Note to editor:   This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Kansas recipients are listed by county and hometown.
Website: http://www.k-state.edu/sfa
News release prepared by: Stephanie Jacques, 785-532-3452, sjacques@k-state.edu

Wednesday, Dec. 5, 2012

Giving the gift of education: Students receive $19.2 million in scholarships from university donations

MANHATTAN -- More than 9,400 academic scholarships have been awarded to Kansas State University students for the 2012-2013 school year. Overall, students have earned more than $19.2 million in scholarships for the current academic year -- nearly $1 million more than the previous year.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation. Information on the university's student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

Students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

California

Arroyo Grande: Sara Fellbaum, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, and Leadership Scholarship

Bakersfield: Jennifer McCown, Activity Scholarship

Brea: Nicolas Baran, Erma Currin Scholarship, and Fairchild Scholarship

Burbank: Garett Ludlum, Salina Housing Scholarship

Chula Vista: Rickey Deo, J. Griffith Chitty Scholarship

Encinitas: Jenna Dockweiler, Miscellaneous Scholarship

Escondido: Alex Achten, Max E. and Jean Hollinger Scholarship in Journalism and Mass Communications

Fort Irwin: Ivy Calvert, Memorial Scholarship

Fountain Valley: Wendy Lai, Populous Minority Endowed Scholarship and First in Class Scholarship

Fullerton: Katherine Gutierrez, Fairchild Scholarship

Huntington Beach: Corey Glaser, ConocoPhillips Spirit Scholars Award Fund; Lacee Oliver, Russell and Margaret Oliver Scholarship and Loan

Laguna Niguel: Laura Rice, Dr. I.J. and Ruby Pierson Scholarship

Murrieta: Alyssa Contreras, Activity Scholarship

Rancho Santa Margarita: Alexandra Gaines, Deriece Monette McKeeman Memorial Scholarship, Charlotte W. Scott Scholarship Fund, Soaring with Eagles Scholarship and McElliott Family Scholarship; Allison Thiermann, Jaconette L. Tietze Memorial Scholarship and Activity Scholarship

San Diego: Brian Heinz, Memorial Scholarship

San Pedro: Paige Eppler, Transfer Achievement Award

Santa Ana: Kennedy Year, First in Class Scholarship

Santa Clara: Timothy Tse, Fairchild Scholarship

Thousand Oaks: Mark Hay, Fairchild Scholarship

Topanga: Kolle Kahle Riggs, Salina Housing Scholarship

Upland: Dillon Sapp, Russell and Margaret Oliver Scholarship and Loan; Cameron Savage, Medallion Scholarship; Phillip Youdath, Russell and Margaret Oliver Scholarship and Loan

Walnut Creek: Javier Lopez, Fairchild Scholarship

Colorado

Arvada: Stuart Disberger, H.W. Wilkison and Mary Wilkison Scholarship and Achievement Award; Abigail Hegarty, Transfer Honors Scholarship; Nicole Schieck, Agricultural Enhancement Fund

Austin: Stephanie Conley, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, Norvin and Barbara Stunkel Scholarship in Livestock Production and Management, Agricultural Enhancement Fund, and Activity Scholarship

Bennett: Alexander Pratt, Salina Housing Scholarship

Berthoud: Kara Godebu, Purple and White Scholarship

Brighton: Neal Heidt, Leadership Scholarship

Burlington: Spencer Cure, Ernest L. and Hettie C. Lahr Scholarship; James Murphy, Schaefer, Johnson, Cox, Frey and Associates P.A. Scholarship, and Activity Scholarship; Hayley Orth, Achievement Award; Hanna Penny, Ernest L. and Hettie C. Lahr Scholarship

Castle Rock: Brian Eller, Heritage Award; Tyler Hilgenkamp, Medallion Scholarship and Mary Hand Scholarship; Jacob Pederson, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship, and Achievement Award

