1. K-State home
  2. »The Landon Lecture Series
  3. »Speakers
  4. »Phil Gramm

Landon Lecture Series on Public Issues

The Landon Lecture Series
Kansas State University
Office of the President
Attn: Shelly Broccolo

110 Anderson Hall
Manhattan, KS 66506

785-532-6221

Phil Gramm

Phil Gramm

U.S. Senator, Texas

A Representative and a Senator from Texas; born in Fort Benning, Muscogee County, Ga., July 8, 1942; attended the Muscogee County public schools; graduated, Georgia Military Academy, Atlanta 1961; graduated, University of Georgia, Athens 1964; received a doctorate, University of Georgia 1967; professor of economics, Texas A&M University 1967-1978; author; elected in 1978 as a Democrat to the Ninety-sixth Congress; reelected as a Democrat to the two succeeding Congresses; resigned January 5, 1983, to run for election to the Ninety-eighth Congress as a Republican; reelected as a Republican, by special election, on February 12, 1983, and served January 3, 1979, to January 5, 1983, and February 12, 1983, to January 3, 1985; elected as a Republican to the United States Senate in 1984; reelected in 1990 and again in 1996 and served from January 3, 1985, to November 30, 2002, when he resigned; not a candidate for reelection in 2002; chairman, National Republican Senatorial Committee (One Hundred Second and One Hundred Third Congresses), Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs (One Hundred Sixth Congress and One Hundred Seventh Congress [January 3, 2001; January 20, 2001-June 6, 2001]).

Photo obtained from: http://www.nndb.com

Phil Gramm
Landon Lecture
October 17, 1997

Video
Audio
Transcript