Note to editors: This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Kansas recipients are listed by county and hometown.
Website: http://www.k-state.edu/sfa
News release prepared by: Megan Molitor, 785-532-3452, molitor@k-state.edu

Monday, Dec. 5, 2011

Hard work pays off: K-State students receive more than 9,500 scholarships

MANHATTAN -- More than 9,500 academic scholarships have been awarded to Kansas State University students for the 2011-2012 school year. Overall, K-State students have earned more than $18.5 million in scholarships.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation. Information on K-State student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

Students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

Nemaha

Baileyville: Brent Leo Bergman, Frank W. Kaul Mechanical Engineering Leadership; Katelyn Danielle Deters, Max E. and Jean Hollinger Journalism and Mass Communications Scholarship; Jerald Anthony Hulsing, Fairchild Scholarship; Jamison Brian Macke, Leadership Scholarship

Bern: Bryson John Haverkamp, Carls Family Scholarship; Bryson John Haverkamp, CHS University Scholarship; Bryson John Haverkamp, Harold Swartley Agriculture Scholarship; Ben Leuthold, L. M. Jorgenson Memorial Scholarship; Keithen Duane Meyer, Bruce Roberts Scholarship; Jessica Lynn Stallbaumer, Byers Ranches Scholarship Fund

Centralia: Whitney Elizabeth Bachman, Elizabeth and William Henry Hinshaw Memorial Scholarship in Human Ecology; Joanie Gleason, Activity Scholarship;

Carson Elizabeth Hanzlik, Achievement Award; Stacy Lynn Haug, Cliffod and Thelma Joslin Memorial Scholarship; Renee Heideman, Leadership Scholarship; Dustin Francis Hermesch, Edward Arthur Harris and Lydia Catherine McNeal Harris Scholarship; Laura Elizabeth Kohake, Byers Ranches Scholarship Fund, Luella Katz Veterinary Medicine Scholarship and Veterinary Medicine Telefund Fund

Corning: Jill Elaine Kramer, Activity Scholarship; Amanda Lee Mueting, Activity Scholarship

Goff: Todd Heinen, Koch Nitrogen Company Agriculture Economics Scholarship; Scott T Henry, Malcolm Strom Family Scholarship; Bethany Elizabeth Kramer, Business Administration Telefund Fund; Aaron Lueger, John M. Cranor Jr. Memorial Scholarship

Sabetha: Marcus John Baumgartner, Kansas Ag Bankers Scholarship; Michelle Lynn Bergman, Business Administration Telefund Fund; Trenton Ray Huber, Medallion Scholarship; Jordan Robert Meyer, Arts and Sciences Excellence Scholarship; Jacob Mark Nagely, "Well" Environment Scholarship; Cesali Christine Shaver, Mary Hand Scholarship; Alissa Ann Steinlage, H. Duane and Bonnie Saunders Scholarship; Derek Robert Surdez, Lester L. Christopher Memorial Scholarship and Damon Memorial Scholarship; Andrea Jo Tangeman, Medallion Scholarship; Claire Ann Wenger, Activity Scholarship; Saint Benedict: Ryan Michael Huerter, Charles W. and Lois H. Nauheim 4-H Scholarship

Seneca: Lacy Jeannene Ackerman, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Leadership Scholarship; Neil Edward Bergman, Business Administration Telefund Fund; Ross Tyler Broxterman, Fairchild Scholarship; Tyler Deters, Crosby Family Education Scholarship and Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship; Ethan James Hammes, Phi Theta Kappa Transfer Acadademic Scholarship; Logan Paul Haug, Foundation Scholarship; Austin Nicholas Haverkamp, Achievement Award; Rachel Ann Holthaus, Borck Leadership Scholars; Kelsey Ann Kramer, Leadership Scholarship; Taylor Anne Kuckelman, Leadership Scholarship; Jason Linus Olberding, The Producers and Texas Livestock Marketing Association of Kansas City Student Scholarship and Enrichment Fund; Garrett Michael Steinlage, Kelce Foundation Scholarship; Tanner Daniel Strathman, Business Administration Dean's Scholarship; Joshua Linus Sudbeck, Robert James Abell Memorial Scholarship; Katrina Marie Sudbeck, Leadership Scholarship; Joshua Linus Sudbeck, Charles W. and Lois H. Nauheim Scholarship in Agricultural Economics; Kristine Lee Wilhelm, Business Administration Dean's Scholarship

