Skip to the content

Kansas State University

[an error occurred while processing this directive]

News release prepared by: Julie Fosberg, 785-532-2535, media@k-state.edu
Note to editors: This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Recipients are listed by county and hometown. The complete scholarship list also is available at our website, http://www.k-state.edu/media.

Wednesday, Dec. 8, 2010

K-STATE STUDENTS EARN SCHOLARSHIPS FOR 2010-2011

MANHATTAN -- More than 8,500 Kansas State University students have been awarded academic scholarships for the 2010-2011 school year. In all, K-State students have received more than $16 million in scholarships.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation.

Information on K-State student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

K-State students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

 

KANSAS STATE UNIVERSITY 2010-2011 SCHOLARSHIP RECIPIENTS

Harper County

Anthony: Jeffrey Cather, Agriculture Enhancement, Harry H. Halbower, Jr. Memorial Scholarship and Medallion Scholarship; Caitlin Ann Konkel, Achievement Award; Trevor Starks, Arts and Sciences Excellence; Nanthanat Tongdaeng, Memorial Scholarship

Harper: Lacie Frances Darnell, Agriculture Enhancement and Harry H. Halbower, Jr. Memorial Scholarship; Cord Meyer Denton, Engineering Scholarship; Jennifer Nicole Kiser, Joseph T. and Ann L. Davis Memorial Scholarship and Raymond G. and Floreine G. Frye Scholarship; Jerred Lee McKee, Achievement Award; Tyler Zimmerman, Leslie H. Griswold Memorial Scholarship

 

Harvey County

Burrton: Katie Nicole Nightingale, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Palmquist Architecture and Design Scholarship

Halstead: Michael Lloyd Claussen, Engineering Scholarship; Rachel Marie Klassen, Engineering Scholarship and Foundation Scholarship; Samantha Dee Scharff, Salina Scholarship-Tuition and The Marian W. 'Dolly' Hardman Endowment

Hesston: Tyler Goevert, Medallion Scholarship and Second Century Scholarship; Lindsey Janzen, College of Education Scholarship and Tomorrow's Teacher Scholarship; Ryan Philip King, Jules H. Robert Memorial Scholarship and Medallion Scholarship; Ryan Burke Martin, Fairchild Scholarship; Jeffrey James-Clinton Norris, Business Administration Dean's Scholarship; Abbey Marie Pomeroy, Activity Scholarship

Newton: Aubrie Grace Adams, College of Education Scholarship and Nancy Glover Craig Education Scholarship; Owen Donald Beverlin, Activity Scholarship; Brian Busenitz, C.J. Hsu Engineering Scholarship and Engineering Scholarship; Ashley Denney, Arts and Sciences Excellence and Debate Scholarship; Sierra Noelle Dirksen, George and Mary Gephart Scholarship and Leadership Scholarship; Trevor Brooks Kaufman, Charles Freund Memorial Scholarship, Wildcat Construction Company, Inc. Scholarship and William R and Mila Kimel Engineering Scholarship; Bryant S Miller, Activity Scholarship; Gregory K Regier, Agricultural Economics Emeritus Faculty and Friends Scholarship; Erin Nicole Schneider, Jean Lawson Bottger Scholarship in Dietetics, Chrystiana Mae Voth, Borck Leadership Scholars and College of Education Scholarship; Janessa Diane Wedel, Engineering Scholarship and
Marsha Meili Engineering Scholarship

North Newton: Brandon Albin Vaverka, First in Class Scholarship

Sedgwick: Wade Carson Hansen, Achievement Award and First in Class Scholarship; Kirsten Renee Sooter, Activity Scholarship

Walton: Brett Voth, Transfer Scholarship

 

Haskell County

Satanta: Kyla Clawson, Arthur Capper Cooperative Center

Sublette: Nathaniel Leon Birney, First in Class Scholarship and Medallion Scholarship; Edgar Bustillos, Koch Impact Scholarships and Memorial Scholarship ; Eric Bustillos, Activity Scholarship and Memorial Scholarship; Kate Elizabeth Cearley, Finance Advisory Board Scholarship and The Maurice E. Fager Memorial Scholarship; Danny Gonzalez, Achievement Award and Memorial Scholarship; Hayes John Kelman, Charles D. Singelton Scholarship in Grain Science and Industry and Leadership Scholarship; Matthew Ryan Lower, Achievement Award; Alejandra Lucido, Memorial Scholarship; Brennen Elizabeth Menzie, Activity Scholarship and KSU Alumni Association Scholarship; Ellen Kaylee Miller, Medallion Scholarship; Zachary Ricketts, Engineering Scholarship; Lainie Rae Sjeklocha, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Wendell and Pauline Gardner Honors Scholarship; Lindsay Jordan Vannaman, Transfer Scholarship; Mallory Hope Weidner, College of Education Scholarship

 

Hodgeman County

Hanston: Katrina M Brown, Essie B. Schneider Memorial Scholarship

Jetmore: Kasey Renae Hayes, Activity Scholarship, Boot Hill K-State Alumni Scholarship and Earl H. Regnier Memorial Scholarship; Kyle Nuss, Smith Seckman Reid (SSR) Scholarship, Tointon Family Scholarship and Wayne Karl Memorial Scholarship in Engineering; Jennifer Ann Ochs, Activity Scholarship