholars, K-State Music Advisory Council Scholarships, Stanley G. Finck Scholarship and Jack and Lorraine Horner Band Scholarship; Joshua Ginther, Transfer Achievement Award and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Brittany Goetz, Richard and Jane Thiessen Business Administration Scholarship; Kody Henrichs, KSU Alumni Association Scholarships; Edenia Herrera, Cargill Project Impact Scholarships; Emmanuel Herrera, KSU Alumni Association Scholarships; Matraca Hutton, Charles W. and Lois H. Nauheim 4-H Scholarship Matraca Hutton, College of Education Alumni Scholarship; Danielle Jones, Arts and Sciences Fund for Excellence; Jonathan Korbe, Scholarship-Housing; Kate Lock, Business Administration Dean's Scholarship; Eleazar Lopez, Fairchild Scholarship, Memorial Scholarship and Boot Hill K-State Alumni Scholarshi; Miguel Lopez, Memorial Scholarship; Armando Marquez, Transfer Achievement Award and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Pamela Maynez, Georganne Fowler Hiser Chemistry Scholarship; Carla Medrano, Memorial Scholarship and Edwin Lee Memorial Scholarship, Emma Miller, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Foundation Scholarship; Tanner Miller, Ellis Foundation Scholarship Match; James Minnis, Kathleen Newell Graduate Scholarship in Nutrition; Ashton Moore, Memorial Scholarship, Richard Auer Memorial Scholarship and Class of 1915 Memorial Scholarship; Elisha Morales-Reyes, Memorial Scholarship; Taylor Murphy, Foundation Scholarship – U and Katharin McQuillen Scholarship and June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund; Kylie , Transfer Achievement Award; Brenda Orellana, Memorial Scholarship and College of Education Alumni Scholarship and Constance Varley Earhart Memorial Scholarship; Delmy Orellana, Memorial Scholarship and College of Education Alumni Scholarship and College of Education Multicultural Undergraduate Scholarship; Larry Rodriguez, Transfer Achievement Award; Zachary Rostetter, K-State Transfer Academic Award;Katelyn Salmans, Transfer Achievement Awar, Bernard I. and Caroline N. Melia Scholarship in Agriculture and John and Dorothy Perrier Scholarship; Gentry Schneweis, KSU Alumni Association Scholarships; Rebekah Shirley, Leadership Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Samantha Shirley, College of Education Alumni Scholarship; Katherine Tieben, Transfer Achievement Award; Austin Tiemeyer, K-State Transfer Academic Award; Joshua Williams, Memorial Scholarship and Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Dana Williamson, June Milliard Hall Memorial Scholarship; Cale Woydziak, Ellis Foundation Scholarship Match.

Minneola: Jacob Dreiling, Foundation Scholarship, Gayle Foster Alumni Club Scholarship and Baeten Farm Scholarship.

Spearville: Frank Sandoval, Memorial Scholarship.

Wright: Nicole Brauer, Activity Scholarship and KSU Alumni Association Scholarship and Bob, Chris Chalender Leadership Scholarship and Rhonda Stutzman Memorial Scholarship.

Franklin County

Ottawa: Shelbi Allen, Activity Scholarship, KSU Alumni Association Scholarships and Miriam A. Wilke Scholarship; Kaitlyn Barnes, Leadership Scholarship; Area Catbacker's Scholarship; Jennifer Birzer, Mary Grace Hanson Scholarship; Cody Croucher, Engineering Scholarships; Andrew Fangman, Engineering Scholarships; Andrew Fangman, John E. Ley Memorial Scholarship in Electrical & Computer Engineering and Bedford Magnus Electrical Engineering Scholarship and Melvin G. Peterson Memorial Scholarship; Abby Guenther, College of Agriculture Excellence Scholarship; Ashea Hiatt, KSU Alumni Association Scholarships; Kali Hinman, Jerry and Judy Reed Chemistry Scholarship; Natalie Humerickhouse, Irvin D. and Dora Mae Atkins Family Scholarship and Dale W. and Frances V. Rake Memorial Scholarship, Donald Jamison, Cramer Products Athletic Training Program, Tyra Lyday, Memorial Scholarship; Tabitha McPheron, Foundation Scholarship; Sydney Normile, Achievement Award; Hunter Peoples, Medallion Scholarship; Hunter Peoples, KSU Alumni Association Scholarships; Hunter Peoples, Silvius Family Scholarship in Agriculture; Jillian Prather, Achievement Award; Nathan Selman, KSU Alumni Association Scholarships; Sara Soph, Achievement Award; Sara Soph, First in Class Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Jackson Wingert, Agricultural Enhancement Fund, Achievement Award and Alumni Association Scholarships; Cara Yuen, Memorial Scholarship, Leslie W. Beckman and Edna L. Beckman Memorial Scholarship and John and Elizabeth Oswald Scholarship; Pomfona: Melissa Evans, Arts and Sciences Fund for Excellence; Melissa Evans, Dale P. and Patricia McRae-Denning Pre-Medicine Scholarship and June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund; Storm Jackson, Rathbone Scholarship; Wyatt Peters, Medallion Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Jasmine Phillips, Marching Pride Scholars; Owen Reed, First in Class Scholarship; Kassidy Rowland, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship; Sara Smith, Achievement Award.

Princeton: Sergey Zhilkin, Geoffrey Jon Peggs Memorial Scholarship

Rantoul: Jessica Smith, College of Education Alumni Scholarship and Amanda Bures, Byers Ranches Scholarship Fund.

Richmond: Alexis Dryden, Leadership Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Michaela Stevenson, Activity Scholarship and Chester J. and Elva W. Wiles Scholarship; Amber Thompson, KSU Rodeo Club Endowed Scholarship; Cecilia Wuertz, Foundation Scholarship; Cecilia Wuertz, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund.

Wellsville: Jacob Brown, Silvius Family Scholarship in Agriculture; Kelsey Dighans, Activity Scholarship; Cassie Enright, Activity Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships; Alexander Watson, First in Class Scholarship, Foundation Scholarship and KSU Alumni Association Scholarships.