Skip to the content

Kansas State University

 

 

facebook

Join us on facebook

 

Check out K-State on YouTube

 

News Services
Kansas State University
128 Dole Hall
Manhattan, KS 66506
785-532-2535
media@k-state.edu
Information provided by K-State News Services may be reproduced without permission. The marks and names of Kansas State University are protected trademarks and may not be used in any commercial or private endeavor without the approval of the university.

News release prepared by: Julie Fosberg, 785-532-2535, media@k-state.edu
Note to editors: This list includes only the names of students who have received scholarships that total $1,000 or more. Recipients are listed by county and hometown. The complete scholarship list also is available at our website, http://www.k-state.edu/media.

Wednesday, Dec. 8, 2010

K-STATE STUDENTS EARN SCHOLARSHIPS FOR 2010-2011

MANHATTAN -- More than 8,500 Kansas State University students have been awarded academic scholarships for the 2010-2011 school year. In all, K-State students have received more than $16 million in scholarships.

Most of the scholarships are made possible through donations and gifts to the Kansas State University Foundation.

Information on K-State student financial assistance is available at http://www.k-state.edu/sfa.

K-State students receiving scholarships totaling more than $1,000 include:

 

KANSAS STATE UNIVERSITY 2010-2011 SCHOLARSHIP RECIPIENTS

Decatur County

Dresden: Gage Andrew Reichert, Arts & Sciences Excellence and Col. Delbert Townsend Scholarship

Oberlin: Derek Michael Chambers, Col. Delbert Townsend Scholarship and Dane Hansen Foundation Scholarship; Christopher Adam Larson, Arts & Sciences Excellence, Dane Hansen Foundation Scholarship, Hospira Inc. Scholarship and Jack and Betsy Lambert Scholarship; Hunter Theodore May Nedland, Activity Scholarship, Col. Delbert Townsend Scholarship and J. O. Hamilton Memorial Scholarship; Kurt Robert Olson, Ernest L. and Lou R. Adams Scholarship Fund in Agriculture; Adrienne D Pauls, Col. Delbert Townsend Scholarship and Leadership Scholarship; Breck Victor Simonsson, Col. Delbert Townsend Scholarship; Nathan Jon Simonsson, Arts & Sciences Excellence, Col. Delbert Townsend Scholarship and Dane Hansen Foundation Scholarship; Jennifer Marie Tally, Friends of Kansas State Choirs, Marion H. Pelton Keyboard Scholarship, Varsity Glee Club and Womens Glee Club Fund

 

Dickinson County

Abilene: Jennifer Abbott, Memorial Scholarship; Katie Lynn Allen, John Carlin Public Administration Scholarships; Jonathan Lee Baier, Mechanical Engineering Scholarship; Theodore Andrew Budden, The L and L Chrisman Scholarship for Dickinson County, Kansas Students; Lauren Kaye Davis, K-State Alumni Association Legacy Scholarship; Travis Fritson, Dickinson County KSU Alumni Scholarship, Medallion Scholarship and Roy C. Kreider Memorial Scholarship; Jeffrey Haaga, Memorial Scholarship; Alex Brian Harris, Dean's Choice Scholarship and T. Hobart and Marion Brown McVay Scholarship; Greg Harris, Achievement Award and Agriculture Enhancement; Ashley Lyn Hernandez, Dean's Choice Scholarship and Ashley Lyn Hernandez, Memorial Scholarship; Sarah Elizabeth Jeffery, Achievement Award; Joshua Tyler Linn, Black and Veatch Engineering Leadership Institute and Conocophillips Spirit Scholarship; Brandon Nicholas Miller, Roy C. Kreider Memorial Scholarship; Emily Marilyn Myers, Agriculture Enhancement and Roy C. Kreider Memorial Scholarship; Kelsey J Sanborn, Activity Scholarship, Charles D. Singelton Scholarship in Grain Science and Industry, Everett H. Smith, Jr. Scholarship and Fitzwater General Scholarship; Curry Sexton, Annabel Eckert Peters Memorial Scholarship, Dean's Choice Scholarship and Fairchild Scholarship; McKenzie Jan Strunk, Wallace and Reva Barrett Scholarship

Carlton: Shannon Wilson, Borck Leadership Scholars, College of Education Scholarship and Eileen Wood Scholarship