Centennial: Jena Biondolilo, Achievement Award; Taylor Eads, Foundation Scholarship; Erik Garcia, Psychology Graduate Teaching Assistant Support Fund, and Recruitment Scholarship; Michelle Gutknecht, Achievement Award Dean's Choice Scholarship, Joseph and Elizabeth Barton-Dobenin International Exchange Scholarship, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship, and William and Mary E. Heaton Memorial Student Aid Fund; Rebecca Gutknecht, Foundation Scholarship; Derrick Schmitz, Activity Scholarship; Sarah Schreiber, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund, and Activity Scholarship; Jordan Spratt, Activity Scholarship, and Elmer J. and Margaret I. Affleck Gardner Memorial Scholarship; Ryan Spratt, K-State Alumni Association Scholarship, and Elmer J. and Margaret I. Affleck Gardner Memorial Scholarship

Colorado Springs: Megan Benfield, Premier Scholarship Fund-Universitywide; Antoine Borden, Achievement Award and NACME Scholarship; Adam Figurski, Foundation Scholarship; Sydney Hall, Olive Reed Schafer and Robert T. Schafer Human Ecology Scholarship, and Achievement Award; Rae Hauff, Heinz Family Scholarship and Foundation Scholarship; Tyler Lisbon, Transfer Achievement Award; Daniel Mazzetti, Edwin G. Brychta and Lillian J. Brychta Scholarship; Matthew Morley, Garmin Electrical and Computer Engineering Scholarship; Lucas Plant, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship and Denison Scholarship; Tess Rychener, Agricultural Enhancement Fund and J. Griffith Chitty Scholarship; Christopher Sanford, Foundation Scholarship; Madeline Schneider, Jack Durgan Interior Architecture Scholarship, and Foundation Scholarship; Matthew Skarin, Achievement Award; Katherine Whitford, Achievement Award; Ryan Wilson, Achievement Award

Denver: Kevin Cunningham, Robert P. Ealy Scholarship and the Achievement Award; Aaron Garcia, Achievement Award; Elizabeth Haddox, William and Mary E. Heaton Memorial Student Aid Fund; Journi Johnson, Ida Nonamaker Carlson and W.W. Carlson Memorial Scholarship

Divide: Kelsey Helland, Farris Family Architecture Scholarship, and Activity Scholarship

Durango: Abigail Owen, Alpha C. and Esther Latzke Scholarship

Eagle: Anders Blomquist, K-State Alumni Association Scholarship and Purple and White Scholarship

Elbert: Garrett Liss, Frank A. Hagans Memorial Scholarship

Englewood: Kaitlin Bernal, Memorial Scholarship; Foster Kutner, Foundation Scholarship

Evergreen: Adrienne Besler, Wiltfong Family Leadership Scholarship and Activity Scholarship

Fort Collins: Amelia Eads, Neva E. Babcock Scholarship and Honors Scholarship; Alexander Gustafson, Medallion Scholarship; Brenna Hayes, William and Mary E. Heaton Memorial Student Aid Fund; Christopher Roeder, Agricultural Enhancement Fund, and Medallion Scholarship; Michaela Rosenberry, Ernest L. and Hettie C. Lahr Scholarship; Tyler Struckhoff, Foundation Scholarship; Tyler Thull, Salina Flight Scholarship and Medallion Scholarship

Glendale: Devin Schottler, Putnam Scholarship

Golden: Kayla Kern, Purple and White Scholarship

Greeley: Laura Jerome, McVay Scholarship and Medallion Scholarship; Sarah Swenson, David R. Laurie Jr. Scholarship, College of Education Alumni Scholarship and Denison Scholarship

Greenwood Village: Taylor Wilson, Opportunity Scholarship; Thomas Winterscheidt, Wilson Tripp Memorial Scholarship

Highlands Ranch: Marissa Bartosch, Wiltfong Family Leadership Scholarship and Foundation Scholarship; Dean Eckhoff, K-State Alumni Association Legacy Scholarship; Kayla Jurrens, Foundation Scholarship; Kaitlyn Lube, Edwin G. Brychta and Lillian J. Brychta Scholarship; Madeline Lucas, Medallion Scholarship, McVay Scholarship and J. Griffith Chitty Scholarship; Michael Potts, Verla Nesbitt Joscelyn Scholarship, and Connor Burton Aviation Fund; Amanda Ross, Activity Scholarship; Catherine Ross, Medallion Scholarship; Ann Vosbeek, Denison Scholarship; Brandi Worster, Activity Scholarship