Wetmore: Cassidy Jean Winkler, Arts and Sciences Excellence Scholarship, June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund and K-State Alumni Association Legacy Scholarship

 

Neosho

Chanute: Alexandra Schippel Aylward, John H. Tietze Scholarship; Mitchell Daven Hale, Memorial Scholarship; Dana Ann Kitch, Transfer Scholarship; Jeana Beth Lawrence, Memorial Scholarship and Jeana Beth Lawrence, Bert and Beulah Toomey Memorial Scholarship; Daniel Austin Marts, Fairchild Scholarship; KathrineAnn Maria Quiñones, Cargill Project Impact Scholarship; Mackenzey Dawn Sutcliffe, Achievement Award and K-State Alumni Association Legacy Scholarship

Erie: Deborah Sulenes, Dean's Choice Scholarship, Foundation Scholarship and Opportunity Scholarship

Saint Paul: Haley Marie Bradshaw, Dean's Choice Scholarship; Saint Paul: Julie Ellen Vitt, Veterinary Medicine Telefund Fund

Thayer: Caleb Lee Seibel, Arts and Sciences Excellence Scholarship; Ashton Cathlene Triplett, Bert and Beulah Toomey Memorial Scholarship; Jordan Kae Wheeler, Dean's Choice Scholarship and Leadership Scholarship

 

Ness

Bazine: Dakota Foos, Dean's Choice Scholarship, First in Class Scholarship and

Foundation Scholarship

Ness City:Gage Kepple, Dean's Choice Scholarship and Graham Family Scholarship; Jeff Kuhlman, Arts and Sciences Excellence Scholarship and Lois B. Turner Memorial Scholarship; Brett Alan Seib, Engineering Scholarship; Joshua Tyrel Snodgrass, Foundation Scholarship; Dane Arthur Whitley, Molly and Earl McVicker Scholarship in Human Ecology Leadership

Utica: Taylor Lynn Walker, Business Administration Telefund Fund

 

Norton

Almena: Kenzie Elizabeth Chandler, Achievement Award

Norton: William Dean Broeckelman, Activity Scholarship; William Dean Broeckelman, Dane Hansen Foundation Scholarship; Maia Signe Carlson, Dane Hansen Foundation Scholarship and Maia Signe Carlson, William and Melissa Harold Memorial Scholarship; Amanda Lea Ann Delimont, Phi Theta Kappa Scholarship; Tonielle Myriah Fiscus, Dane Hansen Foundation Scholarship; Preston Eriel Herman, Herbert H. and Neva J. Blevins Scholarship; Marcus John Herman, Herbert H. and Neva J. Blevins Scholarship and Marcus John Herman, Business Administration Dean's Scholarship; Preston Eriel Herman, Dean's Choice Scholarship, The Robin Hagans Maupin Business Scholarship and Paul B. and Sandra M. Edgerley Business Administration Leadership Scholarship; Marcus John Herman, Dane Hansen Foundation Scholarship and Marcus John Herman, Business Administration Telefund Fund; Logan Robert Kelly, Chesapeake Energy Corporation Scholarship; Kyle Benjamin Mindrup, Phebe Bissell Memorial Scholarship in Engineering; Kelsie Ann Morel, Achievement Award; Kaylen Rose Rossi, Achievement Award and Dane Hansen Foundation Scholarship; Bethany Lynn Roy, Phebe Bissell Memorial Scholarship in Human Ecology, Dane Hansen Foundation Scholarship and Dr. Richard and Marcia Wiltfong Scholarship; Katharine Christine Roy, Elizabeth and William Henry Hinshaw Memorial Scholarship in Human Ecology; KaraJo Lanelle Sprigg, Arts and Sciences Excellence Scholarship and June D. Hull Sherrid Cancer Center Scholarship and Education Fund; Dustyna Sprigg, First in Class Scholarship and Medallion Scholarship