Chapman: Tiana Renee Brooks, Cargill Project Impact Scholarship, Engineering Scholarship, Medallion Scholarship and Memorial Scholarship; Matthew Socorro Contreras, Engineering Scholarship; Stephanie Dawn Gfeller, Center on Aging Excellence Scholarship; Matthew Phillip Krinhop, Engineering Scholarship and Leadership Scholarship

Herington: Torey Nicole Berndt, M. Hal & Janice J Taylor Human Ecology Scholarship; Sarah Lindsay Demadura, Jimmy V. and Lucile A. Hoar Memorial Scholarship and Leadership Scholarship; Chelsey Ann Kniebel, Lawrence L. Sowers Memorial Scholarship Fund; Nicholas James Trapp, Activity Scholarship

Hope: Tanner Elliott Anderson, A.W. Funks' Memorial Scholarship; Brogan Hannah Britt, Achievement Award; Crysta Marie Brockmeier, Business Administration Dean's Scholarship; Shaston Loriann Challans, Oscar S. Stauffer Hope High School Scholarship; Dillon Daniel Cook, A.W. Funks' Memorial Scholarship; Aaron Christopher Davis, A.W. Funks' Memorial Scholarship; Zebadiah T Elliott, Oscar S. Stauffer Hope High School Scholarship, Ronald & MaryAnn Johnson Accounting Scholarship and The Kennedy and Coe, LLC Department of Accounting Fund for Excellence; Haley Renee Sill, A.W. Funks' Memorial Scholarship, Business Administration Dean's Scholarship and Oscar S. Stauffer Hope High School Scholarship

Solomon: Jeremy Scott Houser, Harold Swartley Agronomy Scholarship; Jarrod Alan Janssen, Garmin Electrical and Computer Engineering Scholarship; Megan Renee Powell, Salina Scholarship-Tuition and Virgil R. Moen Memorial Scholarship; Samantha Rose Schmaderer, Hal and Mary Siegele Scholars Fund and Smoll Scholarship; Ryan Thomas Whelchel, Dane Hansen Foundation Scholarship, Engineering Scholarship and Leadership Scholarship

 

Doniphan County

Highland: Brianna Jo Cluck, Activity Scholarship and Agriculture Enhancement; Joshua William Hargis, Harold O. & Jane Neff Engineering Scholarship; Chase Jordan Smith, Belstra Milling Scholarship; Taylor Mae Twombly, K-State Alumni Association Legacy Scholarship and Transfer Scholarship

Severance: Maggie Anne Gilmore, Achievement Award and K-State Alumni Association Legacy Scholarship

Troy: Jena Marie Johnson, The Kansas State University Education Scholarship Campaign

Wathena: Elliott Francis Nold, Achievement Award

White Cloud: Courtney Alexus Langley, Activity Scholarship

 

Douglas County

Baldwin City: Colby Leigh Heckathorne, Elvon G. and Lydia E. Skeen Education Fund and Kansas State University Parents Telefund Scholarship; Julie Catherine Hill, Achievement Award and Dean's Choice Scholarship; Brianna Lynn Krysztof, Ben A. Sellers Scholarship in Civil Engineering, Bruce E. Roberts Scholarship, Engineering Scholarship, Kevin and Polly Schoen Engineering Scholarship and Vicki Scharnhorst Civil Engineering Scholarship; Nicole Marie Lordemann, Harbin Family Scholarship, Salina Scholarship-Tuition and The Marian W. 'Dolly' Hardman Endowment; Clare Elizabeth Miles, Letha Metheny Agriculture Scholarship; Laiken Elizabeth Rockhold, Fay and Ship Winter Scholarship and Jimmy V. and Lucile A. Hoar Memorial Scholarship

Eudora: Molly Anne Brunton, Activity Scholarship; Kayla Elizabeth Chilcoat, Charles W. and Lois H. Nauheim 4-H Scholarship; Connor William Hartpence, Arts & Sciences Excellence; Logan Douglas Hartpence, L. Jeanne Stephenson Beck Scholarship in Human Ecology and Mildred T. Pankaskie Human Ecology Scholarship; Sarah Shea Lounsbury, Achievement Award and Dean's Choice Scholarship; Marian Germaine Mersmann, Arts & Sciences Excellence; Charles Mersmann, Business Administration Dean's Scholarship, Charles E. Billingsley Scholarship, Gary B Bauer Finance Scholarship and Koch Industries Accounting Scholarship; Ali Nila, Memorial Scholarship; Ian Ridley Palmer, Claude W. Shenkel Jr. First-Year Scholarship and Petroleum Geology Scholarship; Sam Patrick Scott, Charles D. Singelton Scholarship in Grain Science and Industry and Levi E. and Hazel Zimmerman Milling Scholarship; Kyle Christian Snow, Engineering Scholarship and Henry J. Putnam Memorial Scholarship; Kalen Rose Wright, Engineering Scholarship and Henry J. Putnam Memorial Scholarship