Holyoke: Jared Oestman, Nicolas Salgo Political Science Scholarship and Heritage Award

Lakewood: Bailey Schaefer, Medallion Scholarship

Lamar: Mark Siemsen, K-State Alumni Association Legacy Scholarship, Ralph and Dora Rogers Memorial Scholarship, and Denison Scholarship

Littleton: Joshua Goldstein, Peter B. Curtis Memorial Scholarship, and the Achievement Award; Alexandra Hassel, K-State Alumni Association Scholarship; Kristi Lafferty, Activity Scholarship; Joshua Langford, Transfer Honors Scholarship; Mackenzie Mong, Soaring with Eagles Scholarship and the Foundation Scholarship; Lisa Ringstrand, Activity Scholarship; Nicole Roberts, John W. and Hazel M. Jenner Scholarship; Brianna Stevens, William and Mary E. Heaton Memorial Student Aid Fund; Olivia Van Hook, Activity Scholarship; Erin Walker, Activity Scholarship

Livermore: Matthew Herrington, Agricultural Economics Emeritus Faculty and Friends Scholarship

Longmont: Katelyn Meek, Medallion Scholarship

Louisville: Jenelle Tennigkeit, Activity Scholarship

Loveland: Christopher Powell, Max E. and Jean Hollinger Scholarship in Journalism and Mass Communications

Matheson: Andrew Scherrer, Harold Swartley Agronomy Scholarship; Jorie Vermillion, Hayes and Stolz Industrial Manufacturing Co. Inc. Scholarship and the Transfer Achievement Award

Montrose: Andrea Jeffrey, Joseph T. and Ann L. Davis Memorial Scholarship and Activity Scholarship

Monument: Brandi Schneweis, Foundation Scholarship; Derek Schneweis, Tillman Family Agriculture Graduate Student Award

Niwot: Keith Bullinger, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund, and Fairchild Scholarship

Otis: Emily Mollohan, Gladwin A. Read Memorial Fund, and the Activity Scholarship

Parker: Nicholle Hatton, Opportunity Scholarship; Samantha Kannawin, Ernest L. and Hettie C. Lahr Scholarship; Kelsey Lind, William and Mary E. Heaton Memorial Student Aid Fund; Julia Nyiro, Opportunity Scholarship; Tyler Reilly, Activity Scholarship; Douglas Shelton, Fairchild Scholarship; Reid Sutherland, Medallion Scholarship and the Hollis Family Legacy Scholarship

Salida: Brianna Wancura, Achievement Award; Dain Susman, Denison Scholarship

Steamboat Springs: Eryn Rinck, Putnam Scholarship

Stratton: Kyle May, Alpha C. and Esther Latzke Scholarship

Towner: Joanna Specht, Denison Scholarship

Westminster: Jessica Perrault, Faith R. Roach Scholarship, Anna M. Brent Scholarship, Marie A. McKay Scholarship in Human Ecology, Elizabeth and William Henry Hinshaw Memorial Scholarship in Human Ecology and the Achievement Award

Wheat Ridge: Leah Sugai, Fairchild Scholarship

Windsor: Spencer Anduss, College of Education Alumni Scholarship and the Edwin Lee Holton Memorial Scholarship

Woodland Park: Eric Dernbach, Denison Scholarship; Chelsea Marquette, Memorial Scholarship

Connecticut

Ellington: Christine Spartz, Baldwin Reinhold Jr. Undergraduate Scholarship in Chemistry and the Foundation Scholarship

Fairfield: Katherine Gallo, Beverly J. Kroll Graduate Scholarship in Sensory Analysis and the SafeCon Scholarship

Killingworth: Henry Fulner, Business Administration Dean's Scholarship and the Heritage Award

Mansfield Center: Amanda Dainton, WEM Automation Inc. Scholarship and the Memorial Scholarship