Faculty Senate Committees

Faculty Affairs Committee (2000)

Considers matters relating to employment qualifications, professional standards, teaching quality, promotions, workload, and all matters affecting the welfare of the faculty. All committees 2001 through 2999 function as subcommittees of and are responsible to the Faculty Affairs Committee.

Members, 2014-2015

Jeff Stevenson, Agriculture 
Vibha Jani, Architecture, Planning, and Design
Betsy Cauble, Arts and Sciences - CHAIR
Esther Swilley, Business Administration
Lotta Larson, Education 
Todd Easton, Engineering
Charlie Barden, Extension
Eric Dover, General University - Alternate: Jan Elsasser
Gayle Doll, Human Ecology
Regina Beard, K-State Libraries 
Melinda (Mindy) Markham, K-State Salina
Derek Mosier, Veterinary Medicine - Alternate: Sanjeev Narayanan
Kurt Lockwood, Student representative

Non-voting Attendees:
Brian Niehoff, Representative for the Provost

For additional information please see the Faculty Senate Faculty Affairs website.

Grievance Chair (2015)

Mustaque Hossain, College of Engineering (AY 14-15)

The Grievance Chair serves a three-year term. The Grievance Panel hears complaints of faculty and unclassified staff members concerning unfair treatment in salary recommendations, promotion, tenure and other job-related activities. Also hears faculty complaints of discrimination based on race, color, gender, sexual orientation, religion, place of birth, ancestry, age, or disability. To learn more about the Administrative Appeal and Grievance Policy and Hearing Procedures please read University Handbook Appendix G.

Faculty Salaries and Fringe Benefits Committee (2090)

Jennyfer Owensby, Business Manager, Comm & Marketing, Professional Staff (AY 16-17)
Kevin Roberts, Associate Professor, Hospitality Management and Dietetics, Faculty (AY 16-17)
Haiyan Wang, Associate Professor, Statistics, Faculty (AY 16-17)
David Pickering, Assistant Professor, Music (AY 16-17)

Priscilla Roddy, College of Veterinary Medicine (AY 15-16)
Sonya Paph, Vice President of Student Life (AY 15-16)
Kay Ann Taylor, Curriculum and Instruction (AY 15-16)

Angelique Courbou, Modern Languages (AY 14-15)
Jun Li, Chemistry (AY 14-15)
Jenny Oleen, K-State Libraries (AY 14-15) 
Marci Maullar, K-State Theatre (AY 14-15)

TBA, University Support Staff Senate Representative, ex-officio
Regina Beard, Faculty Affairs Representative, ex-officio
Susana Valdovinos, Academic Personnel, ex-officio
Nancy Baker, Planning & Analysis, ex-officio

The Faculty Salaries and Fringe Benefits Committee reviews and makes recommendations on internal distribution of faculty and unclassified staff salary funds and benefits, and formulates recommendations on the level and distribution of internal and external support.

University Handbook & Policy Committee (2095)

Nora Lewis, Music, Faculty (AY 16-17)
Ellen Stauffer, Program Coordinator, Global Campus, Professional Staff (AY 16-17)
Robert Vaile, Director of Office of Information Security & Compliance, Professional Staff (AY 16-17)

Mickey Ransom, Agronomy, CHAIR (AY 15-16)
Fran Willbrant, Administration and Finance (AY 15-16)
Brian Stinson, Network Specialist, Math, Professional Staff (AY 15-16)
Laurie Curtis, Curriculum and Instruction (AY 15-16)

Valerie Evans, Management (AY 14-15)
Karlene Varnadore, Agronomy (AY 14-15)

Susana Valdovinos, Academic Personnel, ex officio

Participates in the authoring of the University Handbook and reviews the consistency of the handbook with University and Faculty Senate policy.