Lawrence: Sarah S Beach, Timothy R. Donoghue Graduate Scholarship; Allen Burkart, Charles E. Billingsley Scholarship and Lindburg, Vogel, Pierce, Faris Chartered Scholarship; Lawrence: Gabrielle Elisabeth Burman, Donald D. Volker Memorial Scholarship Fund and Medallion Scholarship; Cody Campbell, Agriculture Enhancement; Daniel Paul Carter, Fairchild Scholarship; Tennery A Carttar, Agriculture Enhancement and T. Hobart and Marion Brown McVay Scholarship; Joel Timothy Christiansen, Garmin Electrical and Computer Engineering Scholarship; Emily Kathleen Coon, Conocophillips Spirit Scholarship and Larry & Holly Engelken Electrical Engineering Scholarship; Charlotte Elise Denning, Dean's Choice Scholarship; Bryant Michael Denning, Engineering Scholarship; Charlotte Elise Denning, Foundation Scholarship; Samantha Jo Galyardt, Soaring with Eagles Scholarship; Nicholas Robert Hassig, John B. and Anna Tedsen Zielger Scholarship and Medallion Scholarship; Mariah Danielle Henderson, Activity Scholarship, Housing and Dining Service Residence Life/Leadership and Memorial Scholarship; Collin Daniel Hosek, Marion H. Pelton Scholarship; Nels Jacob Hotvedt, Basil and Mary Curnutte Scholarship; John David Kihm, Charles E. Billingsley Scholarship and John H. Tietze Scholarship; Alexandria Ann Koppes, Leadership Scholarship; Kathryn Nancy Kristiansen, Engineering Scholarship; Paula Marie Kyriakos, Home Economics Alumni Scholarship; Leanne Renee Milleret, Agriculture Enhancement and Lawrence Area Catbacker's Scholarship; Morgan Elizabeth Mills, Foundation Scholarship; Thomas Andrew Nieto, National Science Foundation Elite Scholarship; Thomas Andrew Parrish, Engineering Scholarship; Christina Picicci, Achievement Award, Donald J. & Irma J. Fallon Scholarship, First in Class Scholarship and K-State Civic Leadership Scholarship Presented by Farm Bureau Financial Services; Zack Aaron Pistora, L.O. Townley Family Scholarship, Memorial Scholarship; Libby Lee Queen, Business Administration Dean's Scholarship; Ashleigh E Stagg, Medallion Scholarship and Virgil M. and Earl E. Thompson Scholarship Fund; Adrienne Leigh Struble, Arts & Sciences Excellence; David W Thomas, Engineering Scholarship, Kopf Engineering Scholarship, LT Steven A. Mueller Memorial Scholarship, Memorial Scholarship, Pishny Family Scholarship and Ruben Milton Johnson Excellence Fund; Audra Christine Walker, Industrial Engineering Excellence Fund and K-State Alumni Association Legacy Scholarship; Derrick Michael Weishaar, Lawrence Area Catbacker's Scholarship and Leadership Scholarship; Lucas Owen Wempe, Fay N. Seaton Journalism Scholarship, Jesse W. Prisock Scholarship and Max E. and Jean Hollinger Scholarship in Journalism and Mass Communications

Lecompton: Mikaela Marie Kelley, Activity Scholarship; Connor Redman Kring, Fairchild Scholarship and Gayle Foster Alumni Club Scholarship; Adam Christopher Lesser, College of Education Scholarship, M. Elisabeth and Edgar E. Coleman Orchestra Chair Award and The T. M. 'Mickey' Evans-Phi Epsilon Kappa Scholarship; Ashley Diane Lesser, First in Class Scholarship, Foundation Scholarship and K-State Alumni Association Legacy Scholarship