Academic Affairs Committee (3000)

Members, 2014-2015

Shannon Washburn, Agriculture 
Mick Charney, Architecture, Planning, and Design
Andrew Bennett, Arts and Sciences (CHAIR) 
David Fallin, Business Administration
Todd Goodson, Education
David Pacey, Engineering 
TBA,  Extension 
Jana Fallin, General University  Alternate: Jason Maseberg-Tomlinson
Sherry Haar,  Human Ecology
Casey Hoeve, K-State Libraries
Teresa Hartman, K-State Salina 
Laura Armbrust, Veterinary Medicine  Alternate: Mary Lynn Higginbotham
Cody Kennedy, Student representative

Non-voting Attendees:
Monty Nielsen, Registrar
Ruth Dyer, Representative for the Provost

For additional information please see the Faculty Senate Academic Affairs website.

Considers policies and criteria of academic standards, curricula and courses. All committees 3001 through 3099 function as subcommittees of and are responsible to the Academic Affairs Committee.

Committee on Academic Policy and Procedures (CAPP) (3010)

Current Committee Members - no term limits

Christine Wilson, Agriculture (AG)
Lynn Ewanow, Architecture, Planning & Design (AR)
Alison Wheatley, SECRETARY, Arts & Sciences (AS)
Bente Janda, Business Administration (BA)
David Griffin, Sr., CHAIR, Education (ED)
Larry Satzler, Engineering (EN)
Duane Crawford, Graduate School (GS)
Karen Pence, Human Ecology (HE)
David Delker, Technology & Aviation (TC)
Ronnie Elmore, Veterinary Medicine (VM)
Molly McGaughey, Admissions (OA)
Andy Bennett, Academic Affairs Committee (AAC)
Lynda Spire, Continuing Education (DCE)
Michael Lynch, Educational & Personal Development (EPD)
Emily Lehning, New Student Services
Heather Reed, Office of Student Life (OSL)
Steve Dandaneau, Provost's Office
Monty Nielsen, Registrar (OR)


For additional information please see the Committee on Academic Policy and Procedures website.

The purpose of this committee is to coordinate the development, implementation, and revision of procedures supporting approved academic policies that impact the academic progress and/or experience of K-State students.  For more information please see the CAPP webpage.

Bachelor's Degree Completion Program Advisory Committee (3020)

Rebecca Bohner, Arts & Sciences, Professional Staff (AY 16-17)
Brent Holliday, Study Abroad Advisor, Professional Staff (AY 16-17)
Don Von Bergen, K-State Salina (AY 16-17)

Becky DeGreeff, K-State Salina (AY 15-16)
Sarah Reasoner, Animal Science and Industry (AY 15-16)
Beth Stuewe, Family Studies and Human Services (AY 15-16)

Mary Anne Andrews, College of Human Ecology, CHAIR (AY 14-15)
Stacey Bailey, International Programs (AY 14-15)
Andrew Wefald, Leadership Studies, CHAIR (AY 14-15)

Ron Jackson, Continuing Education, Ex-officio
Lynda Spire, Continuting Education, Ex-officio

Guides and develops the program for Non-Traditional Studies.

Undergraduate Grievance Committee (3030)

David Stone, History, CHAIR (AY 15-16)
Laszlo Kulcsar, Sociology (AY 15-16)

Mustaque Hossain, Civil Engineering (AY 14-15)
Sara R. Luly, Modern Languages (AY 14-15)

Drew Kolhmeier, Student (AY 14-15)
Kris Grinter, Student (AY 14-15)

Hears complaints of students against faculty or faculty members against students on grade appeals and other matters of academic dishonesty.

University Calendar Committee (3035)

Monty Nielsen, Registrar, CHAIR
Jo A. Maseberg-Tomlinson, Global Campus (AY 16-17)
Elizabeth Davis, Office of International Programs (AY 15-16)
Kerri Day Keller, Career & Employment Services (AY 15-16)
Eric Dover, iTAC (AY 14-15)

Cody Kennedy, Student (AY 14-15)
Regan Kays, Student (AY 14-15)

Considers issues concerning the university academic calendar, studies impact of suggested changes in the academic calendar, and makes recommendations for change to Faculty Senate.

University Library Committee (3040)

Mervi Pakaste, Art (AY 16-17)
Lauren Ritterbush, Anthropology (AY 16-17)
Haiyan Wang, Statistics (AY 16-17)
Daniel Warner, Art (AY 16-17) 

Benjamin Kohl, Office of Student Financial Aid (AY 15-16)
Linda Marston, K-State Libraries (AY 15-16)
Karin Westman, English CHAIR (AY 15-16)
Stephen Wolgast, Journalism and Mass Communications (AY 15-16)

James Machor, English (AY 14-15)
Ester Swilley, Marketing (AY 14-15)
Nora Lewis, Music (AY 14-15)
Matthew Brueseke, Geology (AY 14-15)

Sherry Haar, AAC Rep

TBA, Undergraduate Student (AY 14-15)
TBA, Graduate Student (AY 14-15)

Lori Goetsch, K-State Libraries, ex-officio

Reviews library operations and recommends policies leading to optimum utilization.

University and College Scholarship Committees

General Scholarship and Student Financial Aid Committee (3050)

Pat Bosco, VP for Student Life, CHAIR
Larry Moeder, Admissions/Student Financial Assistance
Cindy Bontrager, Administration & Finance

Karen Pence, Human Ecology
Shawna Jordan, Human Ecology
Gary Clark, Engineering
Craig Wanklyn, Engineering
Anand Desai, Business Administration
Sharon Thielen, Agriculture
Dixie Shierlman, K-State Salina
Lynn Ewanow, Architecture, Planning, & Design
Alison Wheatley, Arts & Sciences
Kristi Kaump, Arts & Sciences
Pam Monroe, Education
Melinda Wilkerson, Veterinary Medicine
Ashley Martin, Communications & Marketing
Daren Koudele, Athletics
Kari Albert, KSU Foundation
Sarah Malone, KSU Foundaton
Pam Collins, KSU Foundation

Michelle Bowman, Student (AY 14-15)
Mason Grittman, Student (AY 14-15)
Drew Kolhmeier, Student (AY 14-15)

Develops policies and procedures for student financial aid other than athletic grants-in-aid. Examines the records of applicants for various scholarships and selects recipients.  Members appointed by college offices and the Student Governing Association.

College of Agriculture Scholarships (3051)

Christine Wilson, Ag Academic Programs
Orlen Grunewald, Ag Economics
Kevin Donnelly, Agronomy
Robert Goodband, Animal Science and Industry
Brandie Disberger, Ag Communications/Ag Education
Raymond Cloyd, Entomology
Jon Faubion , Grain Science and Industry
Cathie Lavis, Horticulture, Forestry & Recreational Resources
Eduard Akhunov, Plant Pathology

College of Engineering Scholarships (3052)

Gary Clark, Dean's Office
Dee Rush, Dean's Office

College of Human Ecology Scholarships (3053)

Shawna Jordan, Chair
Barbara Anderson, ATID Rep
Linda Hoag, FSHS Rep
Karen Pence, HE Rep 
Katharine Grunewald, HN Rep
Deb Canter, HMD Rep
David Poole, KIN Rep

College of Business Administration Scholarships (3056)

The College of Business Administration has no Scholarship Committee. 
Scholarships are administered by department heads and supervised by Associate Dean of Academic Programs, Dr. Anand Desai (adesai@ksu.edu).

K-State Salina Scholarships (3057)

Siny Joseph, Arts, Sciences and Business
Tom Karcz, Aviation
Saeed Khan, Engineering Technology
Cindy Newell, Financial, ex officio 

College of Education Scholarships (3058)

Pam Monroe - Chair
Robert Hachiya, Educational Leadership
Haijun Kang, Educational Leadership
Judy Hughey, Special Education, Counseling and Student Affairs
Susan Dillinger, Special Education, Counseling and Student Affairs
Lotta Larson, Curriculum and Instruction
Phil Payne, Curriculum and Instruction
Erin Bender, Curriculum and Instruction
Sandra Avalos, Center for Student and Professional Services

College of Veterinary Medicine Awards and Scholarships (3059)

Judy Klimek, Anatomy and Physiology
Kate KuKanich, Clinical Sciences
Sanjeev Narayanan, Diagnostic Medicine/ Pathobiology
Ronnie Elmore, ex officio

College of Architecture, Planning and Design Scholarships (3060)

Lynn Ewanow, CHAIR
Steve Davidson, IAPD
Susan Lannou, ENVD
Peter Magyar, ARCH
Becky O’Donnell, staff support
Chip Winslow, LARCP​

top